خطرات و عوارض کاهش وزن ناگهانی

خطرات و عوارض کاهش وزن ناگهانی

اگر اضافه وزن دارید، کاهش وزن می‌تواند امری مهم برای شما باشد. چرا که وزن مناسب بدن برای حفظ سلامتی ضروری است. با این حال، کاهش وزن به معنای لاغر بودن نیست، بلکه مرتبط با تناسب اندام و یک سبک زندگی سالم است و کاهش سریع وزن به بهای سلامت روحی و جسمی شما تمام می‌شود. در این مطلب از مجله سلامت محور تیسا مارکت به بررسی خطرات و عوارض کاهش وزن ناگهانی می‌پردازیم.

کاهش وزن ناگهانی چگونه است؟

از دست دادن وزن بیش از نیم تا یک کیلوگرم در هفته، کاهش وزن ناگهانی محسوب می‌شود. کاهش وزن سریع برای بسیاری از افراد جذابیت بالایی دارد. اما باید در نظر داشته باشید که این امر شما را در معرض خطر ابتلا به بسیاری از مشکلات سلامتی قرار می‌دهد. این روش کاهش وزن شامل رژیم‌های غذایی خاصی است که کمتر از ۸۰۰ کالری در روز به بدن می‌رساند که می‌تواند بسیار خطرناک باشد. زیرا یک فرد بالغ سالم برای انجام فعالیت‌های روزانه خود بدون احساس خستگی و انرژی کافی به حداقل ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ کالری در روز نیاز دارد. 

کاهش وزن ناگهانی چگونه است؟

پیروی از یک رژیم غذایی بسیار کم کالری به کاهش وزن سریع‌تر و چربی سوزی بیشتر کمک می‌کند. اما در این حالت، بدن ابتدا شروع به از دست دادن آب و سپس توده عضلانی می‌کند که این امر موجب عوارض زیان‌بار مانند کم آبی بدن می‌گردد. روش‌های بسیاری برای کاهش وزن وجود دارند. اما آن چه که اهمیت دارد حفظ وزن از دست رفته است. تحقیقات نشان دادند بیشتر افرادی که برای کاهش وزن از رژیم‌های غذایی سخت پیروی می‌کنند، نیمی از وزنی را که از دست داده‌اند در عرض یک سال دوباره به دست می‌آورند. همچنین ممکن است پس از گذشت سه تا پنج سال به وزن قبلی خود بازگردند. 

خطرات کاهش وزن ناگهانی چیست؟

مهم‌ترین نکته‌ای که در کاهش وزن ناگهانی وجود دارد، این است که اغلب افراد نمی‌توانند وزن از دست رفته خود را حفظ کنند. متخصصان سلامت برای کاهش وزن روشی آهسته و پیوسته را توصیه می‌کنند. کاهش سریع وزن به‌ویژه از طریق تکنیک‌های گرسنگی منجر به عوارض جانبی می‌شود که در ادامه به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

از دست دادن عضلات

کاهش وزن و از دست دادن چربی دو مورد کاملا متفاوت از هم هستند. اگرچه پیروی از یک رژیم غذایی بسیار کم کالری به کاهش وزن سریع کمک می‌کند، اما این از دست دادن وزن می‌تواند ناشی از از دست دادن عضلات و آب بدن باشد. تحقیقات نشان دادند که رژیم غذایی بسیار کم کالری توده بدن را کاهش می‌دهد و خطراتی مانند از دست دادن عضلات را به همراه دارد. 

تغییرات متابولیک

فعالیت متابولیک بدن نقش اساسی در کاهش وزن دارد. متابولیسم بدن شما تعیین می‌کند که چه مقدار کالری در روز می‌سوزانید. علاوه‌بر این، متابولیسم به تبدیل غذای مصرفی به انرژی در بدن کمک می‌کند. بنابراین داشتن متابولیسم سریع‌تر به سوزاندن کالری بیشتر و در نتیجه کاهش وزن سریع کمک می‌کند. بر طبق یک مطالعه کاهش وزن با مصرف کالری کمتر ممکن است باعث شود تا روزانه ۲۳ درصد کالری کمتری بسوزانید که این امر به دلیل کاهش سرعت متابولیسم در بدن می‌باشد.

خطرات کاهش وزن ناگهانی

کمبود مواد مغذی

معمولا افرادی که سعی در کاهش وزن ناگهانی دارند، وعده‌های غذایی خود را حذف می‌کنند که این امر سبب کمبود مواد مغذی در بدن می‌شود. در رژیم‌های غذایی بسیار کم کالری و سخت، مصرف مواد مغذی ضروری مانند فولات، آهن و ب۱۲ می‌تواند بسیار سخت باشد. کمبود مواد مغذی ضروری در رژيم غذایی باعث خستگی، ریزش مو، کم‌خونی، ضعیف شدن استخوان‌ها و عملکرد ضعیف سیستم ایمنی بدن می‌شود. 

تشکیل سنگ کیسه صفرا

سنگ کیسه صفرا به دلیل وجود کلسترول حل نشده در کیسه صفرا ایجاد می‌شود و می‌تواند موجب درد شدید و گرفتگی در ناحیه شکم شود. بر طبق تحقیقات، کاهش شدید و سریع وزن می‌تواند علت اصلی تشکیل سنگ کیسه صفرا باشد. کیسه صفرا به هضم غذاهای چرب در بدن کمک می‌کند، از این‌رو هنگامی که غذای کافی نمی‌خورید، شیره‌های گوارشی سنگ کیسه صفرا را تشکیل می‌دهند. 

کم‌آبی بدن

کاهش وزن سریع معمولا در نتیجه کاهش وزن آب یا از دست دادن آب بدن است. بر طبق تحقیقات، پیروی از رژيم‌های غذایی که منجر به کاهش سریع وزن می‌شوند، می‌توانند منجر به کم‌آبی شدید بدن نیز شوند و علائمی مانند درد و ناراحتی، خستگی، سر درد و یبوست را به همراه داشته‌باشد. کم‌آبی بدن همچنین می‌تواند موجب شرایطی مانند سنگ کلیه یا اختلال در عملکرد کلیه شود. 

عدم تعادل الکترولیت

بدن انسان به‌طور مداوم با تغییرات جزئی سازگار می‌شود تا به آرامی به فعالیت خود بپردازد. اما تغییر شدید واکنش بدن به استرس بیولوژیکی، عمدتا تعادل الکترولیت را مختل می‌کند. الکترولیت‌ها نقش مهمی در اجرای عملکردهای بدن دارند. آن‌ها به تنظیم ضربان قلب و همچنین انقباض و انبساط عضلات کمک می‌کنند. تغییرات ناگهانی در رژيم غذایی می‌تواند بر مصرف مواد معدنی مورد نیاز بدن تاثیر بگذارد و الکترولیت‌ها را مختل کند. این امر ممکن است منجر به بی‌نظمی‌های قلبی-عروقی شود و سایر اندام‌ها را در معرض خطر قرار دهد. بنابراین عدم تعادل الکترولیت به دلیل کاهش وزن ناگهانی، خطر حمله قلبی را افزایش می‌دهد. 

عوارض کاهش وزن ناگهانی

خستگی

یک رژیم غذایی سخت می‌تواند به کاهش وزن بسیار سریع کمک کند. اما کمبود کالری عملکرد طبیعی بدن را دشوار می‌سازد که این امر می‌تواند باعث خستگی شدید شود. در نتیجه، خطر از حال رفتن را افزایش می‌دهد و علائمی مانند سرگیجه، گرفتگی عضلات و احساس سرما را ایجاد می‌کند. 

دلایل کاهش وزن ناگهانی

بیشتر افراد عمدتا برای سلامتی بیشتر وزن خود را کاهش می‌دهند. با این حال، دلایل بسیاری برای کاهش وزن شدید و سریع و وجود دارد. برخی از این عوامل باعث می‌شوند تا بدون تلاش کاهش وزن اتفاق بیافتد. برخی از دلایل کاهش وزن سریع عبارتند از:

اختلال در اشتها

اختلال در خوردن غذا می‌تواند منجر به کاهش وزن شدید شود. بی‌اشتهایی و پرخوری عصبی دو نوع از اختلالات خوردن هستند. افراد مبتلا به این اختلالات اقدامات شدیدی را برای کاهش وزن انجام می‌دهند که منجر به کاهش وزن زیاد و ناسالم می‌شود. 

بیماری

ابتلا به برخی از بیماری‌ها یکی از دلایل کاهش وزن سریع و شدید است. به عنوان مثال بیماری سل، عفونت HIV و بیماری‌های کلیوی موجب کاهش وزن ناگهانی می‌شوند. بیماری‌های متابولیک نیز منجر به کاهش وزن شدید می‌گردند. معمولا افراد مبتلا به پرکاری تیروئید این اتفاق را تجربه می‌کنند. برخی از داروهای تیروئيد، شیمی‌درمانی و آمفتامین‌ها نیز ممکن است به دلیل سرکوب اشتها یا اختلال در عملکرد طبیعی بدن، منجر به کاهش وزن شوند.

سوء مصرف مواد مخدر

مصرف مواد مخدر منجر به کاهش اشتها و کم‌آبی بدن و در نتیجه کاهش وزن می‌شود. یک سبک زندگی ناسالم و استفاده مداوم از برخی داروها و مخدرها موجب کاهش وزن و تهدید سلامت کلی بدن می‌گردد. 

کاهش وزن سالم چگونه است؟

به کاهش وزن با سرعت کم و در درازمدت و با پیروی از یک رژیم غذایی سالم، کاهش وزن سالم گفته می‌شود. افراد بسیاری برای دستیابی به کاهش وزن سریع از رژیم‌های غذایی بسیار کم‌کالری پیروی می‌کنند. اما بر طبق مطالعات، رژیم‌های بسیار کم‌کالری اغلب پایدار نیستند. شما می‌توانید با کاهش تدریجی مصرف کالری به کاهش وزن سالم برسید. مطالعات نشان می‌دهد که ایجاد عادات غذایی سالم می‌تواند به کاهش وزن تدریجی و همچنین حفظ وزن سالم برای مدت طولانی کمک می‌کند. استفاده بیشتر از میوه‌ها و سبزیجات و کاهش مصرف نوشابه‌ها و نوشیدنی‌های الکلی از عادات سالمی هستند می‌توانید در پیش بگیرید. در زیر نکاتی برای کاهش وزن سالم را بیان می‌کنیم.

کاهش وزن سالم چگونه است

مصرف پروتئین بیشتر

یک رژیم غذایی حاوی مقدار پروتئین بالا می‌تواند به افزایش متابولیسم بدن و در نتیجه کاهش وزن کمک کند. علاوه‌بر این، پروتئین کمک می‌کند تا بدون از دست دادن توده عضلانی برای مدت طولانی‌تری سیر بمانید. بر طبق تحقیقات، پیروی از یک رژیم غذایی سرشار از پروتئین اثرات طولانی‌ مدت فوق‌العاده‌ای در کاهش وزن دارد و به حفظ توده بدون چربی نیز کمک می‌کند. 

مصرف فیبر بیشتر

افزودن فیبر محلول به رژیم غذایی روزانه می‌تواند به کاهش وزن کمک کند، از هوس غذایی جلوگیری کند و موجب کاهش کلسترول اضافی شود. مصرف فیبر همچنین به بهبود هضم و بهبود حرکات روده کمک می‌کند. 

کاهش مصرف کربوهیدرات‌های تصفیه شده

رژيم غذایی کم کربوهیدرات برای کاهش وزن سالم مفید است. با این حال نباید مصرف کربوهیدرات‌ها را به طور کامل محدود کرد. وجود کربوهیدرات‌های پیچیده مانند جو، گندم و سایر غلات در رژیم غذایی به کاهش وزن کمک می‌کند. زیرا هضم آن‌ها به زمان بیشتری نیاز دارد و برای مدت طولانی‌تر شما را سیر نگه می‌دارد.

خواب کافی

اختلال در چرخه خواب هورمون گرسنگی را افزایش و هورمون سیری را کاهش می‌دهد. بنابراین نداشتن خواب کافی می‌تواند منجر به افزایش گرسنگی شود و فرآیند کاهش وزن را دشوار سازد. 

کاهش وزن موضوعی بسیار مورد توجه بوده و برای افراد دارای اضافه وزن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. اما در طی فرآیند کاهش وزن، روش به کار رفته و زمان صرف شده اهمیت بالایی دارد. کاهش وزن سریع پیامدهای نامطلوبی برای سلامتی به دنبال دارد. پیروی از یک رژیم غذایی سالم و فعالیت بدنی مفید، اولین قدم برای کاهش وزن سالم است.

دمنوش چای سبز ترکیبی ستین

دمنوش ترکیبی ستین، از گیاهان کاملا ارگانیک تهیه شده و با کاهش جذب چربی در کاهش وزن مؤثر است. این دمنوش دارای مجوز رسمی سازمان غذا و دارو است و در بسته بندی کاملا بهداشتی به صورت ساشه عرضه می‌گردد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه دمنوش چای سبز ترکیبی ستین اینجا کلیک کنید.

صفحه اینستاگرام ما: tisamarket@

اگر خواندن مقاله « خطرات و عوارض کاهش وزن ناگهانی » برای شما مفید بود، آن را از طریق آیکون‌های زیر به اشتراک بگذارید و نظر، پیشنهاد و سوالات خود را با ما در بخش نظرات در میان بگذارید.

2 دیدگاه برای “خطرات و عوارض کاهش وزن ناگهانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *