راه‌های چربی سوزی شکم و پهلو

راه‌های چربی سوزی شکم و پهلو

از دست دادن چربی‌های اطراف شکم و پهلوها یک هدف رایج در تناسب اندام است. مجموعه‌ای از تمرین‌های ورزشی و تغییر در سبک زندگی می‌تواند به افراد در دستیابی به این امر کمک کند. در این مطلب از تیسا مارکت به بررسی راه‌های چربی سوزی شکم و پهلو می‌پردازیم.

چربی سوزی شکم و پهلو چگونه امکان‌پذیر است؟

تولیدکنندگان بسیاری از قرص‌ها و مکمل‌های لاغری ادعا می‌کنند که محصولات آن‌ها می‌تواند منجر به کاهش وزن سریع و از بین بردن چربی‌های شکم و پهلو شوند. با این حال، شواهد علمی برای تایید ایمن یا مؤثر بودن بیشتر این محصولات وجود ندارد. شما می‌توانید با روش‌های طبیعی اثبات شده از جمله تغییر در رژیم غذایی و پرداختن به فعالیت بدنی مفید، به کاهش وزن و چربی سوزی بپردازید. در این مطلب عواملی را که به تجمع چربی در ناحیه شکم و پهلو کمک می‌کنند و چند روش طبیعی برای از بین بردن آن‌ها را توضیح می‌دهیم.

چربی سوزی شکم و پهلو چگونه امکان‌پذیر است؟

چربی احشایی یا همان چربی ناحیه شکمی یک نوع مضر از چربی است که اندام‌های داخلی شکم را احاطه می‌کند. کاهش میزان چربی ناحیه شکم و پهلو مزایای سلامتی قابل توجهی برای بسیاری از افراد دارد. این نوع از چربی هورمون‌هایی ترشح می‌کند که می‌توانند منجر به ابتلا به دیابت نوع دو، بیماری‌های قلبی و سایر مشکلات سلامتی شوند. از این‌رو، چربی احشایی به دلیل نقش فعال آن در تولید هورمون‌های مختلف، چربی فعال نیز نامیده می‌شود. ایجاد تغییرات کلیدی در عادات غذایی و انجام تمرین‌های ورزشی روزانه می‌تواند موجب کاهش سطح این نوع چربی و چربی سوزی شکم و پهلو شود و خطر ابتلا به بیماری‌های ناشی از چاقی را کاهش دهد.

عوامل مؤثر در چربی سوزی شکم و پهلو

از بین بردن چربی‌های احشایی کار آسانی نیست. برای از دست دادن چربی‌های شکم ممکن است تا مجبور به کاهش وزن کلی خود شوید. یکی از علت‌های بسیار رایج و شناخته شده ایجاد چربی شکمی، رژيم غذایی نامناسب است. خوراکی‌های ناسالم، فست فودها و غذاهای فرآوری شده از محتویات یک رژیم غذایی ناسالم هستند. مصرف این نوع غذاها بر عملکرد بدن تاثیر منفی می‌گذارد و موجب کاهش متابولیسم و التهاب مزمن در بدن می‌شوند. التهاب مزمن با تجمع چربی در ناحیه شکم همراه است. 

موارد زیر در کاهش چربی‌های ناحیه شکمی مؤثرند:

۱.بر روی غذاهای کم‌کالری تمرکز کنید:

یکی از مؤثرترین راه‌های کاهش چربی بدن، مصرف خوراکی‌های کم‌کالری و کاهش میزان کالری مصرفی است. مصرف کالری کمتر از آن‌چه که بدن می‌سوزاند، سبب ایجاد کمبود کالری در بدن می‌شود. همین امر موجب سوزاندن چربی احشایی و چربی‌های اضافی زیرپوستی می‌گردد. به‌طور کلی کاهش مصرف خوراکی‌های پرکالری مانند غذاهای فرآوری شده راهی مفید و مؤثر برای ایجاد کمبود کالری در بدن و بهبود سلامتی است. 

۲.نوشیدنی‌های شیرین را حذف کنید:

مصرف قند اضافی یکی از عوامل اصلی افزایش وزن و چاقی ناحیه شکمی است. این امر می‌تواند با تقویت مقاومت به انسولین و تحریک التهاب در سراسر بدن، سطح چربی احشایی را افزایش دهد. مصرف سطوح بالابی قند از طریق نوشیدنی‌ها بسیار آسان است. در بسیاری از افراد حذف نوشابه و کاهش میزان قند موجود در نوشیدنی‌های گرم مانند چای و قهوه، می‌تواند قند اضافی را از رژیم غذایی آن‌ها حذف کند و منجر به چربی سوزی شکم و پهلو شود.

۳.مصرف کربوهیدرات‌های تصفیه شده را کاهش دهید:

کربوهیدرات‌های تصفیه شده ارزش غذایی پایین، اما کالری بالایی دارند. این کربوهیدرات‌ها در نان سفید، غلات تصفیه شده و غذاها و نوشیدنی‌های شیرین وجود دارند. تحقیقات معتبر بسیاری کربوهیدرات‌های تصفیه شده را با ایجاد چربی شکمی مرتبط کرده‌اند. سعی کنید تا این نوع کربوهیدرات‌ها را با کربوهیدرات‌های پیچیده جایگزین کنید. کربوهیدرات‌های پیچیده در میوه‌ها، سبزیجات و غلات کامل وجود دارند. 

رژیم غذایی چربی سوزی شکم و پهلو

۴.میوه و سبزیجات بیشتری مصرف کنید:

میوه‌ها و سبزیجات تازه می‌توانند کربوهیدرات مورد نیاز بدن را فراهم کنند که جایگزینی سالم و کم‌کالری برای کربوهیدرات‌های تصفیه شده، هستند. مصرف میوه و سبزیجات فیبر را به رژیم غذایی اضافه می‌کنند. تحقیقات نشان دادند که فیبر می‌تواند خطر ابتلا به دیابت نوع دو که با تجمع چربی احشایی و اضافه وزن مرتبط است را کاهش دهد و به تنظیم قند خون کمک کند. آب میوه و سبزیجات ویتامین‌ها و مواد معدنی مفیدی را به رژیم غذایی شما اضافه می‌کنند، اما قند بالایی نیز دارند. از این‌رو، بهتر است به جای آن میوه و سبزیجات میل کنید.

۵.پروتئین‌های بدون چربی مصرف کنید:

منابع پروتئین بدون چربی شامل آجیل، حبوبات و گوشت بدون چربی است. افزودن این مواد به رژیم غذایی می‌تواند موجب احساس سیری بیشتر بعد از خوردن غذا و کاهش هوس خوردن میان‌وعده‌های شیرین شود. علاوه‌بر این، مصرف منابع پروتئینی بدون چربی می‌تواند به کاهش یا حذف مصرف گوشت‌های چرب از جمله گوشت گاو و گوشت‌های فرآوری شده کمک کند. 

۶.چربی‌های سالم انتخاب کنید:

وجود مقداری چربی در رژیم غذایی روزانه در یک رژیم غذایی سالم ضروری است. اما همه منابع چربی به یک اندازه سالم و مفید نیستند. چربی‌های اشباع و چربی‌های ترانس می‌توانند به قلب آسیب برسانند و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و سکته را افزایش دهند. این گونه چربی‌ها همچنین می‌توانند منجر به افزایش وزن شوند و ارتباط نزدیکی با ایجاد چربی احشایی دارند. مصرف چربی‌های سالم منجر به کاهش چربی کل بدن می‌شود و دارای طیف وسیعی از فواید است.

چند نمونه از چربی‌های سالم عبارتند از:

  • آووکادو
  • دانه چیا
  • تخم مرغ
  • زیتون
  • آجیل و کره آجیل

۷.ورزش کنید:

ورزش کردن می‌تواند منجر به کاهش وزن در سراسر بدن و چربی سوزی شکم و پهلو شود. کاهش چربی فقط در نواحی خاصی از بدن امکان‌پذیر نیست. از این‌رو، انجام تمرین‌های مختلف ورزشی می‌تواند علاوه‌بر کاهش چربی در کل بدن، عضلات شکم را نیز تقویت کند. افزایش فعالیت در طول روز منجر به سوزاندن کالری بیشتر می‌شود و خلق و خو را بهبود می‌بخشد. در صورت نشستن طولانی مدت، هر چند ساعت یک بار از جای خود برخیزید و تمرین‌های کششی انجام دهید.

ورزش برای چربی سوزی شکم و پهلو

۸.آب بیشتری بنوشید:

آب کالری صفر دارد و نوشیدن آن به شما کمک می‌کند تا کالری بیشتری بسوزانید و اشتهای خود را قبل از صرف غذا کاهش دهید. نوشیدن آب به جای نوشیدنی‌های شیرین برای کاهش وزن و کاهش چربی بدن بسیار مفید است. 

۹.خواب کافی داشته باشید:

کمبود خواب موجب اختلال در متابولیسم می‌شود و فرآیند کاهش وزن را سخت‌تر می‌کند. به‌علاوه، کمبود خواب با سطوح بالاتر گرلین-هورمون گرسنگی مرتبط است که این امر می‌تواند منجر به افزایش اشتها و دریافت کالری بیشتر شود. بنابراین خواب کافی برای مدیریت وزن ضروری است. 

۱۰.استرس خود را کنترل کنید:

استرس با عواملی که سبب افزایش وزن می‌شود، مرتبط است. برای مثال استرس ذهنی می‌تواند منجر به خواب ضعیف، افزایش اشتها و انتخاب نامناسب غذا شود. بنابراین کاهش میزان استرس و کنترل آن برای چربی سوزی شکم و پهلو یک امر ضروری است.

چربی‌های اضافی می‌توانند در هر قسمتی از بدن ایجاد شوند. اما اغلب در ناحیه شکم و پهلو تجمع می‌یابند، به این دلیل که بدن تمایل به ذخیره چربی در اطراف شکم دارد. با افزایش سن، ایجاد چربی‌ ناحیه شکمی رایج‌تر است. انتخاب یک رژیم غذایی سالم و سبک زندگی سلامت محور برای کاهش چربی و افزایش سطح سلامت بدن یک امر ضروری است. 

دمنوش چای سبز ترکیبی ستین

دمنوش چای سبز ترکیبی ستین با دارا بودن گیاهان کاملا ارگانیک مؤثر در کاهش وزن می‌باشد و به چربی سوزی شکم و پهلو کمک می‌کند. مصرف دمنوش ستین قبل از هر وعده غذایی کاهنده اشتها و بعد از وعده‌های غذایی موجب کاهش جذب چربی می‌گردد. 

برای مشاهده اطلاعات بیشتر و خرید دمنوش چای سبز ترکیبی ستین اینجا کلیک کنید.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید: tisamarket@

اگر خواندن مطلب « راه‌های چربی سوزی شکم و پهلو » از تیسا مارکت برای شما مفید بود، آن را از طریق آیکون‌های زیر با دوستانتان به اشتراک بگذارید و نظر، پیشنهاد و سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

6 دیدگاه برای “راه‌های چربی سوزی شکم و پهلو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *