عسل طبیعی برای چه خوب است ؟

عسل طبیعی برای چه خوب است

زنبور عسل و عسل طبیعی قبل از پیدایش انسان‌ها بر روی زمین وجود داشته‌اند. عسل طبیعی از قدیم به عنوان یک داروی طبیعی برای درمان و پیشگیری از بیماری‌ها استفاده می‌شده است. عسل یکی از ارزنده‌ترین هدیه‌های طبیعت است که در قرآن کریم از آن به عنوان ماده شفابخش یاد می‌شود. این ماده مغذی با توجه به شهد گل‌ها و گیاهانی که زنبور عسل از آن‌ها تغذیه کرده است، دارای رنگ‌ها و طعم‌های متفاوت می‌باشد. عسل در طب سنتی بیشتر کشورها جایگاه ویژه‌ای داشته و از آن در ساخت محصولات بسیاری استفاده می‌کنند. در این مقاله با ما همراه باشید تا بدانید عسل طبیعی برای چه خوب است و چه خواصی دارد.

عسل طبیعی چیست ؟

عسل یک ماده شیرین و خالص است که از شهد گل‌ها و گیاهان توسط زنبورهای عسل تولید می‌شود. این ماده غذایی سرشار از خواص خوراکی و دارویی می‌باشد. عسل طبیعی عسلی است که در تولید آن از تغذیه مصنوعی زنبورهای عسل با قند و شکر استفاده نشده است. بیشتر عسل‌های موجود در فروشگاه‌ها عسل‌های فرآوری شده‌ای هستند که خواص و آنتی اکسیدان‌های موجود در آن بر اثر حرارت از بین رفته است.

عسل طبیعی برای چه خوب است ؟

« عسل طبیعی برای چه خوب است ؟»

آیا میدانید عسل طبیعی برای چه خوب است ؟

عسل طبیعی یک شیرین کننده طبیعی است که به دلیل خواص آنتی اکسیدانی خود جایگاه ویژه‌ای در مواد غذایی پیدا کرده است. این ماده غذایی حاوی ترکیبات مفید بسیاری است که فواید سلامت مختلفی را فراهم می‌کند. آن چه که عسل را به محصولی جذاب و سودمند تبدیل می‌کند محتوای ترکیبات گیاهی زیست فعال و آنتی اکسیدان‌های موجود در آن است. عسل طبیعی قوی‌ترین ماده ضد باکتریایی است که تاثیرات بسیاری بر روی زخم‌ها، سوختگی‌ها و عفونت‌های ناشی از سرماخوردگی دارد. خواص کلی عسل طبیعی به شرح زیر است :

  • خاصیت ضد باکتریایی
  • بهبود انواع زخم‌ها
  • بهبود زخم‌های معده و اثنی عشر
  • استحکام بخشیدن به لثه‌ها و کاهش التهاب لثه
  • التیام دهنده ناراحتی‌های گوارشی
  • افزایش بهبود علائم سوختگی
  • افزایش بهبود علائم سرماخوردگی و تسکین سرفه
  • افزایش قدرت تمرکز و حفظ قدرت حافظه

عسل طبیعی برای چه خوب است و چه خواصی دارد ؟

همه‌ی مواد مغذی و ویتامین‌ها در عسل طبیعی به صورت کامل موجود می‌باشند. عسل طبیعی حاوی آنتی اکسیدان‌های قوی است که در تقویت سیستم ایمنی بدن نقش دارند. عسل همچنین برای درمان بیماری‌های پوستی مفید است و در تنظیم فشار خون و قند خون نیز مؤثر می‌باشد. برای بهره مند شدن از خواص عسل، عسل مورد نیاز خود را از فروشگاه‌های معتبر و عسل‌های دارای مجوز و تاییدیه‌های لازم تهیه نمایید.

آیا میدانید عسل طبیعی برای چه خوب است

« ایا میدانید عسل طبیعی برای چه خوب است ؟»

خاصیت آنتی اکسیدانی :

مطالعات نشان داده عسل طبیعی سرشار از آنتی اکسیدان‌هایی است که سطح سلامتی بدن را افزایش می‌دهند. آنتی اکسیدان‌ها از رادیکال‌های آزاد که باعث بیماری در بدن می‌شوند، جلوگیری می‌کنند. آنتی اکسیدان‌ها همچنین با تقویت سیستم ایمنی از بدن درمقابل بیماری‌ها محافظت می‌کنند. عسل طبیعی حاوی پلی فنول که آنتی اکسیدان قدرتمندی است، می‌باشد و خطر ابتلا به سرطان و بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد.

بهبود ناراحتی‌های معده :

عسل طبیعی در بهبود سوزش معده و درمان زخم معده بسیار مؤثر است. ترکیبات موجود در عسل به کنترل و پیشگیری از رشد باکتری‌های مضر در معده که عامل ایجاد زخم معده می‌باشند، کمک می‌کند. اگر از مشکلات و ناراحتی‌های معده رنج می‌برید شب‌ها قبل از خواب مقداری عسل طبیعی را در یک لیوان آب ولرم حل کنید و بنوشید. همچنین برای بهبود ناراحتی‌های معده می‌توانید صبح‌ها به صورت ناشتا شربت عسل ( مخلوط عسل و آب ولرم ) بنوشید.

کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ :

یکی دیگر از فواید عسل پیشگیری و کاهش احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ است. کافئیک اسید و آنتی اکسیدان‌های موجود در عسل طبیعی از بروز سرطان روده بزرگ جلوگیری می‌کنند. ترکیب عسل طبیعی و زنجبیل در درمان برخی از سرطان‌ها مانند سرطان سینه، سرطان پروستات و سرطان روده بزرگ بسیار مؤثر است.

حفظ سلامت کبد :

از دیگر فواید عسل طبیعی می‌توان به حفظ سلامت کبد و افزایش مقاومت آن اشاره کرد. آنزیم‌ها و آمینو اسیدهای موجود در عسل طبیعی فاکتوری مهم در افزایش سلامت کبد می‌باشند. اگر دچار مشکلات کبدی هستید و یا برای حفظ سلامت کبد، عسل طبیعی را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهید.

عسل طبیعی برای چه خوب است و چه خواصی دارد

« عسل طبیعی برای چه خوب است و چه فوایدی دارد ؟»

بهبود آلرژی :

عسل طبیعی به دلیل وجود مقداری گرده گل برای بهبود آلرژی مفید است. با مصرف عسل طبیعی فرد مبتلا به آلرژی پس از مدتی نسبت به گرده‌های گل حساسیت کمتری پیدا کرده و در نتیجه آلرژی‌های فصلی را نیز کمتر تجربه می‌کند. برای کمک به بهبود آلرژی می‌توانید روزانه یک قاشق غذاخوری عسل طبیعی میل کنید.

بهبود خواب :

مصرف عسل طبیعی قبل از خواب به بهبود کیفیت خواب کمک می‌کند. استفاده از عسل طبیعی با بازیابی ذخایر گلیکوژن کبد از جست و جوی سوخت در مغز که سبب بیدار شدن می‌شود، جلوگیری می‌کند. مصرف عسل طبیعی همچنین باعث ترشح تریپتوفان در مغز می‌شود. تریپتوفان ابتدا به سروتونین و سپس به ملاتونین تبدیل می‌شود. این امر می‌تواند در بهبود کیفیت خواب مؤثر واقع شود.

بهبود انواع زخم :

از گذشته از عسل طبیعی برای بهبود انواع زخم‌ها و سوختگی استفاده می‌شده است. مطالعات نشان داده عسل طبیعی یک ضد باکتری طبیعی بوده و دارای اثرات ترمیم زخم است. عسل طبیعی همچنین با ایجاد پراکسید هیدروژن مانع از جذب باکتری‌ها می‌شود.

منبع انرژی :

عسل حاوی ۸۰ درصد قند طبیعی، ۱۸ درصد آب و مواد معدنی و ویتامین‌ها و ۲ درصد پروتئین است. این ماده مغذی یک منبع انرژی بوده و به راحتی جذب بدن می‌شود و گلیکوژن مورد نیاز کبد را فراهم می‌کند. عسل طبیعی برای سوخت رسانی و همچنین بازیابی انرژی بسیار مفید است. به همین دلیل یک میان وعده عالی قبل از ورزش و بعد از تمرینات ورزشی برای ورزشکاران می‌باشد.

عسل طبیعی برای چه خوب است ؟؟

« عسل طبیعی برای چه خوب است ؟ »

کمک به بهبود دیابت :

مصرف عسل طبیعی می‌تواند خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهد. عسل طبیعی در بیماران مبتلا به دیابت موجب افزایش سطح گلوکز پلاسما در مقایسه با ساکاروز و دکستروز می‌شود. مخلوط عسل طبیعی و دارچین یک ترکیب مؤثر در مدیریت قند خون می‌باشد و برای مشکلاتی مانند آکنه و التهاب لثه نیز مفید است. ترکیب عسل و دارچین می‌تواند میزان گلوکز را در عسل خنثی کند. به همین دلیل این ترکیب برای کاهش قند خون مؤثر است.

بهبود بیماری‌های چشمی :

از عسل طبیعی برای درمان بیماری‌های چشمی مانند آب مروارید استفاده می‌شود. عسل یک داروی مؤثر و طبیعی برای از بین بردن ناراحتی‌های چشمی است که مشکلات مرتبط با قرنیه را برطرف می‌کند. اگر می‌خواهید از عسل طبیعی برای رفع ناراحتی‌های چشمی استفاده کنید این نکته را در نظر داشته باشید که قبل از استفاده از عسل با پزشک متخصص مشورت کنید.

بهبود عفونت لثه :

عدم مراقبت از لثه ممکن است موجب التهاب و در نتیجه عفونت لثه شود. عفونت لثه می‌تواند باعث قرمزی و تورم بافت لثه، بوی بد دهان، گلو درد و خونریزی به هنگام مسواک زدن شود. عسل طبیعی با دارا بودن خواص ضد باکتریایی می‎تواند یک داروی طبیعی برای تسکین عفونت‌های لثه باشد. خاصیت ضد عفونی کنندگی عسل نیز از بروز عفونت پیشگیری می‌کند.

مدیریت وزن :

مطالعات نشان داده مصرف عسل طبیعی می‌تواند با کاهش وزن مرتبط باشد. استفاده متعادل از عسل طبیعی یک جایگزین بسیار مناسب برای شکر و مواد قندی است. این امر می‌تواند از اضافه وزن جلوگیری کند و موجب کاهش قند خون نیز شود.

عسل طبیعی برای چه خوب است و فواید آن

بهبود سرفه :

تحقیقات نشان داده عسل طبیعی در درمان سرفه به اندازه شربت‌های سرفه مؤثر است. مصرف عسل طبیعی می‌تواند ترشح مخاط و سرفه به ویژه سرفه‌های شبانگاهی را کاهش دهد. مطالعات نشان داده عسل طبیعی می‌تواند به اندازه داروی دیفن هیدرامین برای درمان سرفه مفید باشد.

عوارض جانبی مصرف عسل طبیعی :

مصرف عسل طبیعی در صورتی که در مقدار مناسب مصرف گردد، دارای خطر و عوارض جانبی نمی‌باشد. همواره توجه داشته باشید که مصرف عسل برای کودکان زیر یک سال ممنوع می‌باشد. زیرا عسل حاوی اسپورهای بوتولیسم است که می‌تواند سبب مسمومیت شود. اگر مبتلا به بیماری دیابت هستید در مصرف عسل زیاده روی نکنید و عسل با ساکاروز پایین در مقدار مناسب استفاده کنید. عسل تنها با دستور پزشک می‌تواند جایگزین مقدار قند مجاز برای بیماران مبتلا به دیابت باشد.

عسل استاندارد دکتر بیز :

عسل طبیعی استاندارد دکتر بیز اولین عسل استاندارد در ایران می‌باشد. عسل طبیعی دکتر بیز با ساکاروز زیر ۵ درصد در دو بسته بندی ۵۰۰ گرمی و ۹۰۰ گرمی در فروشگاه تیسا مارکت عرضه می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید عسل طبیعی دکتر بیز اینجا کلیک کنید.

عسل اُرگانیک دکتر بیز :

عسل اُرگانیک و بکر کوهی دکتر بیز یکی از کمیاب‌ترین گونه عسل خالص و طبیعی در ایران بوده که به لحاظ طعم، رنگ، بو و غلظت با انواع دیگر عسل‌ها بسیار متفاوت می‌باشد. این عسل با ساکاروز زیر ۲ درصد دارای نشان تاییدیه انجمن دیابت کشور و استانداردهای لازم در فروشگاه اینترنتی تیسا عرضه می‌گردد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه عسل بکر کوهی دکتر بیز اینجا کلیک کنید.

در صورت تمایل برای مشاهده صفحه اینستاگرام تیسا اینجا کلیک کنید.

اگر خواندن مقاله « عسل طبیعی برای چه خوب است ؟ » برای شما مفید بود آن را از طریق آیکون‌های زیر با دیگران نیز به اشتراک بگذارید و نظر خود را برای ما بنویسید.

4 دیدگاه برای “عسل طبیعی برای چه خوب است ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *