گیاه گانودرما چیست ؟

گیاه گانودرما چیست ؟

آیا می‌دانید گیاه گانودرما چیست و چه خواصی دارد؟ گیاه گانودرما لوسیدوم یک قارچ دارویی است که پیشینه‌ای بالغ بر ۲۰۰۰ سال دارد. این قارچ از هزاران سال پیش در طب سنتی آسیای شرقی و کشور چین به عنوان نمادی از سلامتی و طول عمر بوده است. تا کنون حدود هفتاد هزار گونه از قارچ گانودرما شناسایی شده است که دو هزار گونه از آن برای سلامت انسان‌ها ایمن بوده و در حدود سیصد گونه از این قارچ دارای خواص دارویی می‌باشند.

قارچ‌های دارویی منبع غنی از ترکیبات فعال دارویی هستند که در پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری‌ها نقش مهمی دارند. امروزه تحقیقات بسیاری در باب اثرات فارماکولوژیک قارچ‌های دارویی در زمینه‌های اثرات ضد سرطان، تاثیر بر سیستم ایمنی، بیماری‌های قلبی و عروقی، بیماری‌های سیستم عصبی و اثرات ضد التهابی صورت می‌گیرد. 

گیاه گانودرما چیست و چه خواصی دارد

گیاه گانودرما چیست ؟

قارچ گانودرما اصالتاً متعلق به خاور دور بوده و دارای پیشینه‌ای کهن در افزایش طول عمر و بهبود سلامت بدن است. این قارچ دارویی دارای اندازه‌ای بزرگ و رنگ قهوه‌ای و بافتی چوبی است. گیاه گانودرما در چین لینگ ژی نامیده می‌شود. لینگ ژی در زبان چینی ترکیبی از قدرت معنوی و جوهر جاودانگی را نشان می‌دهد و به عنوان گیاهی با توانایی معنوی شناخته می‌شود. از میان گونه‌های مختلف این قارچ، گانودرما لوسیدوم منحصر بفردترین گونه به شمار می‌رود. گانودرما لوسیدوم به عنوان مکمل دارویی با خاصیت بهبود عملکرد سیستم ایمنی و فعالیت‌های متابولیکی بدن ارائه می‌گردد.

قارچ گانودرما لوسیدوم حاوی بیش از ۴۰۰ ترکیب فعال بیولوژیک مختلف مانند پلی ساکاریدها، تری ترپنوئیدها، استروئیدها، پروتئین‌ها، اسیدهای چرب، ویتامین‌ها و مواد معدنی است. این قارچ دارویی خواص درمانی متعددی دارد که برای کنترل و پیشگیری از بسیاری از بیماری‌ها به کار می‌رود. از جمله این خواص می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 • دفع سموم مواد مخدر
 • بهبود انواع زخم
 • هیپولیپیدمی
 • جوانسازی و ضد پیری
 • ضد درد
 • ضد سرطان
 • آنتی اکسیدان
 • ضد تومور
 • ضد التهاب
 • ضد میکروب و …

اکولوژی گیاه گانودرما چیست ؟

قارچ گانودرما در سراسر جهان در اکوسیستم‌های سبز مناطق گرمسیری و معتدل در قاره‌های آسیا، آمریکا، آفریقا و اروپا پراکندگی دارد. با توجه به پراکندگی نامنظم گونه خودرو قارچ گانودرما لوسیدوم در طبیعت و افزایش تقاضا برای این قارچ دارویی، کشت تجاری گانودرما در سراسر جهان و در کشورهای گرمسیری آسیایی افزایش یافته است. در گانودرما بیش از ۴۰۰ نوع ترکیب بیولوژیک شناسایی شده است. گونه‌های مختلف گانودرما نیاز به شرایط متفاوتی برای رشد و کشت دارند. گانودرما لوسیدوم برای اولین بار در کشور چین در مقیاس تجاری کشت داده شد.

گیاه گانودرما چیست

ارزش غذایی گیاه گانودرما چیست ؟

استفاده بشر از قارچ‌ها به طور گسترده به قرون وسطی و به هزاران سال پیش بازمی‌گردد. قارچ‌ها در کنار ترکیبات شیمیایی مؤثر از نظر غذایی بسیار مورد توجه هستند. استفاده از قارچ‌ها در شرق قدمت بیشتری نسبت به اروپا و کشورهای غربی دارد. از نظر علم تغذیه قارچ‌ها دارای انرژی و چربی پایین و در مقابل غنی از پروتئین، کربوهیدرات و فیبر غذایی هستند. قارچ‌ها حاوی انواع عناصر کمیاب و مواد معدنی مانند پتاسیم، مس، نیاسین، ریبوفلاوین و فولات هستند.

 در گانودرما لوسیدوم به ترتیب کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها، چربی‌ها، مواد معدنی و نمک‌ها به عنوان فراوان‌ترین ترکیب ارزیابی شده‌اند. نتایج تحقیقات نشان داده گانودرما یک منبع غذایی مهم از اسیدهای چرب غیراشباع به شمار می‌رود. گانودرما حاوی انواع پلی ترکیبات شیمیایی مانند ترپنوئیدها، پلی ساکاریدها و تری ترپنوئیدها می‌باشد.

مکمل‌های دارویی و غذایی حاوی گانودرما لوسیدوم :

انواع محصولات گانودرما در سراسر جهان تجاری شده‌اند و بیش از ۷۸۰ نوع از این محصولات در بازارهای جهانی عرضه می‌شوند. بسیاری از محصولات ثبت شده حاوی گانودرما لوسیدوم به عنوان محصولات ضد سرطان، بهبود دهنده عملکرد کبد، کاهش دهنده سطح کلسترول خون، کاهش دهنده فشار خون و قند خون، تنظیم و تقویت کننده سیستم ایمنی بدن و درمان برونشیت مزمن در بازار عرضه می‌گردند.

در ایالات متحده آمریکا، گانودرما لوسیدوم به عنوان یک مکمل رژیم غذایی محسوب می‌شود. در فارماکوپه چین برای درمان تنگی نفس، سرفه، آسم، درمان سرگیجه و بی‌خوابی تایید شده است. بیش از ۱۰۰۰ نوع محصول غذایی حاوی گانودرما در چین تایید شده است و گانودرما به عنوان یک ماده غذایی در زندگی روزمره در انواع خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها استفاده می‌شود.

عوارض جانبی گیاه گانودرما چیست ؟

بر طبق طبقه بندی اتحادیه محصولات گیاهی در آمریکا، گیاه گانودرما لوسیدوم در دسته گیاهان کلاس ۱ قرار می‌گیرد، به این معنی که مصرف آن در حد متعادل و مناسب کاملاً بی‌ضرر است. به طور کلی در بیشتر مطالعات و بررسی‌های انجام شده هیچ گونه عوارض جانبی از این قارچ گزارش نشده است.

گیاه گانودرما چیست و چه فوایدی دارد

خواص درمانی گیاه گانودرما لوسیدوم :

تا به حال اثرات درمانی بسیاری از گانودرما گزارش شده است. قارچ گانودرما لوسیدوم نه تنها به عنوان یک قارچ دارویی بلکه به عنوان یک مکمل غذایی، مکمل بهداشتی و پاک کننده استفاده می‌شود. خواص متفاوت دارویی و درمانی بسیاری مانند اثرات آنتی اکسیدان، ضد سرطان، تنظیم و تقویت کننده سیستم ایمنی، ضد ویروس، ضد قارچ، ضد باکتری، ضد التهابی، ضد آندروژن و محافظ کراتینین برای این قارچ شناسایی شده است.

اثرات آنتی اکسیدانی گانودرما لوسیدوم :

ایجاد رادیکال‌های آزاد و گونه‌های اکسیژن فعال در بدن منجر به استرس اکسیداتیو، آسیب DNA و پروتئین‌ها می‌شود. بعلاوه رادیکال‌های آزاد می‌توانند به سیستم دفاعی سلول‌ها آسیب زده و باعث ایجاد سرطان شوند. رادیکال‌های آزادی که توسط سلول‌های سرطانی تولید می‌شوند، معمولاً به صورت مستقیم و یا غیرمستقیم توسط آنتی اکسیدان‌ها خنثی می‌شوند. تحقیقات و بررسی‌ها نشان داده که پلی ساکاریدها، پلی ساکارید-پپتیدهای پیچیده، تری ترپن‌ها و اجزای فنولی گانودرما لوسیدوم خواص آنتی اکسیدانی قابل توجهی دارند.

همچنین نشان داده شده که آنتی اکسیدان‌های گانودرما لوسیدوم پس از مصرف آن به صورت خوراکی به سرعت جذب بدن شده و باعث افزایش فعالیت آنتی اکسیدانی در پلاسمای خون می‌شوند. علاوه براین پلی ساکاریدهای موجود در گانودرما لوسیدوم با کاهش تولید رادیکال‌های آزاد اکسیژن دارای خاصیت ضد پیری هستند. گزارش شده است که گانودرما لوسیدوم تاثیر قابل توجهی بر کاهش عوامل اکسیدان و افزایش آنزیم‌های آنتی اکسیدان دارد.

گانودرما لوسیدوم و سرطان :

شواهد علمی بسیاری که در مورد خاصیت ضد سرطانی قارچ گانودرما لوسیدوم وجود دارد، تا حد زیادی متکی بر تنوع اجزای شیمیایی موجود در این قارچ است. ترکیبات پلی ساکاریدی و تری ترپن‌های موجود در گانودرما بارها مورد توجه قرار گرفته و در بسیاری از سلول‌های سرطانی انسان و موش آزمایش شده است. خواص ضد سرطانی گیاه گانودرما لوسیدوم، موجب استفاده گسترده آن در بیماران سرطانی گردیده است. بررسی‌ها نشان داده استفاده از گانودرما لوسیدوم به عنوان یک مکمل درمانی برای بیماران مبتلا به سرطان، پاسخ ایمنی سلولی در بیماران را افزایش داده است. همچنین گزارشات نشان داده که مصرف گانودرما لوسیدوم در بیماران مبتلا به سرطان به ویژه بیماران مبتلا به سرطان ریه باعث افزایش فعالیت سیستم ایمنی شده و کیفیت زندگی آنان را بهبود بخشیده است.

در مطالعات دیگری گزارش شده است که عصاره گیاه گانودرما لوسیدوم نقش مهمی در تقویت عملکرد داروهای ضد سرطان ایفا می‌کند. تحقیقات و بررسی‌ها نشان داده مصرف گانودرما لوسیدوم در کنار شیمی درمانی و پرتودرمانی پاسخ مثبت بهتری ایجاد می‌کند. همچنین مصرف گانودرما لوسیدوم در افراد مبتلا به سرطان باعث افزایش فاکتورهای ایمنی و بالا بردن قدرت سیستم ایمنی و بهبود کیفیت زندگی در بیماران می‌شود. 

فواید گیاه گانودرما چیست

گانودرما لوسیدوم و بیماری‌های کبدی :

کبد یک عضو بزرگ و پیچیده در بدن است که نقش مهمی در متابولیسم کربوهیدرات، پروتئین‌ها و چربی‌ها دارد. همچنین کبد نقش مهمی در سم زدایی، متابولیسم و دفع بقایای ناشی از متابولیسم داروها دارد. آسیب کبدی در بیشتر موارد عامل ایجاد آن استرس اکسیداتیو است و در صورت پیشرفت به هپاتیت مزمن، سیروز و سرطان تبدیل می‌شود. تاکنون مطالعات بسیاری در مورد اثر حفاظتی قارچ گانودرما لوسیدوم بر کبد صورت گرفته است. داده‌های حاصل از مطالعات نشان داده که عصاره این قارچ دارویی، عمدتاً پلی ساکاریدها و تری ترپنوئیدها، کبد را در مقابل آسیب‌های ناشی از مواد سمی حفاظت می‌کنند. 

 

گانودرما لوسیدوم و بیماری‌های قلبی-عروقی :

بیماری‌های قلبی-عروقی یکی از دلایل اصلی مرگ و میر زودرس در سراسر دنیا هستند. مطالعات نشان داده که مصرف عصاره گانودرما لوسیدوم به مدت دو ماه تاثیر بسیاری بر سیستم قلبی-عروقی داشته است و موجب کاهش سطح کلسترول، تری گلیسیرید و فشار خون در بیماران مبتلا به فشار خون بالا ‌می‌شود. 

گانودرما لوسیدوم و بیماری آلزایمر :

بیماری آلزایمر یک اختلال عملکرد مغزی و پیشرونده و برگشت ناپذیر است که موجب تخریب نورون‌های دستگاه عصبی و از دست رفتن حافظه در فرد می‌شود. بررسی‌ها و تحقیقات انجام شده نشان می‌دهند که مصرف گانودرما لوسیدوم موجب کاهش عوامل ابتلا به آلزایمر شده و از ابتلا به آن جلوگیری می‌کند. 

منبع : کتاب فارماکولوژی و خواص درمانی گانودرما لوسیدوم

قهوه‌های گانودرما :

یکی از بهترین روش‌های مصرف قارچ گانودرما لوسیدوم و بهره مند شدن از خواص فوق‌العاده آن ترکیب عصاره گانودرما لوسیدوم به همراه باکیفیت‌ترین قهوه‌ها است که شرکت بازاریابان ایرانیان زمین برای اولین با در خاورمیانه اقدام به تولید قهوه‌های گانودرما با مجوز رسمی سازمان غذا و داروی کشور کرده است. این قهوه‌ها با نام تجاری « دکتر بیز » در سه طعم متفاوت کافه سوپریم گانودرما، کافه لاته گانودرما و کافه موکا گانودرما در فروشگاه اینترنتی سلامت محور تیسا مارکت موجود می‌باشند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا تهیه قهوه‌های گانودرما دکتر بیز اینجا کلیک کنید.

در صورت تمایل برای دنبال کردن صفحه اینستاگرام تیسا مارکت اینجا کلیک کنید.

اگر خواندن این مطلب برای شما مفید بود آن را با دوستان خود از طریق آیکون‌های زیر به اشتراک بگذارید و نظر خود را برای ما بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *