راهکارهای کاهش وزن و تناسب اندام

راهکارهای کاهش وزن و تناسب اندام

افزایش وزن سبب بروز احساس ناراحتی می‌شود و به سلامت بدن آسیب می‌رساند. چاقی می‌تواند منجر به مشکلات سلامتی جدی از جمله بیماری قلبی، دیابت، سکته مغزی و برخی از انواع سرطان شود. در این مطلب از تیسا مارکت به روش‌های کاهش وزن و تناسب اندام می‌پردازیم.

نکات مهم کاهش وزن و تناسب اندام

ورزش کنید

کلید اصلی کاهش وزن موفق، پیروی از رژیم غذایی سالم و ایجاد عادات ورزشی است. رژیم به معنای مصرف غذاهای سالم و کم‌کالری و ورزش به معنای تحرک بدنی بیشتر است. اگرچه افراد هنگام تلاش برای کاهش وزن و تناسب اندام بر روی رژیم غذایی تمرکز می‌کنند، اما فعالیت بدنی مفید نیز یک جز ضروری در برنامه کاهش وزن است. نظافت خانه، خرید و باغبانی اشکال مختلفی از فعالیت بدنی هستند. از سوی دیگر، ورزش یک شکل ساختار یافته و تکراری از فعالیت بدنی است که آن را به‌طور منظم انجام می‌دهید.

ورزش برای کاهش وزن و تناسب اندام

ترکیب ورزش با یک رژیم غذایی سالم راه مؤثرتری برای کاهش وزن اصولی است که می‌تواند از عوارض بسیاری از بیماری‌ها پیشگیری کند. ورزش فشارخون و کلسترول را کاهش می‌دهد و می‌تواند از حملات قلبی جلوگیری کند. علاوه براین‌ها، ورزش و فعالیت بدنی مفید خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان‌ها مانند سرطان روده بزرگ و سینه را کاهش می‌دهد. مطالعات نشان دادند که خطر مرگ زودرس در افراد کم‌تحرک و چاقی که شروع به ورزش و بهبود تناسب اندام می‌کنند، تا ۳۰ درصد کاهش می‌یابد. برای بهره‌مندی از فواید ورزش، توصیه می‌شود تا حداقل ۳ بار در هفته به مدت حداقل ۲۰ دقیقه در هر جلسه نوعی ورزش هوازی را انجام دهید. 

فیبر بیشتری مصرف کنید

مصرف فیبر بیشتر منجر به کاهش احساس گرسنگی و کنترل بهتر وزن بدن می‌گردد. فیبر نوعی کربوهیدرات است که توسط بدن جذب نمی‌شود، بنابراین برای بدن کالری تامین نمی‌کند. بعلاوه، فیبر موجب بهبود گوارش شده و به حرکات روده کمک می‌کند. 

برای کاهش وزن و تناسب اندام آب کافی بنوشید

نوشیدن آب به تنهایی موجب کاهش وزن ایده‌آل و یا تثبیت وزن نمی‌شود، اما مصرف آب کافی سبب پر شدن حجم معده و دریافت کالری کمتر می‌گردد. نوشیدن آب کافی در کنترل اشتها نقش مؤثری دارد و به حفظ شادابی بدن نیز کمک بسیاری می‌کند. علاوه براین، جایگزین کردن آب به‌جای دیگر نوشیدنی‌ها مانند نوشابه موجب کاهش میزان کالری دریافتی بدن خواهد شد.

از استرس دور بمانید

وجود میزان کمی استرس در زندگی روزمره ما ضروری است. اما استرس مزمن برای سلامتی بدن مضر است و با اختلال در هورمون‌های بدن منجر به افزایش اشتها، کمبود خواب، کمبود انرژی و بدخلقی می‌گردد. این امر می‌تواند منجر به سبک زندگی ناسالم و افزایش وزن شود. با کاهش استرس می‌توانید وزن خود را حفظ کنید و سطح سلامتی بدن خود را افزایش دهید. پرداختن به ورزش یوگا یکی از راه‌های کاهش استرس، کاهش وزن و تناسب اندام است. با انجام یوگا می‌توانید استرس و اضطراب را کاملا کنترل کرده و وزن خود را حفظ کنید.

پروتئین بیشتری مصرف کنید

مصرف پروتئین بیشتر در کنترل وزن، کمک به تناسب اندام و بهبود سلامتی مؤثر است. رژیم غذایی حاوی پروتئین مدت زمان بیشتری شما را سیر نگه می‌دارد و به ساخت عضله در بدن کمک می‌کند. بدن انسان برای انجام هضم و جذب پروتئین کالری می‌سوزاند. به همین دلیل یک رژیم غذایی حاوی پروتئین کافی می‌تواند به سوزاندن حداقل ۸۰ کالری بیشتر در طول روز کمک کند. تخم‌مرغ یک انتخاب ساده و مناسب برای وعده صبحانه است و وجود پروتئین زیاد در آن باعث ایجاد احساس گرسنگی کمتر می‌شود. 

مصرف پروتئین برای کاهش وزن و تناسب اندام

خواب کافی داشته باشید

خواب ناکافی منجر به از دست رفتن تناسب اندام و سلامت بدن و خستگی مزمن می‌شود. خستگی ناشی از کم‌خوابی باعث می‌شود تا شما در طول روز فعالیت کمتری داشته‌باشید و نتوانید نظارت درستی بر غذای مصرفی خود داشته باشد. افرادی که خواب کافی ندارند تا ۵۵ درصد بیشتر به نسبت به دیگر افراد در معرض خطر ابتلا به چاقی قرار دارند. 

 میان‌وعده‌های سالم مصرف کنید

انتخاب میان‌وعده‌های سالم تاثیر بسیاری بر کاهش وزن و تناسب اندام دارد. برای مثال می‌توانید در میان‌وعده یک لیوان شیر کم‌چرب و یک عدد سیب میل کنید. همچنین می‌توانید آجیل خام و بدون نمک نیز در میان‌وعده مصرف کنید.

برای کاهش وزن و تناسب اندام آگاهانه غذا میل کنید

مطالعات نشان دادند هنگامی که به بو و طعم غذا توجه داریم و آن‌ را احساس می‌کنیم، از غذا بیشتر لذت می‌بریم و کمتر می‌خوریم. غذا خوردن به هنگام تماشای تلویزیون موجب زیاده‌روی در مصرف مواد غذایی می‌شود. سعی کنید تا همیشه تمرکز داشته باشید و آرام غذا بخورید. در غیر این صورت، متوجه سیر شدن خود نمی‎شوید و بیشتر از نیاز بدن خود کالری دریافت می‌کنید. کارشناسان تغذیه توصیه می‌کنند که غذاهای مورد علاقه خود را از رژیم غذایی حذف نکنید، بلکه به روشی هوشمندانه آن‌ها را میل کنید. این بدان معنا است که هر چیزی را که می‌خواهید می‌توانید میل کنید اما به مقدار کمتر.

کربوهیدرات تصفیه شده را حذف کنید

اگر به‌دنبال سلامت بیشتر و تناسب اندام هستید، باید خوراکی‌های سالم‌تری را انتخاب کنید. شما می‌توانید به‌جای استفاده از خوراکی‌های شیرین حاوی شکر از مواد غذایی که به‌طور طبیعی شیرین هستند استفاده کنید. به عنوان مثال از خرما، مویز و انجیر خشک به‌جای انواع کوکی و شیرینی حاوی قند مصنوعی استفاده کنید. مصرف کربوهیدرات‌های تصفیه شده که در آرد سفید وجود دارد، سبب افزایش قند خون و اضافه وزن می‌شود. به جای مصرف کربوهیدرات‌های تصفیه شده از غلات کامل، برنج قهوه‌ای و سبوس برنج قهوه‌ای استفاده کنید. 

فقط به هنگام گرسنگی غذا میل کنید

بسیاری از افراد در هنگام استرس و اضطراب و یا زمانی که حوصله‌شان سر می‌رود و به دلایلی غیر از گرسنگی واقعی به سراغ غذا می‌روند. زمانی که حوصله‌تان سر می‌رود یا دچار استرس و اضطراب هستید، خود را سرگرم و آرام کنید تا به سراغ غذا نروید. توجه کنید فقط در هنگامی که واقعا گرسنه هستید و برای رفع گرسنگی غذا میل کنید.

نکات مهم کاهش وزن و تناسب اندام

برای کاهش وزن و تناسب اندام چربی‌های سالم مصرف کنید

مصرف چربی‌های سالم و غیراشباع به کاهش التهاب و تامین کالری مورد نیاز بدن کمک می‌کند. دریافت چربی‌های غیراشباع برای تامین کالری‌های ضروری و اسیدهای چرب، ضروری است. چربی‌های سالم در آجیل و خشکبار، دانه‌ها، آووکادو، زیتون، روغن کنجد و روغن زیتون وجود دارند. 

کالری دریافتی را کاهش دهید

برای بسیاری از افراد بهترین روش کاهش وزن و تناسب اندام ،کم کردن کالری دریافتی روزانه است. برای کاهش کالری دریافتی و تامین مواد مورد نیاز بدن باید در رژیم غذایی روزانه خود از غذاهای غنی از ریزمغذی‌ها و درشت‌مغذی‌ها بهره ببرید. از سوی دیگر با افزایش فعالیت می‌توانید مقدار کالری سوزانده را در طول روز افزایش دهید. توجه کنید که کاهش وزن فرآیندی است که یک شبه حاصل نمی‌شود و در طول زمان اتفاق می‌افتد. کاهش وزن سریع در کوتاه مدت منجر به عوارض جبران ناپذیری برای سلامتی بدن می‌شود. متخصصان تغذیه برای رسیدن به وزن ایده‌آل و تناسب اندام روشی آهسته و پیوسته را توصیه می‌کنند. 

نوشیدنی کاهش وزن و تناسب اندام

نوشیدنی گیاهی ستین یک دمنوش چای سبز ترکیبی است که مؤثر در کاهش وزن و تناسب اندام می‌باشد. مصرف این نوشیدنی قبل از وعده غذایی سبب کاهش اشتها و بعد از وعده غذایی سبب چربی سوزی می‌گردد. نوشیدنی گیاهی Setin با دارا بودن گیاهان کاملا ارگانیک موجب فعالیت آنتی‌اکسیدانی پلاسما، کاهش کلسترول و اکسید چربی در بدن می‌شود. این دمنوش دارای مجوز رسمی سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت است.

برای مشاهده اطلاعات بیشتر و تهیه چای گیاهی ستین اینجا کلیک کنید.

صفحه اینستاگرام تیسا مارکت: tisamarket@

اگر مطالعه مقاله «راهکارهای کاهش وزن و تناسب اندام» از تیسا مارکت برای شما مفید بود، آن را از طریق آیکون‌های زیر با دیگران به اشتراک بگذارید و نظر، پیشنهاد و سوالات خود را در بخش دیدگاه با ما در میان بگذارید.

12 دیدگاه برای “راهکارهای کاهش وزن و تناسب اندام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *