کاهش وزن در منزل

کاهش وزن در منزل

هنگامی که از لاغری و کاهش وزن صحبت می‌شود، تصور می‌کنید که باید از رژیم‌های سخت و تمرینات ورزشی سنگین پیروی کنید. اما کاهش وزن در منزل و خلاص شدن از اضافه وزن با کمی تغییر در سبک زندگی امکان پذیر است. روش‌های زیادی برای کاهش وزن در منزل وجود دارد اما همه این روش‌ها سالم نیستند. رژیم‌های سخت و کاهش وزن ناگهانی برای سلامت جسمی و روحی شما بسیار مضر و خطرناک است.

کاهش وزن نیاز به صبر و اراده شما دارد. بهترین راه برای لاغری و کاهش وزن در منزل تغییر در سبک زندگی فعلی شما است. داشتن سبک زندگی سالم می‌تواند به شما در رسیدن به تناسب اندام و حفظ آن کمک کند. رژیم غذایی سالم و استفاده از محصولات سلامت محور در کنار فعالیت بدنی مداوم در یک سبک زندگی سالم برای رسیدن به تناسب اندام بسیار توصیه می‌شود.

اصول کاهش وزن در منزل

روش‌های کاهش وزن در منزل :

بهترین روش برای خلاص شدن از اضافه وزن و کاهش وزن در منزل پیروی از سبک زندگی سالم و رژیم غذایی سالم است. در ادامه به مهم‌ترین نکات لازم برای کاهش وزن می‌پردازیم :

۱.صبحانه بخورید :

حذف وعده صبحانه هیچ تاثیر مثبتی در کاهش وزن ندارد و بدن شما با حذف صبحانه از چربی‌هایش برای جبران استفاده نمی‌کند. حتما هر روز یک وعده صبحانه حاوی پروتئین و مواد مغذی میل کنید. صرف صبحانه علاوه‌بر بالا بردن سوخت و ساز بدن، به شما کمک می‌کند تا مدت زمان بیشتری سیر بمانید و از مصرف کالری اضافی جلوگیری می‌کند. هچنین مصرف پروتئین و فیبر در وعده صبحانه به شما کمک می‌کند تا در طول روز انرژی کافی برای انجام فعالیت‌های روزانه خود داشته باشید.

۲.زیاد آب بنوشید؛ کاهش وزن در منزل :

مصرف نوشیدنی‌های قندی، آب میوه‌ها و نوشیدنی‌های الکلی را کاهش داده و یا آن‌ها را از رژیم غذایی خود حذف کرده و نوشیدن آب را جایگزین کنید. آب هیچ کالری ندارد. نوشیدن مقدار کافی آب در طول روز سرعت سوخت وساز بدن را افزایش داده و مانع از احساس گرسنگی کاذب می‌شود. در نتیجه از مصرف غذای اضافی و دریافت کالری اضافی جلوگیری می‌شود.

۳.وعده غذایی خود را با خوردن سالاد شروع کنید :

خوردن سالاد قبل از وعده غذایی اصلی حجم قابل توجهی از معده را اشغال می‌کند. در نتیجه فضای کمتری برای وعده غذایی اصلی باقی می‌ماند. می‌توانید با افزودن سبزیجات متنوع، میوه و پنیرهای مزه سالاد خود را خوش طعم‌تر و مقوی‌تر کنید. البته توجه داشته باشید در این امر زیاده‌روی نکنید و کالری اضافی دریافت نکنید.

لاغری و کاهش وزن در منزل

۴.بشقاب کوچک‌تری انتخاب کنید :

غذا خوردن در ظروف بزرگ باعث می‌شود خیلی بیشتر از آن چه باید کالری دریافت کنید. تحقیقات نشان داده افرادی که از ظروف بزرگ برای صرف غذا استفاده می‌کنند، غذای بیشتری مصرف کرده و در نتیجه کالری بیشتری دریافت می‌کنند. استفاده از ظروف بزرگ می‌تواند روزانه حدود ۵۰۰ کالری به کالری دریافتی‌تان اضافه کند.

۵.وعده‌های غذایی کوچک‌تر در فاصله زمانی منظم مصرف کنید :

یک ایده خوب برای کاهش وزن در منزل به صورت طبیعی غذا خوردن در فاصله زمانی منظم اما با حجم کم است. با خوردن حجم کمتری از مواد غذایی کالری کمتری دریافت می‌کنید که معادل مقداری است که بدن شما به آن نیاز دارد. خوردن غذا در ظروف کوچک می‌تواند در مصرف غذای کمتر در هر وعده به شما کمک کند.

۶.به آرامی غذا بخورید؛ کاهش وزن در منزل :

اغلب افرادی که آرام و آهسته غذا می‌‎‌خورند کالری کمتری دریافت کرده و معمولا به اضافه وزن و چاقی دچار نمی‌شوند. یک مطالعه نشان داده آهسته غذا خوردن افزایش تعداد دفعات جویدن غذا مقدار غذای مصرفی کاهش داده و از دریافت کالری اضافی جلوگیری می‌کند. همواره سعی کنید به آرامی غذا بخورید تا معده غذا را هضم کرده و شما در طول مدت وعده غذایی خود احساس سیری کنید و به مقداری که بدن شما به مواد غذایی نیاز دارد، مصرف کنید.

۷.قبل از وعده غذایی خود یک لیوان آب ولرم بنوشید :

اگر می‌خواهید وزن خود را کاهش دهید بهتر است قبل از هر وعده غذایی یک لیوان آب ولرم بنوشید. تحقیقات نشان داده نوشیدن یک لیوان آب ولرم قبل از وعده‌های غذایی باعث می‌شود سریع‌تر احساس سیری کنید.

تناسب اندام و کاهش وزن در منزل

۸.مصرف میوه؛ کاهش وزن در منزل :

متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند صبح‌ها و در میان وعده‌های خود از انواع میوه‌های تازه استفاده کنید. میوه‌های تازه یک صبحانه لذیذ و یک میا وعده سبک هستند. در رژیم غذایی کاهش وزن و لاغری همیشه مصرف میوه توسط متخصصان تغذیه توصیه شده است. زیرا میوه‌ها ویتامین‌های مورد نیاز بدن را تامین می‌کنند و باعث احساس سیری می‌شوند.

۹.کالری کمتری مصرف کنید :

استفاده از رژیم غذایی کم کالری در کاهش وزن بسیار مؤثر است. طبق نظر متخصصین تغذیه برای افرادی که شاخص توده بدنی بالایی دارند، رژیم‌های غذایی کم کالری مناسب است. البته توجه داشته باشید رژیم غذایی کم کالری باید زیر نظر پزشک متخصص انجام شود.

۱۰.افزایش مصرف سبزیجات :

در یک رژیم غذایی سالم مصرف سبزیجات تازه در وعده‌های غذایی از اهمیت زیادی برخوردار است. سبزیجات از درصد بالایی از آب تشکیل شده‌اند. به همین دلیل باعث افزایش ادرار و خروج آب اضافی از بدن و در نتیجه سبب لاغری می‌شوند. بعلاوه باعث احساس سیری شده و از گرسنگی کاذب جلوگیری می‌کنند.

۱۱.حذف دانه‌های سفید؛ کاهش وزن در منزل :

غذاهای تهیه شده از دانه‌های سفید را از رژیم غذایی خود حذف کنید. مواد غذایی تهیه شده از دانه‌های سفید سبب افزایش وزن می‌شوند. این مواد غذایی سرشار از کربوهیدرات هستند که سریعا حذف شده و به دلیل وجود قند بالا موجب احساس سیری نمی‌شوند. در نتیجه منجر به احساس گرسنگی کاذب و دریافت کالری اضافی می‌شوند.

رژیم غذایی کاهش وزن در منزل

۱۲.حذف فست فود و غذاهای آماده :

غذاهای آماده و فست فود حاوی مقدار زیادی سدیم، چربی و کربوهیدرات هستند. اگر به کاهش وزن در منزل و حفظ تناسب اندام فکر می‌کنید، فست فود و غذاهای آماده را از رژیم غذایی خود حذف کنید. در برنامه غذایی روزانه خود به جای این گونه مواد غذایی، غذاهای خانگی و سالم را جایگزین کنید.

۱۳.حذف قند و شکر :

اضافه کردن قند و شکر به قهوه، چای و آبمیوه‌ها دریافت کالری را افزایش می‌دهد. به جای قند و شکر از شیرین کننده‌های طبیعی مانند عسل طبیعی استفاده کنید. عسل تقریبا حاوی مقدار مساوی از فروکتوز و گلوکز بوده و کالری زیادی به بدن وارد نمی‌کند.

۱۴.نوشیدن چای سبز؛ کاهش وزن در منزل :

مصرف چای سبز در رژیم غذایی روزانه یکی از راه‌های کاهش وزن در منزل است. چای سبز حاوی آنتی اکسیدان‌هایی است که روند چربی سوزی در بدن را افزایش داده و به کاهش وزن کمک می‌کند. نوشیدن یک یا دو فنجان چای سبز در هر روز می‌تواند در کاهش وزن مؤثر باشد.

۱۵.ورزش کنید :

هر زمان از روز که می‌توانید، ورزش کنید. اگر می‌خواهید بیشتر کالری بسوزانید سعی کنید صبح‌ها ورزش کنید. مطالعات نشان داده افرادی که هنگام صبح ورزش می‌کنند، عملکرد بهتری نسبت به سایر افراد دارند. برای کاهش وزن می‌توانید تمرینات خود را به دوره‌های کوچک‌تر تقسیم کرده و فقط یک بار در روز ورزش نکنید. بعلاوه برای کاهش وزن بیشتر و سوزاندن مقدار کالری بیشتر قبل از شروع تمرینات ورزشی یک فنجان قهوه بنوشید. قهوه به دلیل وجود کافئین انرژی بیشتری به شما داده و به شما کمک می‌کند طولانی‌تر ورزش کنید. 

با نوشیدن یک فنجان قهوه‌های گانودرما دکتر بیز  علاوه بر قهوه از خواص فوق‌العاده گانودرما نیز بهره ببرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه قهوه گانودرما دکتر بیز اینجا کلیک کنید.

کاهش وزن در منزل با ورزش

۱۶.خواب کافی داشته باشید :

بدن ما به میزان مشخصی از خواب نیاز دارد. اگر بدن مقدار مطلوب از خواب به دست نیاورد این کمبود را با چیزهای دیگری مانند اشتیاق به غذا جبران می‌کند. همچنین خواب کافی به بدن کمک می‌کند تا عملکرد بهتری داشته باشد. مطالعات نشان داده افرادی که خواب کافی ندارند نسبت به سایر افراد ۵۵ درصد بیشتر در معرض چاقی قرار دارند. 

۱۷.فیبر بیشتری مصرف کنید :

مصرف فیبر بیشتر به کاهش وزن کمک بسیاری می‌کند. مواد غذایی حاوی فیبر بالا و غذاهایی که دارای فیبر محلول در آب هستند موجب افزایش احساس سیری شده و در کاهش وزن مؤثرند. بعلاوه مصرف فیبر خالی شده معده را به تاخیر انداخته و موجب ترشح هورمون‌های سیری شده و در نتیجه از خوردن غذای اضافی جلوگیری می‌کند. 

۱۸.سبوس مصرف کنید؛ کاهش وزن در منزل :

سبوس برنج یکی از مواد غذایی سرشار از فیبر است که علاوه بر ایجاد احساس سیری سرعت سیستم گوارشی را افزایش داده و ضایعات را به طور مؤثری از بین می‌برد. بنابراین از مصرف کالری اضافی جلوگیری کرده و به کاهش وزن در منزل کمک می‌کند. همچنین سبوس چربی را جذب کرده و در نتیجه باعث کاهش کلسترول و افزایش متابولیسم بدن می‌شود.

سبوس برنج قهوه‌ای دکتر بیز تهیه شده از لایه دوم، با پیشرفته‌ترین دستگاه‌ها به پایداری رسیده و فرآوری شده است. 

برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه سبوس برنج قهوه‌ای دکتر بیز اینجا کلیک کنید.

۱۹.بعد از خوردن غذا مسواک بزنید :

شاید برای شما عجیب باشد که مسواک زدن بعد از خوردن غذا چه ارتباطی به کاهش وزن دارد. اکثر افراد دوست ندارند بعد از مسواک زدن غذا بخورند. به همین دلیل اگر بعد از هر وعده غذایی دندان‌های خود را مسواک کنید، این کار می‌تواند میل به خوردن تنقلات را در شما کاهش دهد. بنابراین می‌توانید بعد از صرف غذا مسواک بزنید و یا از دهان‌شویه استفاده کنید تا از مصرف کالری اضافه جلوگیری شود.

کاهش وزن در منزل چگونه ممکن است

۲۰.سیگار را ترک کنید :

اگر سیگار می‌کشید باید بدانید که کشیدن سیگار شما را از حس سلامتی و یک سبک زندگی سلامت محور دور می‌کند. ترک کردن عادت سیگار کشیدن سبب می‌شود تا قدم مثبتی در جهت سبک زندگی سالم و خلاص شدن از اضافه وزن بردارید. 

۲۱.پرهیز از مصرف غذاهای پر نمک :

ممکن از شما به غذاهای پر نمک علاقه داشته باشید و هنگام صرف غذا به آن نمک اضافه کنید. باید بدانید نمک باعث می‌شود آب اضافی در بدن بماند و فشار خون شما را افزایش می‌دهد. این امر موجب احساس خستگی شده و از فعالیت مفید جلوگیری می‌کند. 

۲۲.آگاهانه غذا بخورید؛ کاهش وزن در منزل :

یکی از روش‌های مؤثر در کاهش وزن افزایش آگاهی هنگام غذا خوردن است. این به شما کمک می‌کند تا در مورد انتخاب غذاها آگاهانه عمل کنید و در واکنش به احساس گرسنگی خوراکی‌های سالم انتخاب کنید. آگاهانه غذا خوردن تاثیر بسیاری بر روی وزن و عادت‌های غذایی دارد. 

۲۳.انجام تمرینات کاردیو :

انجام تمرینات کاردیو مانند پیاده روی، دویدن و یا دوچرخه سواری یک روش مؤثر برای چربی سوزی و تقویت سلامت جسمی و ذهنی است. این تمرینات خطر ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها از جمله بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد. همچنین این تمرینات به طور قابل توجهی در کاهش وزن مؤثر است و چربی‌های شکمی را که باعث بیماری متابولیک می‌شوند را کاهش می‌دهد. 

۲۴.مبارزه با اعتیاد غذایی؛ کاهش وزن در منزل :

هر چیزی که عادت به مصرف زیاد آن داشته باشید به نوعی اعتیاد محسوب می‌شود. برخی افراد عادت به بیش از حد خوردن غذا دارند و به طور مداوم باید غذا میل کنند. افرادی که اعتیاد به خوردن غذا دارند، نمی‌توانند بر نخوردن غذا غلبه کنند. غذاهایی مانند فست فود و غذاهای حاوی شکر و چربی بالا اعتیاد به غذا خوردن را بیشتر می‌کنند. اگر اعتیاد به خوردن غذا دارید، با کمک یک متخصص این اعتیاد را ترک کنید.

کاهش وزن در منزل با ترک اعتیاد

۲۵.تمرکز روی تغییر سبک زندگی :

معمولا افرادی که برای کاهش وزن از رژیم‌های سخت و تمرینات ورزشی سنگین پیروی می‌کنند در بلند مدت نمی‌توانند آن را ادامه دهند و دچار شکست می‌شوند. بهتر است برای خلاص شدن از اضافه وزن با تغییر در سبک زندگی و انتخاب مواد غذایی سالم و مغذی این کار را برای همه عمر انجام دهید. عادات غذایی شما باید به گونه‌ای باشد که نه تنها وزن اضافی را از دست دهید بلکه فردی سالم‌تر و شادتر شوید.

دمنوش گیاهی :

دمنوش تخصصی و ۱۰۰ درصد طبیعی دکتر بیز تهیه شده در پژوهشکده گیاهان دارویی برای اولین بار در ایران با مجوز رسمی سازمان غذا و دارو می‌باشد. دمنوش لاغری دکتر بیز در کاهش وزن تدریجی و کاهش اشتهای کاذب بسیار مؤثر است. این دمنوش دارویی گیاهی با افزایش سوخت و ساز بدن بدون نیاز به رژیم‌های غذایی سخت و ورزش سنگین منجر به چربی سوزی و کاهش وزن می‌شود. دمنوش لاغری دکتر بیز از مواد اولیه کاملا طبیعی تهیه شده و بدون هیچ گونه عوارض جانبی می‌باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه دمنوش لاغری دکتر بیز اینجا کلیک کنید.

در صورت تمایل برای پیوستن به صفحه اینستاگرام تیسا مارکت اینجا کلیک کنید.

اگر خواندن این مقاله برایتان سودمند بود آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید و نظر خود را برای ما بنویسید.

1 دیدگاه برای “کاهش وزن در منزل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *