عامل اصلی چاقی چیست ؟

عامل اصلی چاقی

تناسب اندام با استفاده از شاخص توده بدنی یا BMI بیان می‌شود. هنگامی که کالری دریافتی بیشتر از کالری مصرفی باشد، چاقی ایجاد می‌شود. چاقی برای افراد مبتلا به بیماری‌هایی مانند دیابت نوع ۲، سرطان و بیماری‌های قلبی خطرات بیشتری به همراه دارد. با این وجود افراد سالم نیز از خطرات و عوارض چاقی و اضافه وزن در امان نخواهند بود. چاقی یک بیماری بسیار شایع در جهان است و عامل اصلی چاقی در افراد مختلف بسیار متفاوت می‌باشد. عواملی مانند سن، نژاد، جنسیت و توده‌های عضلانی می‌توانند بر چربی بدن تاثیر بگذارند.

 یکی از دلایل مرگ و میر در سال‌های اخیر بیماری چاقی می‌باشد. امروزه چاقی و عوارض ناشی از آن مشکلات متعددی را برای افراد به همراه داشته است. اگرچه چاقی قابل پیشگیری است، اما بیشتر افراد از آن غفلت می‌کنند. در ادامه مطلب به چند عامل اصلی چاقی می‌پردازیم.

عامل اصلی چاقی چیست

چند عامل اصلی چاقی :

برخی از عوامل پنهان چاقی و اضافه وزن به شرح زیر می‌باشد :

۱.کم کاری تیروئید :

یکی از دلایل چاقی می‌تواند کم کاری تیروئید باشد. کم کاری تیروئید موجب کاهش سوخت و ساز در بدن شده و احتمال بروز چاقی و اضافه وزن را افزایش می‌دهد. معمولاً پس از درمان کم کاری تیروئید وزن به حالت عادی بازمی‌گردد. کم کاری تیروئید همچنین موجب احساس ضعف، خستگی و سرما نیز می‌شود.

۲.استرس؛ عامل اصلی چاقی :

استرس یکی دیگر از عوامل چاقی است. در هنگام استرس با ترشح هورمون کورتیزول اشتها افزایش پیدا می‌کند. معمولاً در این حالت افراد برای تسکین خود به خوردن غذاهای پرکالری روی می‌آورند. این امر موجب دریافت کالری اضافی و در نتیجه چاقی و اضافه وزن می‌شود.

۳.تخمدان پلی کیستیک :

تخمدان پلی کیستیک یک مشکل هورمونی بسیار رایج در بانوان در سنین باروری است. در این بیماری هورمونی کیست‌های کوچکی در تخمدان‌ها رشد می‌کند. این بیماری موجب از بین رفتن تعادل هورمون‌ها شده و بر چرخه قاعدگی نیز تاثیر می‌گذارد. بانوان مبتلا به این بیماری نسبت به انسولین مقاوم هستند که این امر سبب چاقی می‌شود. بیماری تخمدان پلی کیستیک باعث جمع شده چربی‌های اضافی در شکم و چاقی شکمی می‌شود.

عامل اصلی چاقی و اضافه وزن

۴.خواب دیرهنگام؛ عامل اصلی چاقی :

تا دیر وقت بیدار ماندن می‌تواند باعث پرخوری شود. به این ترتیب میزان کالری دریافتی نسبت به کالری مصرفی افزایش می‌یابد، در نتیجه موجب چاقی و اضافه وزن می‌شود.

۵.مصرف داروهای حاوی کورتون :

مصرف داروهای ضد التهابی استروئیدی مانند پردنیزولون سبب افزایش وزن می‌شود. مصرف این گونه داروها موجب افزایش تجمع مایع در بدن و افزایش اشتها می‌گردد. در برخی مصرف کنندگان این نوع داروها، چربی در مناطقی مانند صورت، پشت گردن و شکم تجمع می‌یابد.

۶.مصرف برخی داروهای اعصاب؛ عامل اصلی چاقی :

یکی از عوارض مصرف برخی از داروهای ضد افسردگی، افزایش وزن است. در برخی افراد پس از مصرف داروهای ضد افسردگی به دلیل بهبود وضعیت‌شان اشتها و میل به غذا افزایش می‌یابد.

۷.عدم مصرف فیبر کافی :

کمبود فیبر در برنامه غذایی روزانه می‌تواند باعث افزایش وزن شود. مصرف فیبر کافی در روز به کنترل اشتها کمک کرده و برای مدت زمان طولانی‌تری شما را سیر نگه می‌دارد. مطالعات نشان داده مصرف ۱۴ گرم فیبر در روز می‌تواند کالری دریافتی روزانه را نا ۱۰ درصد کاهش دهد. با مصرف سبزیجات و حبوبات مانند لوبیا و عدس می‌توانید فیبر دریافتی خود را افزایش دهید.

۸.نشستن طولانی مدت؛ عامل اصلی چاقی :

یکی از مهم‌ترین عوامل چاقی و اضافه وزن عدم تحرک کافی در افراد شاغل به ویژه کارمندان است. تحقیقات نشان داده نشستن طولانی مدت بر روی صندلی اولین دلیل برای افزایش وزن و چاقی ناحیه شکمی است. کارمندانی که به جای رفت و آمد با خودروی شخصی از وسایل نقلیه عمومی استفاده می‌کنند، میزان BMI کمتری نسبت به دیگران دارند.

عامل اصلی چاقی و درمان آن

۹.کمبود نور خورشید :

بررسی‌ها نشان داده قرار گرفتن زیر نور آفتاب با BMI در ارتباط است. نور به تنظیم ریتم شبانه روزی انرژی و مصرف آن کمک کرده و قرار گرفتن زیر نور خورشید در اول صبح بر روی لاغری مؤثر است. محققان توصیه می‌کنند که هر روز به مدت ۲۰ الی ۳۰ دقیقه در بازه زمانی ۸ صبح تا اوایل ظهر در معرض آفتاب قرار بگیرید.

۱۰.آرتروز؛ عامل اصلی چاقی :

بیماری آرتروز به تنهایی موجب چاقی و اضافه وزن نمی‌شود. اما به دلیل کاهش فعالیت بدن ناشی از درد می‌تواند موجب اضافه وزن در فرد بیمار شود.

۱۱.ورزش نکردن و نداشتن فعالیت مفید :

داشتن سبک زندگی کم تحرک و کمبود ورزش‌های هوازی موجب اضافه وزن و تجمع چربی در بدن می‌شود. با اختصاص دادن تنها ۳۰ دقیقه در روز به ورزش می‌توانید از ابتلا به چاقی جلوگیری کنید. انجام ورزش‌های هوازی مانند پیاده‌روی، دوچرخه سواری، شنا و آهسته دویدن برای درمان چاقی و پیشگیری از آن بسیار مؤثرند.

۱۲.ژنتیک؛ عامل اصلی چاقی :

یک عامل اصلی چاقی ژنتیک است. والدینی که مبتلا به چاقی هستند، نسبت به سایرین با احتمال بیشتری فرزندان چاق خواهند داشت. ژن تحت تاثیر محیط قرار دارد و عوامل بیرونی ژن‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهند. در جوامع صنعتی استفاده از رژیم غذایی ناسالم و غذاهای فرآوری شده یکی از عوامل اصلی چاقی است.

۱۳.استفاده از محصولات فرآوری شده :

محصولات غذایی آماده و فرآوری شده حاوی مواد شیمیایی و نگهدارنده هستند. معمولاً این محصولات درصد بالایی چربی، نمک و قند دارند. در نتیجه مصرف مداوم این گونه مواد غذایی باعث چاقی و اضافه وزن می‌شود.

غذای فرآوری شده عامل اصلی چاقی

۱۴.انسولین؛ عامل اصلی چاقی :

انسولین هورمونی است که به عنوان مرکز کنترل متابولیسم بدن عمل می‌کند. مصرف بیش از حد کربوهیدرات‌ها و مواد قندی موجب بر هم زدن تعادل انسولین در خون می‌شود. متعادل نگه داشتن سطح انسولین خون تاثیر مهمی بر عملکرد متابولیسم بدن دارد و از افزایش وزن یا کاهش وزن غیرمنطقی جلوگیری می‌کند.

۱۵.دسترسی آسان به غذا :

دسترسی آسان به فروشگاه‌های مواد غذایی مانند فست فودها یکی از عامل‌های اصلی چاقی به شمار می‌رود. جذابیت مواد غذایی آماده و تنقلات ناسالم میزان خرید و استفاده از آن‌ها را به شدت افزایش داده است. با داشتن یک برنامه غذایی سالم و خرید هدفمند می‌توان از چاقی و اضافه وزن جلوگیری کرد.

نکات مؤثر در درمان چاقی :

کنترل استرس :

اگر جزو افرادی هستید که در هنگام استرس و اضطراب به سراغ غذا می‌روید، سعی کنید از روش‌هایی غیر از غذا خوردن مانند گوش دادن به موسیقی، مدیتیشن، پیاده‌روی و یا دوش آب گرم استرس خود را کنترل کنید.

کاهش مصرف چربی :

در رژیم غذایی خود به جای مصرف چربی‌های مضر از غذاهای حاوی چربی غیراشباع و مفید مانند ماهی، آووکادو و گردو استفاده کنید. برای جلوگیری از چاقی به جای روغن‌های سرخ کردنی از روغن‌های سالم مانند روغن کنجد فرابکر، روغن زیتون و روغن نارگیل استفاده کنید. مصرف چربی‌های سالم علاوه بر کمک به تعادل وزن از خستگی جلوگیری کرده و شرایط عصبی را بهبود می‌بخشد.

عامل اصلی چاقی چیست ؟

کنترل احساس گرسنگی :

بیشتر افراد تنها در زمانی که گرسنه هستند، غذا نمی‌خورند. احساس گرسنگی همیشه واقعی نیست و در بیشتر مواقع با احساس تشنگی اشتباه گرفته می‌شود. هرگاه احساس گرسنگی کردید قبل از آن که به سراغ غذا بروید، ابتدا یک لیوان آب بنوشید. تنها زمانی که احساس گرسنگی شما واقعی بود، غذا میل کنید.

کنترل مصرف کربوهیدرات :

پس از مصرف غذاهای حاوی کربوهیدرات بالا مانند پاستا، نان سفید، سیب زمینی سرخ شده و شیرینی‌جات، کربوهیدرات به صورت گلوکز وارد خون شما می‌شود. بدن برای مصرف این گلوکز هورمون انسولین ترشح می‌کند. انسولین ترشح شده از گلوکز به عنوان سوخت استفاده می‌کند و جلوی سوختن چربی را می‌گیرد و چربی در بدن ذخیره می‌شود. با کنترل مقدار کربوهیدرات مصرفی و کاهش مصرف کربوهیدرات‌های تصفیه شده می‌توانید از چاقی و اضافه وزن جلوگیری کرده و یا آن را درمان کنید.

کاهش کالری دریافتی :

یک عامل اصلی چاقی بیشتر بودن کالری دریافتی نسبت به کالری مصرفی است. با استفاده از یک رژیم غذایی سالم سرشار از مواد غذایی مغذی کالری دریافتی خود را کاهش داده و با فعالیت مفید روزانه کالری اضافی را بسوزانید.

استفاده از سبوس برنج قهوه‌ای دکتر بیز :

سبوس برنج قهوه‌ای دکتر بیز یک منبع غنی از پروتئین‌ها، ویتامین‌ها، فیبرها و آنتی اکسیدان‌ها بوده و فواید سلامتی متعددی دارد. این ماده غذایی فراسودمند مؤثر در کاهش وزن، درمان ریزش مو و درمان دیابت می‌باشد. سبوس برنج سرشار از املاح معدنی، آهن، منگنز و ویتامین‌های گروه ب است. فیبر رژیمی موجود در سبوس برنج ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد، کلسترول خون را پایین می‌آورد و حساسیت انسولین را بهبود می‌بخشد. همچنین با ایجاد احساس سیری در درمان چاقی مؤثر است. سبوس برنج قهوه‌ای دکتر بیز دارای نشان تاییدیه انجمن دیابت کشور و برگزیده تندیس بلورین دومین جشنواره صنعت ملی سلامت محور می‌باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید سبوس برنج قهوه‌ای دکتر بیز اینجا کلیک کنید.

استفاده از دمنوش لاغری دکتر بیز :

دمنوش لاغری دکتر بیز مؤثر در کاهش وزن و تناسب اندام با دارا بودن گیاهان کاملاً اُرگانیک، اکسید کننده چربی می‌باشد. این دمنوش تخصصی برای اولین بار در ایران با مجوز رسمی سازمان غذا و دارو با بهره گیری از دانش متخصصین طب سنتی و اساتید دانشگاه در پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی تولید شده است. پلی فنول‌های موجود در دمنوش لاغری دکتر بیز مانع از گسترش عوامل ایجاد کننده بیماری‌های قلبی و عروقی شده و موجب مهار اکسیداسیون تصلب شرایین می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید دمنوش تخصصی لاغری دکتر بیز اینجا کلیک کنید.

در صورت تمایل برای مشاهده صفحه اینستاگرام ما اینجا کلیک کنید.

اگر خواندن مقاله « عامل اصلی چاقی چیست » برای شما مفید بود آن را از طریق آیکون‌های زیر با دیگران نیز به اشتراک بگذارید و نظر خود را برای ما بنویسید.

4 دیدگاه برای “عامل اصلی چاقی چیست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *