بهترین راه درمان کبد چرب چیست ؟

بهترین راه درمان کبد چرب چیست

یکی از بیماری‌های شایع قرن ۲۱ در جهان بیماری کبد چرب است. این بیماری در اثر تجمع بیش از حد چربی در سلول‌های کبد ایجاد می‌شود. این تجمع بیش از حد چربی در کبد در فعالیت طبیعی کبد اختلالاتی ایجاد می‌کند که موجب نارسایی کبدی می‌شود. بهترین راه درمان کبد چرب و پیشگیری از ابتلا به آن پیروی از یک رژیم غذایی سالم به همراه ورزش و فعالیت بدنی مفید است.

کبد چرب چیست ؟

بیماری کبد چرب هنگامی ایجاد می‌شود که چربی کبد بیش از ۵ درصد وزن کبد شود. این بیماری یک بیماری خاموش است و حدود ۳۰ درصد از ایرانیان به آن مبتلا هستند. کبد مانند یک فیلتر در بدن عمل کرده و به حذف سموم از بدن کمک می‌کند. وجود چربی اضافی در کبد موجب اختلال در عملکرد آن می‌شود. این بیماری در ابتدا هیچ علائمی از خود نشان نمی‌دهد. بیماری کبد چرب در صورت پیشرفت همراه با التهاب و از بین رفتن سلول‌های کبدی است که در صورت عدم درمان سبب سیروز کبدی می‌شود.

بهترین راه درمان کبد چرب گرید ۱

« بهترین راه درمان کبد چرب »

انواع کبد چرب :

کبد چرب به دو نوع الکلی و غیرالکلی تقسیم بندی می‌شود. بیماری کبد چرب الکلی در اثر مصرف بی‌رویه نوشیدنی‌های الکلی ایجاد می‌شود. این نوع از کبد چرب به دو دسته کبد چرب الکلی ساده و استئاتوهپاتیت الکلی تقسیم بندی می‌شود. بیماری کبد چرب غیرالکلی در اثر تغذیه نادرست، عدم تحرک کافی و مصرف برخی از داروهای شیمیایی رخ می‌دهد. این بیماری انواع مختلفی دارد : کبد چرب غیرالکلی ساده، استئاتوهپاتیت غیرالکلی و کبد چرب بارداری.

کبد چرب الکلی ساده:

مصرف بیش از حد الکل و نوشیدنی‌های الکلی موجب بروز بیماری کبد چرب الکلی می‌شود. مرحله اولیه و ساده این بیماری کبد چرب الکلی ساده نام دارد. این مرحله از این بیماری با پرهیز از مصرف نوشیدنی‌های الکلی درمان می‌شود.

استئاتوهپاتیت الکلی :

در این مرحله از بیماری در افراد با سابقه نوشیدن بیش از حد الکل، کبد دچار التهاب شده و با پیشرفته شدن بیماری و ایجاد زخم بر روی بافت کبد، ممکن است سیروز و نارسایی کبدی رخ دهد.

کبد چرب غیر الکلی ساده :

عواملی مانند چاقی و اضافه وزن، فعالیت ناکافی و رژیم غذایی ناسالم منجر به بروز کبد چرب غیرالکلی می‌شوند. در مرحله اولیه و ساده از این بیماری، کبد چرب چرب به راحتی قابل درمان است.

بهترین راه درمان کبد چرب گرید ۲

« بهترین راه درمان کبد چرب »

استئاتوهپاتیت غیرالکلی:

استئاتوهپاتیت غیرالکلی نوعی از کبد چرب غیرالکلی است که در آن بیماری باعث التهاب و در صورت پیشرفته شدن موجب ایجاد زخم بر روی کبد می‌شود. در این وضعیت عملکرد کبد دچار اختلال شده و می‌تواند منجر به نارسایی کبدی شود.

کبد چرب بارداری :

بیماری کبد چرب بارداری معمولاً در سه ماهه اول بارداری رخ می‌دهد. هنوز علت دقیق بروز این بیماری مشخص نیست. در صورت عدم درمان بیماری به جنین و مادر آسیب جدی وارد می‌شود.

علائم کبد چرب :

در بیشتر موارد کبد چرب نشانه قابل توجهی از خود بروز نمی‌دهد. اما با پیشرفت بیماری علائم زیر در فرد مبتلا دیده می‌شود :

 • بی اشتهایی
 • خستگی مفرط
 • تورم شکم و پاها
 • سرگیجه
 • اختلال در تمرکز
 • خارش پوست
 • زردی چشم‌ها و پوست
 • استفراغ و حالت تهوع
 • ایجاد لکه‌های قهوه‌ای در ناحیه زیر بغل و گردن
 • کاهش وزن
 • تجمع مایع در شکم
 • بزرگ و متورم شدن سینه در مردان

بهترین راه درمان کبد چرب گرید ۳

« بهترین راه درمان کبد چرب »

چه افرادی بیشتر در معرض کبد چرب قرار دارند ؟

معمولاً بیماری کبد چرب در افرادی که از شرایط زیر برخوردار باشند شایع‌تر است :

 • اضافه وزن
 • چاقی ناحیه شکمی
 • کلسترول و تری گلیسیرید خون بالا
 • فشار خون بالا
 • مصرف برخی از داروهای شیمیایی
 • اختلالات متابولیک
 • دیابت نوع ۲
 • کاهش وزن ناگهانی
 • ابتلا به عفونت‌های خاص
 • تماس با سموم و برخی مواد شیمیایی
 • زمینه‌های ژنتیکی و وراثتی

چرا بیماری کبد چرب باید درمان شود ؟

همان‌طور که در قبل گفته شد کبد چرب یک بیماری خاموش است که آرام آرام پیشرفت می‌کند. در مراحل اولیه این بیماری مقدار کمی چربی در کبد رسوب می‌کند که معمولاً موجب التهاب در کبد نمی‌شود. اما با پیشرفت بیماری التهاب در کبد بیشتر شده که می‌تواند منجر به تخریب بافت کبد و فیبروز شود. در صورت ادامه روند پیشرفت بیماری با از بین رفتن سلول‌های کبدی در نهایت نارسایی کبد اتفاق می‌افتد. در این صورت امکان بازسازی کبد وجود نداشته و بیماری به مرحله خطرناکی می‌رسد.

عوارض بیماری کبد چرب :

با توجه به پیشرفت بیماری کبد چرب و نوع آن عوارض متفاوت می‌باشد. در مراحل ابتدایی بیماری کبد دچار التهاب شده و آسیب به صورت زخم یا اِسکار بر روی بافت کبد نمایان می‌شود. در صورت پیشرفت بیماری و عدم درمان این بیماری تبدیل به سیروز کبدی می‌شود. در مراحل حاد این بیماری کبد از کار افتاده و نارسایی کبدی به وجود می‌آید. در این مرحله ممکن است پیوند کبد صورت گیرد.

بهترین راه درمان کبد چرب

« بهترین راه درمان کبد چرب »

گریدهای کبد چرب :

کبد چرب گرید ۱ :

بیماری کبد چرب گرید ۱ معمولاً علائم خاصی ندارد و به صورت اتفاقی در آزمایش خون مشخص می‌شود. اگر آنزیم‌های کبدی بالاتر از سطح نرمال قرار بگیرد، نشانه کبد چرب گرید ۱ است. این مرحله از بیماری بسیار خفیف بوده و در عملکرد طبیعی کبد اختلالی ایجاد نمی‌کند. کبد چرب گرید ۱ به راحتی قابل پیشگیری و درمان است. با پیروی از یک رژیم غذایی سالم، تحرک کافی و کاهش تدریجی وزن در صورت ابتلا به اضافه وزن می‌توان سلامت کبد را بازگرداند.

کبد چرب گرید ۲ :

بیماری کبد چرب گرید ۲ نسبت به مراحل اولیه بیماری حالت شدیدتری دارد و همراه با التهاب و درد در ناحیه شکم است. در این مرحله از بیماری کبد دچار التهاب و زخم شده و در عملکرد طبیعی آن اختلال ایجاد می‌شود. کبد چرب گرید ۲ با علائمی مانند کاهش ناگهانی اشتها، تورم پا و شکم، زرد شدن پوست و چشم‌ها، تهوع و کاهش وزن در فرد مبتلا دیده می‌شود. این حالت از کبد چرب عوارض مختلفی دارد و خطر ابتلا به برخی از بیماری‌ها مانند دیابت را افزایش می‌دهد. همچنین التهاب ایجاد شده در کبد در این مرحله از بیماری می‌تواند باعث بروز هپاتیت شود و نارسایی کبدی را افزایش می‌دهد.

کبد چرب گرید ۳ :

بیماری کبد چرب گرید ۳ بسیار خطرناک است و فرد  مبتلا نیاز به بررسی و درمان فوری دارد. در این مرحله از بیماری تجمع چربی در بافت کبد افزایش یافته و سلول‌های کبدی با چربی مسدود می‌شوند. در کبد چرب گرید ۳ التهاب در کبد بیشتر شده و با علائمی مانند زردی رنگ پوست و تورم در شکم نمایان می‌شود. در این مرحله از بیماری کبد چرب امکان درمان وجود دارد اما نیازمند مراقبت‌های بیشتری است و بیمار باید سبک زندگی خود را تغییر دهد.

کبد چرب گرید ۴ :

کبد چرب گرید ۴ مرحله بسیار خطرناک و شدید بیماری کبدی است. در این مرحله از بیماری سیروز کبدی رخ می‌دهد. کبد در این حالت دچار زخم شدید شده و ضعیف می‌شود. در صورت عدم رسیدگی و درمان کبد چرب گرید ۴ کبد دچار نارسایی شدید شده و عوارض بسیاری را برای فرد مبتلا به وجود می‎آورد. در این سطح از بیماری پیوند کبد صورت می‌گیرد.

بهترین راه درمان کبد چرب با گیاهان دارویی

« بهترین راه درمان کبد چرب »

بهترین راه درمان کبد چرب :

هیچ داروی شیمیایی برای درمان قطعی کبد چرب وجود ندارد. بهترین راه درمان کبد چرب و حفظ سلامت کبد پیروی از یک سبک زندگی سلامت محور است. با تغییر در سبک زندگی و تغذیه سالم می‌توان از ابتلا به بیماری کبد چرب و بسیاری از بیماری‌های دیگر پیشگیری کرد. در طب سنتی برخی گیاهان دارویی برای درمان کبد چرب و پاکسازی کبد از سموم توصیه شده است.

بهترین راه درمان کبد چرب گرید ۱ :

وضعیت در کبد چرب گرید ۱ حاد نبوده و کاملاً قابل درمان است. در این سطح از بیماری تجمع چربی در سطح خارجی کبد بوده و اختلالی در عملکرد کبد ایجاد نمی‌کند. با تغییر در رژیم غذایی و فعالیت بدنی مفید روزانه مانند پیاده روی کبد پاکسازی شده و بیماری رفع می‌گردد. کاهش مصرف کربوهیدرات تصفیه شده، غذاهای پرچرب و قرار دادن سبزیجات تازه در رژیم غذایی روزانه برای جلوگیری از پیشرفت این مرحله از بیماری بسیار مؤثر است.

بهترین راه درمان کبد چرب گرید ۲ :

در کبد چرب گرید ۲ تجمع چربی در بافت کبد اتفاق می‌افتد و در عملکرد طبیعی کبد اختلال ایجاد می‌شود. در این مرحله از بیماری با کاهش مصرف چربی‌های اشباع مانند گوشت قرمز، روغن‌های هیدراته و قند و شیرینی‌جات می‌توان اثرات بیماری را کاهش داد. افزایش فعالیت بدنی و کاهش وزن تدریجی در صورت ابتلا به اضافه وزن نیز در بهبود بیماری مؤثر است. بعلاوه استفاده از گیاهان دارویی برای پاکسازی کبد در این مرحله توصیه می‎شود.

بهترین راه درمان کبد چرب گرید ۳ :

کبد چرب گرید ۳ بسیار جدی و خطرناک است و نیاز به درمان فوری دارد. در این سطح از بیماری بافت کبد با چربی مسدود شده و کبد دچار التهاب و آسیب می‌شود. فرد مبتلا برای درمان باید سریعاً به پزشک متخصص مراجعه کند. علاوه بر این می‌توان با مراجعه به متخصص طب سنتی برای پاکسازی و سم‌زدایی از کبد اقدام کرد. بهترین راه درمان کبد چرب گرید ۳، پیشگیری از این بیماری و درمان بیماری در مراحل اولیه است.

بهترین راه درمان کبد چرب با دمنوش مصفی خون بیز

« بهترین راه درمان کبد چرب »

بهترین راه درمان کبد چرب گرید ۴ :

در کبد چرب گرید ۴ سیروز کبدی اتفاق می‌افتد. سیروز شامل زخم بر روی کبد است که منجر به ضعیف شدن و آسیب شدید به کبد می‌شود. در این مرحله از بیماری کبد توانایی تصفیه خون و پاکسازی سموم را ندارد. با استفاده از رژیم غذایی سالم می‌توان عوارض بیماری را کاهش داد. بیمار باید زیر نظر پزشک متخصص و متخصصین طب سنتی قرار بگیرد تا راهکارهای مؤثر برای درمان تجویز شود.

دمنوش مصفی خون دکتر بیز ؛ بهترین راه درمان کبد چرب :

دمنوش تخصصی مصفی خون دکتر بیز مؤثر در درمان کبد چرب، محافظت کننده کبد و تصفیه کننده خون برای اولین بار در ایران با مجوز رسمی سازمان غذا و دارو می‌باشد. این دمنوش با دانش و بهره گیری از متخصصین طب سنتی و اساتید دانشگاه تهیه و در پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی تولید شده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید دمنوش مصفی خون دکتر بیز اینجا کلیک کنید.

در صورت تمایل برای دنبال کردن صفحه اینستاگرام تیسا مارکت و مشاهده محصولات سلامت محور اینجا کلیک کنید.

اگر خواندن این مطلب برای شما مفید بود لطفاً نظر خود را برای ما بنویسید و آن را از طریق آیکون‌های زیر با دوستانتان نیز به اشتراک بگذارید.

10 دیدگاه برای “بهترین راه درمان کبد چرب چیست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *