علائم کبد چرب در زنان

علائم کبد چرب در زنان

علائم کبد چرب در زنان بسیار متفاوت است. علائم این بیماری جزئی بوده و همین امر موجب شده که کبد چرب را بیماری خاموش نام گذاری کنند. شایع‌ترین علائم کبد چرب در زنان خونریزی بیش از حد در دوران قاعدگی است. این بیماری به دلیل تغییرات هورمونی در زنان نسبت به مردان شایع‌تر است که به دلیل رسوب چربی در کبد به وجود می‌آید.

بیماری کبد چرب در هر سنی دیده می‌شود، اما بیشترین افراد مبتلا بین ۴۰ تا ۶۰ سال سن دارند. یکی از مشکلات این بیماری این است که در ابتدا علائم خاصی ندارد. افراد چاق، افراد مبتلا به دیابت، فشار خون، بی‌تحرک و خانم‌های باردار بیشتر در معرض ابتلا به کبد چرب قرار دارند. عادات و رفتارهای نادرست بسیاری در ایجاد این بیماری دخیل هستند.

کبد چرب چیست :

بیماری کبد چرب عموما آغاز کننده سایر بیماری‌ها قلمداد می‌شود. کبد دومین عضو بزرگ و یک عضو حیاتی در بدن انسان است. این عضو مسئول رد کردن مواد غذایی و نوشیدنی‌های مصرف شده از صافی است. به این معنی که کبد مواد مضر را جدا کرده و مواد را به صورتی بدون ضرر وارد  دیگر سیستم‌های بدن می‌کند. کبد به صورت طبیعی خود را پاکسازی کرده و سلول‌هایش را ترمیم می‌کند. اما اگر مواد مضر و منفی وارد شده بیش از حد باشند، در کار طبیعی آن اختلال رخ می‌دهد. وجود مقدار کمی چربی در کبد طبیعی است. اما اگر مقدار آن بیش از حد مجاز ۵ تا ۱۰ درصد چربی باشد، کبد چرب ایجاد می‌شود.

علائم کبد چرب در زنان چیست؟

علائم کبد چرب در زنان

کبد چرب به دو دسته تقسیم بندی می‌شود :

۱.کبد چرب الکلی :

افرادی که بیش از حد و به طور مداوم از نوشیدنی‌های الکلی استفاده می‌کنند، به کبد چرب مبتلا می‌شوند. از آنجایی که کبد الکل اضافی را تجزیه می‌کند، می‌تواند باعث ایجاد مواد مضر شود. که این امر منجر به آسیب سلول‌های کبدی و التهاب کبدی می‌شود. اگر فرد مبتلا به بیماری کبد چرب الکلی مصرف الکل را متوقف کند، می‌توان جلوی پیشرفت این بیماری را گرفت. در صورت عدم درمان و متوقف نکردن مصرف الکل، این بیماری می‌تواند منجر به ایجاد هپاتیت الکلی و یا سیروز شود. همچنین افراد چاق و مبتلا به دیابت که الکل مصرف می‌کنند بیشتر در خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند.

۲.کبد چرب غیرالکلی :

این بیماری با مصرف نوشیدنی‌های الکلی و یا زیاده‌روی در آن رابطه‌ای ندارد و در واقع حاصل یک سندروم  متابولیک است. کبد چرب غیرالکلی در افراد چاق، افراد با کلسترول خون بالا و مبتلا به دیابت بیشتر مشاهده می‌شود. افرادی که رژیم غذایی ناسالم دارند و به طور مداوم از غذاهای پرچرب و آماده استفاده می‌کنند، مبتلا به این بیماری می‌شوند. همچنین مصرف برخی از داروها نقش بسزایی در ایجاد کبد چرب دارد. کبد چرب غیر الکلی به دو نوع کبد چرب ساده و استئاتوهپاتیت غیر الکلی تقسیم می‌شود. در کبد چرب ساده التهاب و یا آسیب به سلول کبدی وجود ندارد و معمولا با گذشت زمان تشدید نمی‌شود. در افراد مبتلا به استئاتوهپاتیت غیر الکلی التهاب کبدی و آسیب به سلول‌های کبد مشاهده می‌شود. 

کبد چرب بارداری :

کبد چرب بارداری یکی از انواع کبد چرب است که در مادران باردار و همچنین جنین آن‌ها ایجاد می‌شود. در دوران بارداری چربی‌ها امکان ذخیره شدن در کبد را دارند که وجود این چربی‌ها سلامت مادر و جنین را در معرض خطر قرار می‌دهد. از مهم‌ترین عوارض کبد چرب دوران بارداری از کار افتادن کبد و کلیه‌های مادر و فرزند، خونریزی و عفونت شدید می‌باشد. عامل اصلی ایجاد این بیماری در مادران باردار هنوز به طور دقیق مشخص نشده است. اما عده‌ای عامل اصلی کبد چرب در زنان باردار را تغییرات هورمونی در این دوران می‌دانند.

کبد چرب در کودکان :

حدود ۱۰ درصد از کودکان به دلیل اضافه وزن و چاقی بیش از حد به کبد چرب غیرالکلی مبتلا می‌شوند. چاقی در کودکان در یک دهه گذشته حدودا سه برابر افزایش یافته است. همین امر موجب بالا رفتن خطر ابتلا به بیماری کبد چرب در کودکان می‌شود. بروز عوارض این بیماری از سن ۴ سالگی شروع شده و با لا رفتن سن احتمال ابتلا به آن افزایش می‌یابد. همچنین در دختران بیش از پسران این بیماری دیده می‌شود.

علائم کبد چرب در زنان :

از مهم‌ترین علائم کبد چرب در زنان احساس بی‌حالی و خستگی مداوم است. کاهش اشتها و کاهش وزن نیز از دیگر علائم این بیماری در زنان می‎‌باشد. همچنین ضعف عمومی،  درد در قسمت مرکزی و فوقانی شکم و سردرگمی و اختلال در تمرکز از نشانه‌های کبد چرب در زنان می‌باشد.

علائم کبد چرب در زنان چگونه است؟

علائم کبد چرب در زنان چیست؟

در صورت عدم درمان به موقع کبد چرب این بیماری پیشرفت کرده و به سیروز کبدی تبدیل می‌شود. در این وضعیت رنگ سفیدی چشم‌های فرد زرد می‌شود. همچنین در زنان با اضافه وزن شدید سیروز کبدی مشاهده می‌شود.

تغییر رنگ پوست ؛ دیگر علائم کبد چرب در زنان :

حتما این جمله را شنیده اید که پوست هر فرد نشان از درون او می‎دهد. اغلب بیماری‌های داخلی اثر خود را بر روی پوست فرد بیمار نشان می‌دهند. علائم کبد چرب در زنان نیز معمولا بر روی پوست افراد مبتلا ظهور می‌کند. یکی از بارزترین این علائم در هنگام پیشرفت بیماری، زردی پوست است که به عنوان یرقان نیز شناخته می‌شود. همچنین رنگ پریدگی پوست از دیگر علائم کبد چرب در زنان می‌باشد. اختلال در عملکرد کبد باعث می‌شود که این عضو قادر به دفع سموم نباشد. همین امر موجب به وجود آمدن جوش‌هایی بر سطح پوست صورت و بدن می‌شود. همچنین ایجاد لکه‌های قهوه‌ای رنگ بر روی پوست ناحیه گردن از دیگر علائم کبد چرب در زنان می‌باشد.

افراد مبتلا به سیروز کبدی که مرحله پیشرفته‌ای از بیماری کبدی است، به دلیل سوختگی خون رنگ پوستی تیره و متمایل به سیاه دارند. سلامت کبد تاثیر بسیار زیادی بر شفافیت و زیبایی پوست دارد. در صورت مشاده هر کدام از این علائم آن را جدی گرفته و به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

دلایل ایجاد کبد چرب :

مدرن شدن سریع کشورها و شیوه زندگی مدرن باعث افزایش چاقی و مشکلات ناشی از آن شده است. بیماری کبد چرب در بسیاری از کشورها از جمله کشورهایی که چاقی و اضافه وزن در آن‌ها رواج دارد، شایع‌تر است. رژیم غذایی ناسالم، سوء تغذیه، مصرف غذاهای فست فودی و مصرف طولانی مدت داروهای شیمیایی از دیگر دلایل ایجاد کبد چرب می‌باشند. مهم‌ترین و شایع‌ترین عوامل ابتلا به این بیماری مصرف نوشیدنی‌های الکلی و اضافه وزن می‌باشد. وجود چربی مازاد در ناحیه شکم و پهلو و چاقی شکمی خطر ابتلا به بیماری کبد چرب را افزایش می‌دهد.

تشخیص کبد چرب :

علائم کبد چرب در مراحل اولیه این بیماری چندان مشخص نیست و تشخیص آن کمی دشوار است. تشخیص دقیق این بیماری فقط توسط پزشک متخصص و انجام آزمایشات امکان پذیر می‌باشد. با این وجود، با شناخت علائم این بیماری می‌توان به وجود آن پی برد. یکی از بهترین راه‌ها برای تشخیص کبد چرب سونوگرافی است که در ان تجمع چربی در کبد نشان داده می‌شود. در بعضی موارد برای تشخیص میزان دقیق پیشرفت بیماری کبدی عمل نمونه برداری از کبد صورت می‌گیرد. 

پیشگیری از ابتلا به کبد چرب :

با رعایت نکات تغذیه‌ای و سبک زندگی سلامت محور می‌توان از ابتلا به این بیماری پیشگیری کرد. کاهش مصرف قندهای مصنوعی، کربوهیدرات‌های ساده، چربی‌ها و روغن‌ها خطر ابتلا به این بیماری را کاهش می‌دهد. پاکسازی کبد از ابتلا به برخی از بیماری‌ها مانند سنگ کیسه صفرا پیشگیری کرده و به رفع خستگی‌های مزمن و برخی لکه‌های پوستی کمک می‌کند. همچنین برخی مطالعات نشان داده کاهش ۱۰ درصد از وزن بدن در افراد مبتلا به اضافه وزن، موجب کاهش آنزیم‌های کبدی و کمک به بهبود وضعیت کبد چرب می‌شود.

علائم کبد چرب در زنان چه چیزهایی است

علائم کبد چرب در زنان چه چیزهایی است؟

عوارض بیماری کبد چرب :

پیشرفت بیماری کبد چرب به طور بالقوه می‌تواند باعث ایجاد زخم‌های کبدی به نام سیروز شود. سیروز کبدی می‌تواند همراه با مجموعه‌ای از علائم ناخوشایند باشد که تهدید کننده زندگی بیمار هستند. این علائم شامل درد و تورم شکمی، خارش پوست، کبودی و خونریزی آسان، تورم پا و سایر موارد دیگر می‌باشد. برای جلوگیری از ایجاد سیروز کبدی پیشگیری در مراحل اولیه بیماری و سبک زندگی سالم ضروری است. سیروز کبدی در اثر آسیب‌های کبدی مانند التهاب ایجاد می‌شود. با ادامه یافتن التهاب کبد، فیبروز ( زخم ) گسترش یافته و بافت بیشتری از کبد را درگیر می‌کند. اگر این روند متوقف نشود، در مرحله آخر می‌تواند منجر به سرطان کبد و در نهایت نارسایی کبدی شود.

درمان کبد چرب :

تغییرات در رژیم غذایی و فعالیت بدنی منظم دو روش اصلی مدیریت بیماری کبد چرب است. اضافه کردن غذاهای مفید به رژیم غذایی یکی از راه‌های کنترل این بیماری است. با این حال برای افراد مبتلا به بیماری کبد چرب خودداری کردن از مصرف برخی از مواد غذایی و یا محدود کردن آن‌ها بسیار حائز اهمیت است.

قندهای مصنوعی اضافه شده به مواد غذایی سطح قند خون بدن را افزایش داده و می‌تواند باعث افزایش چربی در کبد شود. پرهیز از مصرف این گونه قندها می‌تواند در کاهش چربی کبد مؤثر واقع شود. کربوهیدرات‌های تصفیه شده موجود در نان سفید، ماکارونی سفید و برنج سفید که فیبر موجود در آن‌ها حذف شده، باعث افزایش قند خون و چربی کبد می‌شود. می‌توانید از عسل طبیعی و ارگانیک به جای شکر تصفیه شده استفاده کنید.

 مطالعات بر روی عده‌ای از بیماران مبتلا به کبد چرب غیرالکلی نشان داده کسانی که کربوهیدرات تصفیه شده کمتری مصرف می‌کنند، خطر سندروم متابولیک کمتری دارند و احتمال بیماری قلبی و سکته در آن‌ها کاهش می‌یابد. به جای استفاده از غلات و دانه‌های تصفیه شده از غلات سبوس دار و سبوس برنج  استفاده نمایید.

تحقیقات نشان داده مصرف غذاهای دارای چربی اشباع شده موجب افزایش چربی بدن و چربی کبد می‌شود. گوشت گاو سرشار از چربی‌های اشباع شده است که فرد مبتلا به بیماری کبد چرب باید از مصرف آن اجتناب کند. گوشت بدون چربی و انواع ماهی جایگزین مناسبی هستند. با این حال ماهی‌های دارای روغن گزینه مناسب ‌تری هستند. زیرا سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند.

علائم کبد چرب در زنان باردار

درمان علائم کبد چرب در زنان

غذاهای پرچرب و سرخ شده یا شور کالری دریافتی را افزایش داده و منجر به اضافه وزن و چاقی که یکی از دلایل عمده بیماری کبد چرب است، می‌شود. اضافه کردن ادویه و گیاهان معطر به غذاها یک راه عالی برای طعم دادن به غذاها بدون افزودن نمک است. بعلاوه می‌توان به جای سرخ کردن غذاها آن‌ها را پخته و یا بخارپز کنید.

مصرف بیشتر سبزیجات تازه و میوه‌ها را در رژیم غذایی خود بگنجانید. می‌توانید از پروتئین‌های گیاهی مانند سویا نیز ذر برنامه غذایی خود استفاده کنید. علاوه بر این گوشت مرغ و ماهی را جایگزین گوشت قرمز کنید.

از مصرف غذاهای آماده و فرآوری شده اجتناب نمایید. همچنین محصولات صنعتی مانند کیک، کلوچه، بیسکوئیت و … باید از رژیم غذایی افراد مبتلا به کبد چرب حذف شود.

از مصرف مواد غذایی فریز شده، زودپز شده، رب، ترشیجات، سس‌ها و تنقلات شور بپرهیزید.

ورزش کردن و داشتن فعالیت مفید برای سلامتی بسیار مهم است. با این وجود برای افراد مبتلا به بیماری کبد چرب فعالیت بدنی و ورزش ضروری می‌باشد. با ورزش و تناسب اندام فرد مبتلا می‌تواند علائم بیماری را کاهش داده و کنترل کند. حداقل ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی مفید به طور متوسط پنج بار در هفته برای افراد مبتلا به بیماری کبد چرب بسیار توصیه می‌شود.

اگر داروی خاصی مصرف می‌کنید، می‌توانید با مشورت پزشک خود داروهای کم خطر را جایگزین داروهایی کنید که تاثیر منفی و نامطلوب بر کبد دارند.

توجه داشته باشید هیچ دارویی برای درمان قطعی بیماری کبد چرب وجود ندارد. استفاده از برخی گیاهان دارویی، رژیم غذایی سالم و سبک زندگی سلامت محور می‌تواند وضعیت بیمار را به طور قابل توجهی بهبود بخشد.

درمان گیاهی کبد چرب :

دمنوش مصفی خون dr.biz مؤثر در درمان کبد چرب بوده که مصفی خون و محافظت کننده کبد می‌باشد. این دمنوش با مجوز رسمی سازمان غذا و دارو کشور برای اولین بار در ایران تولید و عرضه شده است. این دمنوش دارویی-گیاهی در پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی زیر نظر اساتید دانشگاه و اساتید طب سنتی تهیه شده است. دمنوش مصفی خون دکتربیز مانند یک دارو دارای نحوه مصرف، مقدار مصرف و دوره مصرف می‌باشد.

برای مشاهده اطلاعات بیشتر و تهیه دمنوش مصفی خون و محافظت کننده کبد اینجا کلیک کنید.

اگر مایل به مشاهده صفحه اینستاگرام ما هستید اینجا کلیک کنید.

اگر خواندن مقاله « علائم کبد چرب در زنان » برایتان سودمند بود آن را از طریق آیکون‌های زیر با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید و نظر خود را در زیر برای ما بنویسید.

3 دیدگاه برای “علائم کبد چرب در زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *