عسل چه ویتامینی دارد ؟

عسل چه ویتامینی دارد ؟

عسل طبیعی حاوی مواد مغذی خاصی است و ماده‌ای مفید در رژیم غذایی می‌باشد. ترکیب عسل در بین کشورها و محیط‌های مختلف متفاوت است و به نوع گیاهانی بستگی دارد که زنبورهای عسل شهد مورد نیاز خود را از آن‌ها جمع‌آوری می‌کنند. به طور کلی عسل طبیعی حاوی ترکیبات سالم مانند ویتامین‌ها، آنتی اکسیدان‌ها و اسیدهای آمینه است. در ادامه با ما همراه باشید تا به موضوع « عسل چه ویتامینی دارد ؟ » بپردازیم.

یک قاشق غذاخوری از عسل حاوی ۶۴ کالری و ۱۶ گرم شکر است. این مقدار در بین عسل‌های مختلف متفاوت است. غنی بودن عسل از مواد معدنی و ویتامین‌ها در بین تمامی عسل‌های طبیعی مشترک است و تفاوت در تناسب مقدار ویتامین یا ماده معدنی است. اگرچه مقدار ویتامین‌های موجود در عسل بسیار کم است اما تعداد این ویتامین‌ها زیاد است و خواص ویژه عسل نیز از همین ویژگی حاصل می‌شود.

عسل چه ویتامینی دارد

« عسل چه ویتامینی دارد ؟»

عسل چه ویتامینی دارد ؟ :

به طور طبیعی عسل حاوی مقادیر کم اما مفید از ویتامین‌ها و مواد معدنی است که خواص قابل توجهی برای سلامت بدن دارد. مهم‌ترین ویتامین‌های موجود در عسل طبیعی عبارتند از :

  • ویتامین C
  • اسید پانتوتنیک
  • ریبوفلاوین
  • نیاسین

میزان هر کدام از این ویتامین‌ها به طور دقیق مشخص نیست، اما تقریباً در تمام عسل‌های طبیعی این املاح به چشم می‌خورند. در عسل‌های مرکبات مقدار بیشتری از ویتامین C وجود دارد و در برخی دیگر ممکن است نوع دیگری از ویتامین بیشتر باشد.

به طور خلاصه ۸ نوع مختلف ویتامین مانند ویتامین B۱ تا B۶ و ویتامین B۹، ویتامین K و ویتامین C برای عسل ذکر شده است.

نقش عسل طبیعی در تامین ویتامین مورد نیاز بدن :

عسل طبیعی یک ماده غذایی مفید و طبیعی برای تامین برخی از ویتامین‌های مورد نیاز بدن است. از آن‌جایی که مقدار ویتامین‌های موجود در عسل کم است، به عنوان یک مکمل غذایی در کنار دیگر مواد خوراکی طبیعی به شمار می‌رود.

ویتامین B۱؛ عسل چه ویتامینی دارد :

ویتامین B۱ یا همان تیامین به شکل طبیعی در گیاهان یافت می‌شود. این ویتامین حلال در آب بوده و در فعالیت‌های آنزیم‌های بدن نقش مؤثری دارد. کمبود تیامین منجر به خستگی، کاهش اشتها، یبوست و ضعف در ماهیچه‌های بدن می‌شود. مصرف عسل طبیعی در کنار دیگر مواد طبیعی مغذی برای تامین این ویتامین مفید است.

عسل چه ویتامینی دارد ؟!

« عسل چه ویتامینی دارد ؟ »

ویتامین B۲؛ عسل چه ویتامینی دارد :

ویتامین B۲ یا همان ریبوفلاوین به شکل آزاد در طبیعیت یافت می‌شود و در آب به مقدار کم حل می‌گردد. کمبود این ویتامین در بدن منجر به ضعف ماهیچه‌ها، سرگیجه، تورم زبان و ایجاد جراحاتی در لب، گوش‌ها، شیار بینی و پلک‌ها می‌شود. ریبوفلاوین برای تامین انرژی بدن، تقویت بینایی و محافظت از پوست بسیار مفید است. همچنین ویتامین‌های B۳، B۵، B۶ و B۹ در عسل طبیعی وجود دارند که خواص مفیدی برای بدن دارند.

ویتامین B۳ یا همان نیاسین یکی از ویتامین‌هایی است که بدن بسیار به آن نیاز دارد. هر چند مقدار این ویتامین در عسل طبیعی زیاد نیست، اما بخشی از نیاز بدن ما را به آن تامین می‌کند. این نوع از ویتامین گروه ب برای سلامت قلب و مغز بسیار مفید است. بعلاوه مقدار کافی از این ویتامین در بدن به شادابی پوست بسیار کمک می‌کند.

اسید پانتوتنیک؛ عسل چه ویتامینی دارد :

اسید پانتوتنیک یا همان ویتامین B۵ نوع دیگری از ویتامین‌های گروه ب است که در عسل طبیعی یافت می‌شود. این ویتامین در بین مردم کمتر شناخته شده است. مصرف عسل در طبیعی در رژیم غذایی روزانه بخشی از نیاز بدن به این ویتامین را تامین می‌کند.

ویتامین C؛ عسل چه ویتامینی دارد :

ویتامین C یا همان آسکوربیک اسید به دو شکل در طبیعت یافت می‌شود که محلول در آب هستند. این ویتامین تا حدی در بدن ذخیره شده و در بیشتر پستانداران ساخته می‌شود. اما این امر در بدن انسان اتفاق نمی‌افتد و باید آن را به نوعی تامین کند. بدن یک فرد بالغ به طور روزانه بین ۱۰۰ تا ۷۰ میلی گرم از ویتامین C احتیاج دارد. وجود این ویتامین در بدن باعث استقامت بدن در برابر بیماری‌های عفونی می‌شود. کمبود این ویتامین موجب کاهش استقامت بدن در بابر امراض عفونی، خستگی و ضعف عمومی، اختلال در رشد، کم‌خونی و دیر التیام یافتن زخم‌ها می‌شود. همان طور که در قبل اشاره شد عسل تولید شده از شهد شکوفه مرکبات حاوی مقدار بیشتری از ویتامین C است.

عسل چه ویتامینی دارد ؟؟

« عسل چه ویتامینی دارد ؟»

آشنایی با انواع ویتامین‌های موجود در عسل طبیعی کمک می‌کند تا رژیم غذایی خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که بخشی از ویتامین‌های مورد نیاز بدن از طریق مصرف روزانه عسل طبیعی تامین شود. اگرچه مقدار ویتامین در عسل طبیعی کم است، اما همین مقدار نیز به تامین ویتامین‌های مورد نیاز بدن کمک می‌کند.

خواص عسل طبیعی برای سلامتی :

عسل طبیعی از دوران قدیم یکی از روش‌های مؤثر درمانی در پیشگیری و بهبود بسیاری از بیماری‌ها بوده است. خواص عسل طبیعی در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است. اما باید توجه داشته باشید خواص عسل تنها مختص به عسل‌های طبیعی و ارگانیک است. متاسفانه بیشتر عسل‌های موجود در فروشگاه‌ها عسل‌های خالص و طبیعی و نبوده و ارزش غذایی چندانی ندارند.

بهبود و درمان زخم معده :

یکی از برجسته‌ترین خواص عسل طبیعی بهبود و درمان سوزش و زخم معده می‌باشد. ترکیبات موجود در عسل‌های طبیعی با پیشگیری از رشد باکتری‌های مضر معده به بهبود و درمان تدریجی زخم معده کمک می‌کند.

بهبود و درمان زخم و سوختگی :

یکی دیگر از خواص برجسته عسل طبیعی که از قدیم مورد توجه بوده، بهبود و درمان زخم‌ها و سوختگی‌های پوستی است. ترکیبات موجود در عسل با دارا بودن خاصیت ضد باکتریایی و قابلیت ترمیمی موجب شده تا از این فرآورده طبیعی برای بهبود زخم‌ها و سوختگی‌ها و حتی زخم دیابتی استفاده شود.

افزایش سلامت کبد :

آنزیم‌ها و آمینو اسیدهای موجود در عسل‌های طبیعی در حفظ و افزایش سلامت کبد بسیار مؤثرند.

عسل چه ویتامینی دارد و خواص آن

« عسل چه ویتامینی دارد ؟؟»

کاهش سرفه :

کاهش سرفه به خصوص سرفه‌های شبانگاهی و رفع گلو درد یکی دیگر از مزایا و خواص عسل طبیعی می‌باشد.

درمان بی‌خوابی :

عسل طبیعی دارای خاصیت التیام بخشی است و برای داشتن خوابی شیرین و دلچسب بسیار مؤثر می‌باشد. بسیاری از افراد به دلیل دغدغه و تنش دچار بی‌خوابی می‌شوند. استفاده از عسل قبل از خواب یکی از بهترین مواد غذایی برای داشتن خوابی راحت است.

درمان سینوزیت :

سینوزیت یک بیماری شایع است که درمان و بهبود آن زمان‌بر است. عسل طبیعی با دارا بودن خاصیت آنتی بیوتیکی باعث کاهش التهاب و بهبود عفونت می‌شود. همین امر موجب شده تا عسل طبیعی برای درمان سینوزیت مؤثر واقع شود.

بهبود عفونت لثه :

عسل از دوران باستان به عنوان یکی از مؤثرترین آنتی بیوتیک‌های طبیعی شناخته شده است. عسل از رشد باکتری‌ها جلوگیری می‌کند و به دلیل تولید پراکسید هیدروژن دارای خواص ضد باکتریایی قوی می‌باشد. همچنین سطح پایین PH در عسل رطوبت را از باکتری‌ها دور کرده و باعث ازبین رفتن آن‌ها می‌شود.

عسل چه ویتامینی دارد ؟؟!

« عسل چه ویتامینی دارد ؟!‌ »

عسل طبیعی استاندارد و عسل بکر کوهی ارگانیک :

تمامی خواص ذکر شده برای عسل مربوط به عسل‌های طبیعی و ارگانیک می‌باشد و در عسل‌های تولید شده با تغذیه مصنوعی زنبورها صدق نمی‌کند. لذا برای بهره بردن از خواص عسل طبیعی از عسل‌های دارای تاییدیه و مجوزهای لازم استفاده کنید. چرا که عسل‌های مصنوعی و عسل‌های تقلبی نه تنها برای سلامت بدن مفید نیستند بلکه زیان آور نیز می‌باشند.

عسل طبیعی و استاندارد دکتر بیز اولین عسل استاندارد ایران می‌باشد. این عسل با ساکاروز زیر ۵ درصد در بسته بندی کاملا بهداشتی عرضه می‌گردد.

برای مشاهده اطلاعات تکمیلی و تهیه عسل طبیعی استاندارد دکتر بیز اینجا کلیک کنید.

عسل بکر کوهی و ارگانیک دکتر بیز با ساکاروز زیر ۲ درصد دارای نشان تاییدیه انجمن دیابت کشور و مجوز رسمی سازمان غذا و دارو می‌باشد. این عسل از گونه‌های کمیاب مواد غذایی ارگانیک در کشور بوده و تمامی خواص عسل در آن در زمان فرآوری و بسته بندی حفظ شده است.

برای مشاهده اطلاعات بیشتر و تهیه عسل ارگانیک و بکر کوهی دکتر بیز اینجا کلیک کنید.

در صورت تمایل برای پیوستن به صفحه اینستاگرام ما اینجا کلیک کنید.

اگر خواندن این مقاله برای شما مفید بود آن را با دیگران از طریق آیکون‌های زیر به اشتراک بگذارید و نظر خود را برای ما بنویسید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *