قهوه گانودرما چیست و چه فوایدی دارد ؟

قهوه گانودرما چیست ؟

این روز‌ها صحبت‌های زیادی در رابطه با قهوه‌های گانودرما شنیده می‌شود. اما حقیقتا قهوه گانودرما چیست ؟

قهوه گانودرما بیش از ۲۰۰۰ سال است که در جهان وجود دارد. این قهوه به عنوان قهوه قارچ رِیشی نیز شناخته می‌شود. قهوه گانودرما در مقایسه با قهوه معمولی کافئین کمتر و مواد مغذی بیشتری دارد. برای این قهوه خواص درمانی متعدد از جمله خواب بهتر و انرژی بیشتر تا محافظت از کبد ذکر شده است. قهوه‌های گانودرما به دلیل ماهیت قابل اعتماد و ایمن، محبوبیت‌ بسیاری یافته‌اند. همچنین این قهوه‌ها یک روش خوشمزه برای مصرف روزانه این مکمل است.

قرن‌هاست که گانودرما توسط امپراطورها به عنوان یک گیاه معجزه آسا مصرف شده است. اما در جوامع غربی تا سال‌های اخیر از آن چشم پوشی شده است. دانشمندان استفاده از گانودرما را به عنوان درمانی برای سرطان، بی خوابی، آرتروز و بسیاری از بیماری‌ها مورد مطالعه قرار داده‌اند. امروزه محصولات مرتبط با گانودرما در اکثر کشورهای دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرند. در کشور ما نیز مصرف این محصولات از جمله قهوه گانودرما با اقبال عمومی رو به رو شده است. تنها یک شرکت بازاریابی در ایران با مجوز رسمی سازمان غذا و دارو اقدام به تولید قهوه گانودرما کرده است.

تاریخچه مختصری از گانودرما :

در طی سال‌های مختلف فرهنگ غربی اغلب نظرات متفاوتی در مورد استفاده از مکمل‌های درمانی گیاهی ارائه داده‌اند. اما در فرهنگ شرقی استفاده از گیاهان دارویی همیشه از اهمیت زیادی برخوردار بوده است. امروزه با توجه به اینکه مردم به دنبال گزینه‌های بهتری برای سلامتی هستند، خواص و فواید گیاه گانودرما لوسیدوم مورد توجه قرار گرفته است. قارچ گانودرما در طب سنتی آسیای شرقی به عنوان نمادی از طول عمر و سلامتی شناخته می‌شود. به طور سنتی راهبان در چین برای آرامش، تمرکز و بهبود مراقبه با هدف افزایش طول عمر و سلامت بدن از این قارچ استفاده می‌کردند. گانودرما لوسیدوم در فرهنگ ژاپن نیز مورد توجه بوده و آن را مهم‌ترین قارچ دارویی از زیر گروه قارچ‌های چتری می‌دانند.

قارچ گانودرما چیست

قهوه گانودرما چیست ؟

 

قارچ گانودرما لوسیدوم یک قارچ قرمز است که قدمت آن به بیش از ۴۰۰۰ سال می‌رسد. این قارچ یک قارچ نادر و خاص است که فقط در شرایط مناسب ایجاد می‌شود. گانودرما در جنگل‌های کوهستانی پر درخت، با رطوبت بالا و نور کم به طور معمول در تنه‌های خشک شده درختان خشک، رشد می‌کند. قارچ گانودرما لوسیدوم منحصربفردترین گونه گانودرما به شمار می‌رود که خواص دارویی آن بر خواص خوراکی آن ارجحیت دارد. این قارچ خواص درمانی متعددی داشته و برای کنترل بیماری‌های مختلف به کار می‌رود.

نشانه‌های ارزشمند گانودرما در باستان :

تاریخ و فرهنگ رابطه تنگاتنگی با یکدیگر دارند. در تاریخ کشور چین اشتیاق چینی‌ها به گیاه گانودرما کاملا واضح است و در آثار هنری باستانی این کشور مشاهده می‌شود. تصاویر هنری فوق‌العاده‌ای از قارچ گانودرما به صورت نقاشی و مجسمه ثبت شده است. این آثار ارزشمند در قصرها، تخت‌های سلطنتی و معابد دیده می‌شود. تصاویر گانودرما در مواردی فراتر از نمادهای دینی گسترش یافت و در نقاشی، حکاکی، لوازم جانبی و زینتی بانوان نیز مورد استفاده قرار گرفت. در فرهنگ دیگر کشورهای جنوب شرق آسیا مانند ویتنام، مالزی، سنگاپور، تایلند و کره از این گیاه معجزه آسا نمادهای بسیاری به ثبت رسیده است.

در افسانه‌ها آمده که در چین باستان امپراتور« کینگ وانگ » از یکی از درباریان و سربازهای او می‌خواهد برای یافتن قارچ جاودانگی گانودرما به دور دست‌ها بروند. این فقط یکی از افسانه‌هایی است که ارزشمند بودن گیاه گانودرما را نشان می‌دهد. در تاریخ طولانی تمدن چین اگر یک قهرمان به مدت هزار سال مورد ستایش واقع شود، حقیقتا انسان فوق‌العاده‌ای بوده است. قارچ گانودرما، قارچی است که افسانه‌ی آن بیش از ۲۰۰۰ سال بر جای مانده است.

تولید مصنوعی قارچ گانودرما :

در تولید قارچ گانودرما به روش مصنوعی میزان اسید گانودریک گانودرما در مقایسه با قارچ گانودرمای طبیعی، پایین‌تر است. مطالعات نشان داده با تغییر در چند فاکتور مانند تخمیر قارچ‌ها می‌توان میزان اسید گانودریک را تحت تاثیر قرار داد. همچنین با تنظیم سطح ژن می‌توان میزان این ماده را در قارچ گانودرما افزایش داد. در محصولات گانودرما با برند دکتربیز به کمک این روش میزان ماده مؤثر گانودریک اسید در قارچ گانودرما افزایش یافته است. اسیدهای گانودریک زیر مجموعه‌ای از تری ترپن‌ها می‌باشند و قارچ گانودرما حاوی بیش از ۱۴۰ نوع از این ماده مؤثر است. تری ترپن‌ها در درمان بسیاری از بیماری‌ها استفاده می‌شوند و دارای خواص ضد باکتریایی و ضد سرطان می‌باشند.

قهوه گانودرما

برای مطالعه بیشتر « نحوه کشت گانودرما و تهیه آن » کلیک کنید.

مزایای سلامتی قارچ گانودرما ریشی :

هزاران سال است که پزشکان شرقی از قارچ‌ها در روش‌های درمانی خود استفاده می‌کنند. امروزه دانشمندان در سراسر جهان برای تهیه ترکیبات تقویت کننده سلامتی به قارچ‌ها روی آورده‌اند. این قارچ‌ها به عنوان قارچ‌های دارویی شناخته می‌شوند. از جمله قوی‌ترین آن‌ها می‌توان به Reishi، Shiitake، Maitake اشاره کرد. قارچ‌های دارویی به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کنند، که این یک کشف شگفت انگیز در طب شرقی و غربی است.

گانودرما را قارچ ریشی یا لینگ ژی می‌نامند. به دلیل خواص درمانی این گیاه مهم، مدت‌هاست که در داروهای باستانی چین و ژاپن مورد استفاده قرار می‌گیرد. ترکیبات گیاهی دارویی به دست آمده از گانودرما لوسیدوم اغلب از موثرترین معجونات گیاهی بشمار می‌رود. در سال‌های اخیر این گیاه به دلیل خواص منحصر به فرد خود مورد توجه قرار گرفته است و محصولات متنوعی با استفاده از عصاره این گیاه تولید شده است. برخی از محصولات به شکل کپسول، قرص و یا نوشیدنی ارائه می‌شوند. با این وجود قهوه هنوز هم محبوب ترین راه برای مصرف گیاه دارویی گانودرما لوسیدوم است.

نام لینگ ژی که به این محصول گیاهی درمانی اختصاص داده شده است، حاکی از آن است که این گیاه، یک گیاه با قدرت معنوی است. با مصرف مواد مغذی گانودرما می‌توانید سلامتی مطلوب را به دست آورید. گانودرما اکسیژن رسانی به بدن را تقویت کرده و روشی برای افزایش نشاط، افزایش قدرت مغز، بهبود کیفیت خواب، بهبود گردش خون، کاهش آلرژی، کاهش التهاب، تقویت سیستم ایمنی بدن و جوانسازی می‌باشد. قارچ گانودرما لوسیدوم سرشاز از متابولیت‌های ثانویه‌ای است که سبب مصرف دارویی آن در علم پزشکی شده است. تری ترپنوئیدها و پلی ساکاریدها فراوان‌ترین ترکیبات شیمیایی با خواص دارویی در این قارچ هستند. عمده خواص فارماکولوژیک این قارچ به پلی ساکاریدهای آن نسبت داده می‌شود.

عصاره گانودرما برای چه چیزی مفید است ؟

گانودرما لوسیدوم حاوی بیش از ۴۰۰ ترکیب فعال بیولوژیک مختلف مانند پروتئین‌ها، ویتامین‌ها، اسیدهای چرب، استرول‌ها و مواد معدنی است. عصاره این قارچ برای کنترل بیماری‌های مختلف، تقویت سیستم ایمنی بدن، دفع سموم مواد مخدر، بهبود انواع زخم‌ها و جوانسازی پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد. گانودرما به خنثی سازی و آزاد سازی سموم انباشته شده در بدن کمک کرده و علاوه براین موجب سم زدایی از خون و کبد می‌شود. این گیاه مفید همچنین گردش خون را بهبود بخشیده و سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند و در نهایت به طور طبیعی موجب بهبود آکنه نیز می‌شود. 

قهوه گانودرما چیست

قهوه گانودرما چیست ؟

 

گانودرما حاوی پلی ساکاریدهایی است که به سیستم ایمنی برای مبارزه با عفونت‌ها کمک می‌کند. این قارچ ممکن است باعث تقویت و افزایش عمر گلبول‌های سفید خون شود. گانودرما را می‌توانید در اولین علائم سرماخوردگی یا آنفولانزا مصرف کنید. همچنین استفاده روزانه از قهوه‌های گانودرما فوق العاده سالم و ایمن است. گانودرما لوسیدوم باعث بهبود سیستم گردش خون، سیستم هضم، سیستم ایمنی بدن و همچنین بهبود سیستم عصبی می‌شود.  

از دیگر خواص این قارچ دارویی :

این قارچ حاوی گانودریک اسید است که موجب بازسازی بدن، جوانسازی بافت‌های بدن و بهبود زخم‌های دهان می‌شود. آدنوزین موجود در عصاره گانودرما موجب کاهش کلسترول و تامین انرژی بیشتر شده و دارای خواص ضد التهابی است. ژرمانیوم ارگانیک موجود در این قارچ سطح اکسیژن را در بدن بهبود می‌بخشد و به ایجاد تعادل در بدن کمک می‌کند. از دیگر مولفه‌های این قارچ دارویی می‌توان به پلی ساکاریدها و تری ترپنوئیدها اشاره کرد. پلی ساکاریدها سموم را از بدن دفع کرده، سطح آنتی اکسیدان را افزایش داده و به تنظیم سطح قند خون و کلسترول کمک می‌کند. تری ترپنوئیدها نیز هسته سلول‌ها را تقویت می‌کند. همچنین هضم را بهبود بخشیده و از آلرژی‌های مربوط به آنتی ژن جلوگیری می‌کند.

خواص درمانی مواد مغذی گانودرما بسیار جذاب است. این گیاه دارویی حاوی بیش از ۱۵۰ آنتی اکسیدان است. بدن انسان هر روزه در معرض رادیکال‌های آزاد قرار می‌گیرد. رادیکال‌های آزاد باعث بیماری شده و روند پیری را به سرعت افزایش می‌دهند. آنتی اکسیدان‌ها در برابر آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد از ما محافظت می‌کنند. آنتی اکسیدان‌های موجود در گانودرما لوسیدوم پس از مصرف به صورت خوراکی به سرعت جذب بدن شده و موجب افزایش فعالیت آنتی اکسیدانی در پلاسمای خون می‌شوند. 

قهوه گانودرما چیست ؟

این نوشیدنی سودمند از عصاره قارچ گانودرما و دانه‌های قهوه بو داده تهیه می‌شود. ماده اصلی آن در چین باستان به عنوان «قارچ جاودانگی» شناخته می‌شود. این قارچ روی تنه درختان کشت شده و قلیایی ترین ماده غذایی موجود، محسوب می‌شود. 

خواص قهوه گانودرما چیست ؟

« قهوه گانودرما چیست »

 

بسیاری از مزایای سلامتی قهوه‌های گانودرما ثابت شده است. مصرف روزانه این قهوه‌ها عملکرد ایمنی بدن را بهبود می‌بخشد و خستگی مزمن را برطرف می‌کند. همچنین در کاهش اضطراب و افسردگی نیز موثر است.

دستورالعمل نوشیدنی‌های قهوه گانودرما از سازنده‌ای به سازنده دیگر متفاوت است.  این نوشیدنی‌ها علاوه بر قارچ ریشی ممکن است حاوی سایر مواد طبیعی مانند استویا، جنسینگ و خرنوب باشند. نوشیدنی‌های گانودرما تمام مزایای قهوه بعلاوه خواص درمانی قارچ گانودرما را دارا می‌باشند. قهوه‌های گانودرما به علت کمبود کافئین موجب بی خوابی نمی‌شوند. در حقیقت تحقیقات نشان داده حتی خواب را بهبود می‌بخشند و موجب تسکین اضطراب نیز می‌شوند. علاوه بر این قهوه‌های گانودرما نسبت به قهوه‌های معمولی اسید کمتری دارند و آن را برای افرادی که مشکلات گوارشی مانند زخم معده دارند به یک نوشیدنی ایده‌آل تبدیل می‌کند.

خواص درمانی قهوه‌های گانودرما چیست ؟

هزاران مطالعه فواید این نوشیدنی‌ها را برای سلامتی تایید می‌کند. قهوه‌ای که با عصاره قارچ ریشی درست می‌شود، سرشار از کلسیم، آهن، فسفر، پتاسیم و ویتامین C  است. قهوه‌های گانودرما سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و به دلیل سطح آنتی اکسیدانی بالایی که دارند با پیری مقابله می‌کنند. برخی مطالعات نشان می‌دهد که قهوه گانودرما دارای آنتی اکسیدان بیشتری نسبت به چای سبز و کاکائو است. این ماده مغذی به سم زدایی از کبد و کلیه‌ها کمک کرده و توانایی بدن را برای دفع سموم افزایش می‌دهد. 

قهوه گانودرما چیست

قهوه گانودرما چیست ؟

 

قهوه گانودرما همچنین حاوی ویتامین C است که منجر به کاهش خطر ابتلا به عفونت‌های ویروسی می‌شود. این نوشیدنی همچنین علائم آسم را تسکین داده و با متعادل کردن سطح قند خون موجب محافظت در برابر دیابت می‌شود. اثرات ضد دیابتی گانودرما در مطالعات مختلف اثبات شده است. در یک مطالعه بالینی که بر روی بیماران مبتلا به دیابت نوع دو انجام شد، مصرف گانودرما از طریق بهبود عملکرد آنزیم‌ها و مهار فعالیت آنزیم گلیکوژن کبدی باعث کاش تولید گلوکز در کبد می‌شود.

برخی دیگر از مزایای نوشیدن قهوه گانودرما :

 • از بین بردن سموم جمع شده در بدن
 • افزایش متابولیسم بدن
 • متعادل کردن سطح قند خون و عملکرد پانکراس
 • محافظت در برابر تخریب سلول‌های پوستی، بهبود بافت پوست و کند کردن روند پیری
 • کاهش خستگی و افزایش انرژی
 • مهار کردن رادیکال‌های آزاد آسیب رسان
 • بهبود سیستم هضم
 • برطرف کردن گرفتگی سینوس و سایر مشکلات تنفسی
 • تقویت عملکرد بدن
 • زیبایی و شادابی پوست
 • مؤثر در بهبود زخم‌های پوستی، خراش و پسوریازیس
 • جوانسازی بافت‌ها و سلول‌های بدن
 • کمک به تخلیه عروق و پشتیبانی از کبد

دلیل سلامت قهوه گانودرما چیست ؟

امروزه دانشمندان به دنبال استفاده از مواد مغذی موجود در گیاه دارویی گانودرما لوسیدوم برای درمان بسیاری از بیماری‌های نو ظهور هستند. بنابراین از هزاران سال دانش مربوط به سلامت این گیاه جادویی استفاده کرده و از مزایای آن بهره مند شوید. قهوه به دلیل داشتن کافئین، مزه و عطر از محبوب‌ترین نوشیدنی‌ها در دنیا می‌باشد. بین مصرف مقدار مناسب کافئین و برخی از بیماری‌ها مانند پارکینسون رابطه عکس وجود دارد. قهوه معمولی حدود ۱۳۵ میلی گرم کافئین دارد. با این وجود قهوه‌های حاوی عصاره گانودرما کافئین بسیار کمی دارند. اکثر قهوه‌ها بسیار اسیدی هستند اما سطح ph قهوه‌های گانودرما تقریبا خنثی است.

 

قهوه گانودرما چیست ؟

« قهوه گانودرما چیست »

مصرف قهوه‌های گانودرما به بدن شما کمک می‌کند تا متعادل شود و در عین حال در جوانسازی پوست شما نیز مؤثر است. تمام خواص ذکر شده برای قهوه‌های گانودرما با کمترین عارضه است. پس جای تعجب نیست که چینی‌ها صدها سال است که گیاه گانودرما را گیاه معجزه گر می‌نامند و از آن بهره می‌برند.

چرا روی آوردن به مصرف قهوه‌های گانودرما منطقی است ؟

قهوه گانودرما می‌تواند به بهبود سلامت شما کمک کند. بزرگترین مزیت پزشکی آن تقویت سیستم ایمنی بدن شما است. این قهوه را می‌توان به عنوان مکملی برای درمان بیماری‌ها و پیشگیری از ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها در نظر گرفت. جایگزینی قهوه‌های گانودرما به جای قهوه‌های کافئین دار معمولی، به دلیل توانایی آن در بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن کاملا منطقی است. نوشیدن روزانه این قهوه‌ها به بدن و اُرگان‌های بدن کمک می‌کند تا پس از بیماری به حالت طبیعی و متعادل برگردند. قهوه گانودرما همچنین به عنوان تنظیم کننده‌ای برای سیستم ایمنی بدن عمل می‌کند.

هدف اصلی گانودرما شناسایی عوامل بیماری زا مانند باکتری‌ها و ویروس‌هایی است که به بدن حمله می‌کنند. استفاده مکرر از آنتی بیوتیک‌ها و داروهای ضد قارچ و ضد ویروس می‌تواند باعث مقاومت میکروب‌ها در برابر داروها شود. مصرف قهوه‌های حاوی عصاره ریشی می‌تواند این مشکلات را برطرف کرده و به عنوان یک مکمل درمانی مناسب مورد استفاده قرار گیرد. ویژگی‌های ضد استرس گانودرما می‌تواند به بهبود حافظه، کاهش تنش و افزایش تمرکز شما کمک کند. این ویژگی به خصوص در درمان بیماری‌هایی مانند آلزایمر و زوال عقل که سالمندان را تحت تاثیر قرار می‌دهد بسیار مفید است.

عوارض جانبی قهوه گانودرما چیست ؟

این نوشیدنی با وجود فواید فوق العاده برای سلامتی ممکن است مناسب همه افراد نباشد. اگر به مواد محرک حساس هستید ممکن است دچار لرزش، ضربان قلب سریع و مشکلات خواب شوید. بیشتر مطالعات حاکی از آن است که قهوه گانودرما در صورت مصرف در دوزهای متوسط بی خطر است. تا کنون هیچ گونه موارد منع مصرفی برای گانودرما گزارش نشده است. قبل از استفاده از این قهوه‌ها مطمئن شوید که به قارچ حساسیت ندارید. علاوه بر این توجه داشته باشید که قارچ‌های دارویی ممکن است در لخته شدن خون اختلال ایجاد کنند. به همین دلیل مصرف آن در بیمارانی که از داروهای ضد انعقاد خون استفاده می‌کنند باید با احتیاط و مشورت پزشک صورت گیرد.

قهوه‌های گانودرما دکتر بیز :

قهوه گانودرما دکتر بیز

قهوه‌های گانودرما دکتربیز تنها قهوه‌های دارای مجوز سازمان غذا و دارو در ایران می‌باشد. این قهوه‌ها در چهار طعم کافه سوپریم، کافه موکا، کافه لاته و هاتچاکلت در بسته‌های حاوی ۲۰ ساشه، تولید و عرضه می‌شوند. شرکت بازاریابان ایرانیان زمین، برای اولین بار در خاور میانه، اقدام به تولید قهوه‌های حاوی عصاره قارچ گانودرما کرده است. دانستن این نکته حائز اهمیت است که استحصال پودر و عصاره قارچ گانودرما به چندین مرحله فرآوری پیشرفته نیاز دارد که در حال حاضر امکان آن در کشور ما وجود ندارد. عصاره قارچ گانودرمای به کار رفته در محصولات دکتربیز از خارج از کشور تهیه می‌شود و تمام استانداردهای لازم در آن رعایت شده است.

قهوه‌های گانودرما دکتر بیز ترکیب عصاره قارچ گانودرما به همراه باکیفیت‌ترین قهوه‌های جهان است. با نوشیدن روزانه این قهوه‌ها شادابی و سلامتی را به خودتان هدیه دهید.

برای مشاهده اطلاعات بیشتر و تهیه قهوه‌های گانودرما دکتر بیز اینجا کلیک کنید.

در صورت تمایل برای مشاهده صفحه اینستاگرام تیسا مارکت اینجا کلیک کنید.

اگر خواندن مقاله « قهوه گانودرما چیست و چه فوایدی دارد » برای شما مفید بود آن را از طریق آیکون‌های زیر با دیگران نیز به اشتراک بگذارید و نظر خود را برای ما بنویسید.

1 دیدگاه برای “قهوه گانودرما چیست و چه فوایدی دارد ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *