درمان چاقی چیست ؟

کاهش وزن و درمان چاقی

امروزه درمان چاقی و کاهش وزن برای بسیاری از افراد به یک معضل تبدیل شده‌است. بسیاری از بیماری‌ها با اضافه وزن و چاقی رابطه مستقیم دارند، از جمله بیماری کبد چرب، دیابت، فشار خون، مشکلات گوارش، ساییدگی مفاصل و غیره. درمان‌های معمول اضافه وزن و چاقی شامل کاهش وزن از طریق تغذیه سالم، فعالیت بیشتر جسمی و تغییرات دیگر در عادت‌های معمول شما است. برنامه‌های درمان چاقی و کنترل وزن ممکن است به برخی افراد کمک کند تا وزن خود را کم کنند. اما برخی از افراد مبتلا به چاقی قادر به کاهش وزن کافی برای بهبود سلامت خود نیستند.

متخصصان توصیه می‌کنند در ۶ ماه اول درمان ۵ تا ۱۰ درصد از وزن بدن کاهش یابد. وزن ایده‌آل و تناسب اندام سبب کاهش ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها می‌شود.ا ما نکته مهم در کاهش وزن و درمان چاقی، تغذیه مناسب و استفاده از روش‌های صحیح می‌باشد. در این جا به چند نکته برای درمان چاقی و کاهش وزن می‌پردازیم که این نکات یک رژیم غذایی نیستند و هیچ ممنوعیت غذایی در آن وجود ‌ندارد. شما باید از بین این نکات آن‌هایی را انتخاب کنید که برای شما مناسب هستند.

درمان چاقی و رژیم غذایی سالم

نکات توصیه شده در درمان چاقی :

تغییر در عادات غذایی و فعالیت بدنی و تغییر در سبک زندگی دشوار است. اما با یک برنامه، تلاش، صبر و پشتیبانی منظم می‌توان سلامتی خود را بهبود بخشید. نکات زیر می‌تواند به شما کمک کند تا در مورد راه‌های کاهش وزن، انجام فعالیت بدنی منظم و بهبود سلامتی در طولانی مدت ترغیب شوید. در سفر کاهش وزن خود ممکن است عقب نشینی کنید. نکته اصلی پایبند بودن به برنامه و ادامه سفر کاهش وزن و درمان چاقی است. توجه داشته باشد تغییر سبک زندکی یک شبه اتفاق نمی‌افتد. 

موارد زیر در تغییر سبک زندگی مؤثرند :

 • مصرف آب را افزایش دهید.
 • یخچال خود را با میوه‌ها، سبزیجات و میان وعده‌های سالم پر کنید.
 • از ظروف کوچک‌تر استفاده کنید.
 • آرام غذا بخورید.
 • جلوی تلویزیون غذا نخورید.
 • مطمئن شوید به اندازه کافی می‌خوابید.
 • سطح استرس خود را کاهش دهید.
 • از رفتن به رستوران‌های فست فود خودداری کنید.
 • از مصرف نوشیدنی‌های شیرین بپرهیزید.
 • مصرف فیبر را افزایش دهید.
 • به اندازه‌ی وعده غذایی و تعداد کالری در هر وعده توجه کنید.
 • قبل از سیر شدن میز غذا را ترک کنید.
 • فقط هنگامی که واقعاً گرسنه هستید غذا میل کنید.
 • در میان‌وعده از دانه‌ها و آجیل استفاده کنید.
 • خود را کاملاً از خوردن غذاهای پرکالری منع نکنید.
 • خوراکی‌های آبدار مصرف کنید.
 • هر روز ورزش کنید.

نکته اول در درمان چاقی ؛ رژیم غذایی سالم داشته باشید :

 پیروی از یک برنامه غذایی سالم با کالری کمتر اغلب اولین قدم برای درمان چاقی و اضافه وزن است. رژیم غذایی سالم باید سرشار از سبزیجات، غلات کامل، حبوبات و میوه باشد. غلات و پروتئين باید یک چهارم بشقاب غذایی شما را تشکیل دهند. غذاهای شکری و ترانس‌دار و چربی‌های اشباع شده را بسیار کم کنید و از ماهی، ماکیان و گوشت‌های بدون چربی در برنامه غذایی خود استفاده کنید. یک رژیم غذایی سالم برای درمان چاقی باید به گونه‌ای باشد که تمام گروه‌های غذایی را متناسب با وزن و وضعیت سلامت فرد را در برگیرد. هنگامی که تغذیه سالم همراه با فعالیت بدنی منظم باشد، به شما در کاهش وزن سالم کمک بسیاری خواهد کرد.

رژیم غذایی سالم

نکته دوم ؛ مراقب وعده‌های غذایی خود باشید :

مقدار کالری و خوراکی‌هایی که در طول روز می‌خورید را بررسی کنید. بعضی از بسته‌های کوچک غذایی کالری زیادی دارند! شما می‌توانید برای مثال اسفناج را به مقدار بیشتری بخورید، اما برای غذاهایی با کالری بیشتر کنترل خود نکته‌ی مهمی است. میزان کالری مصرفی در طول روز به وزن بدن و میزان فعالیت بدنی شما بستگی دارد. رژیم کم کالری همراه با انواع غذاهای سالم، مواد مغذی لازم برای حفظ سلامت بدن را به شما می‌دهد.  

نکته سوم در درمان چاقی ؛ آگاهانه غذا بخورید :

توجه کامل به چیزی که می‌خورید داشته باشید و از زمان و میزان غذا خوردنتان آگاهی داشته باشید. غذا خوردن هنگام تماشای تلویزیون، رانندگی و کار روی کامپیوتر باعث می‌شود تا بیشتر غذا بخورید. اگر در هنگام غذا خوردن تمرکز نداشته باشید خیلی بیشتر از نیاز بدن خود غذا خواهید خورد و متوجه سیر شدن خود نمی‌شوید.

نکته چهارم ؛ آرام غذا بخورید :

آرام غذا خوردن باعث می‌شود شما از بو، مزه و بافت غذا آگاهی بیشتری داشته باشید که باعث رضایتمندی بیشتر با کالری دریافتی کمتر می‌شود. در هنگام غذا خوردن به بو و طعم غذا فکر کنید. برای تهیه غذا نیز مواد اولیه سالم و طبیعی انتخاب کنید. یک روش برای آرام غذا خوردن استفاده از چنگال به جای قاشق است. این کار باعث می‌شود تا غذا خوردن برای شما سخت‌تر شود و آرام غذا بخورید.

نکته پنجم ؛ غذاهایی که کالری کمتری دارند بخورید :

یکی از بهترین راه‌ها برای کاهش کالری دریافتی خوردن غذاهایی است که دارای مقدار آب و فیبر بالا هستند مانند میوه‌ها، سبزیجات، غلات و سوپ. برای کاهش وزن باید کالری کمتری نسبت به میزان سوزاندن خود مصرف کنید. بنابراین ساده‌ترین روش برای کاهش وزن، شمردن تعداد کالری‌هایی است که در طول روز می‌خورید. مطالعات نشان داده شمارش کالری در طول کاهش وزن، اغلب باعث کاهش وزن می‌شود. 

نکته ششم در درمان چاقی ؛ مصرف پروتئین کافی :

پروتئین به محدود شدن کاهش وزن ماهیچه‌ها در طول درمان چاقی کمک می‌کند. بهتر است روز خود را با یک صبحانه سالم و سرشار از پروتئین مانند تخم مرغ به جای غلات یا نان شیرین شروع کنید. مطالعات نشان داده رژیم‌های حاوی پروتئین بیشتر و کربوهیدرات کمتر برای کاهش وزن از سایر رژیم‌ها مؤثرترند. مصرف بیشتر پروتئین نسبت به کربوهیدرات در طی هضم، کالری بیشتری سوزانده و تا مدت زمان بیشتری شما را سیر نگه می‌دارد.

رژیم غذایی مناسب

نکته هفتم ؛ بطور منظم غذا بخورید و وعده‌های غذایی را حذف نکنید:

بیش از چند ساعت غذا نخوردن باعث می‌شود که غذای بیشتری بخورید.یک الگوی زمانی برای وعده‌های غذایی که برای شما بهتر عمل می‌کند پیدا کنید. بین وعده‌های غذایی خوراکی‌های سبک و سالم مانند یک قاشق کره بادام‌زمینی و یک موز بخورید.

نکته هشتم ؛ تنوع غذاهایتان را محدود کنید:

داشتن انتخاب‌های زیاد ممکن است منجر به پرخوری شود، زیرا غذاها با طعم‌ها و ویژگی‌های مختلف اشتها را تحریک می‌کند. اگر تنوع کمتری داشته باشید احتمالا کمتر غذا می‌خورید، اما اطمینان حاصل کنید که طیف وسیعی از مواد مغذی و موادی که به سلامتی کمک می‌کند را دریافت می‌کنید.

نکته نهم در درمان چاقی ؛ در خانه غذا آماده کنید :

وقتی بیرون غذا می‌خورید تمایل دارید غذای بیشتری بخورید. آماده کردن غذا در خانه این امکان را به شما می‌دهد که کل خوراکی‌هایی که در طول روز می‌خورید و کالری که مصرف می‌کنید را کنترل کنید. هنگام صرف غذا در بیرون از خانه یک جعبه خانه بخواهید و نیمی از غذا را برای روز بعد در آن قرار دهید. 

نکته دهم ؛ به اندازه کافی بخوابید:

مقدار خواب کافی از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اما خواب بسیار کم ممکن است بر هورمون‌های اشتها و جذب غذا تاثیر بگذارد و باعث افزایش وزن شود.

نکته یازدهم ؛ هفته‌ای یک بار خود را وزن کنید:

مطالعات نشان داده، وزن کردن خود بطور منظم یک استراتژی موثر برای حفظ وزن در بلند مدت است و اگر اعداد در جهت درستی (کاهش وزن) حرکت کنند می‌تواند به شما انگیزه دهد.

کاهش وزن

نکته دوازدهم در درمان چاقی ؛ دفتر یادداشت غذایی روزانه داشته باشید:

برخی مطالعات نشان داده افرادی که رژیم غذایی دارند و آن‌چه را که می‌خورند را یادداشت می‌کنند، بیشتر از افراد دیگر وزن کم می‌کنند. این اقدام ساده شما را بیشتر مسئول آن‌چه می‌خورید می‌کند و به شما در کاهش وزن کمک خواهد کرد.

نکته سیزدهم ؛ فقط متکی به اراده خود نباشید:

از بشقاب، کاسه و فنجان کوچک‌تری در هنگام غذا خوردن استفاده کنید. تنقلات را در کاسه یا کیسه‌های کوچک بریزید و وقتی گرسنه نیستید غذا نخورید.

نکته چهاردهم ؛ ورزش کنید :

ورزش بخش اصلی یک زندگی سالم است. فعالیت بدنی مفید سلامت جسمی و روانی را بهبود می‌بخشد. همچنین در کاهش وزن نیز بسیار مؤثر است. انجام فعالیت‌های مانند آهسته دویدن، پیاده‌روی، شنا کردن و دوچرخه سواری به مدت ۳۰ دقیقه در روز بسیار مفید است. همچنین می‌توانید برای مقابله با از دست دادن عضلات حداقل دو بار در هفته تمرینات مربوط به تقویت عضلات را انجام دهید. 

سخن پایانی؛ درمان چاقی :

مدیریت درمان چاقی ترکیبی از تغییر سبک زندگی، اصلاح رژیم غذایی و افزایش فعالیت بدنی در طول زمان است. اولین قدم مدیریت انتظارات شما است. یک سبک زندگی سالم و سلامت محور، به زمان، تلاش و تعهد نیاز دارد. در این راه ممکن است بلافاصله نتایج را مشاهده نکنید. همچنین احتمالا دوره‌هایی را سپری خواهید کرد که حتی اگر همه کاراها را به درستی انجام می‌دهید، کاهش وزن صورت نمی‌گیرد. از دست دادن وزن در مورد سالم بودن است، نه در مورد عدد کاهش وزن. اهداف خود را بر اساس آنچه که با آن احساس راحتی می‌کنید تعیین کنید و انتظارات نامعقول نداشته باشید. 

 در کنار تمام این اقدامات باید بدانید همانطور که وزن در طول زمان افزایش می‌یابد، کاهش وزن و درمان چاقی نیز زمان‌بر است. از دست دادن یک تا دو کیلوگرم در هفته در دراز مدت عالی است. برای کاهش وزن خود عجله نداشته باشید و برنامه‌ای موفق برای مدیریت وزن خود ترتیب دهید. مجبور نیستید تمام نکات گفته شده را دنبال کنید، اما هرچه بیشتر آن‌ها را در زندگی روزمره‌ی خود انجام دهید موفقیتتان در کاهش و مدیریت وزنتان بیشتر خواهد بود.

نکات مهم در درمان چاقی

پیشنهاد ما به شما :

دمنوش لاغری دکتربیز دارای مجوز رسمی سازمان غذا و دارو با دارا بودن گیاهان کاملا طبیعی در روند کاهش وزن مؤثر می‌باشد. این دمنوش زیر نظر متخصصان طب گیاهی در پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی تولید شده است. از خصوصیات ویژه این دمنوش لاغری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حفظ رطوبت و آب بدن
 • اکسید کننده چربی به خصوص چربی‌های قدیمی
 • کاهش وزن تدریجی
 • کاهش اشتهای کاذب
 • بدون عوارض
 • تهیه شده از گیاهان کاملا طبیعی
 • افزایش سوخت و ساز بدن
 • بهبود سیستم گوارش
 • بدون نیاز به رژیم‌های غذایی سخت
 • بدون نیاز به انجام ورزش‌های سنگین

برای مشاهده اطلاعات بیشتر و تهیه « دمنوش تخصصی لاغری دکتربیز » اینجا کلیک کنید.

اگر مطالعه مقاله « درمان چاقی چیست ؟ » برای شما مفید بود، آن را از طریق آیکون‌های زیر با دیگران نیز به اشتراک بگذارید و نظر خود را برای ما بنویسید.

برای دیدن صفحه اینستاگرام ما اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *