خواص عسل طبیعی برای قلب

 سلامت قلب ما به عوامل بسیاری از جمله سبک زندگی، الگوی رژیم غذایی، ژنتیک، زندگی احساسی و بسیاری از عوامل دیگر بستگی دارد. سال‌هاست که از عسل طبیعی به عنوان غذا و دارو استفاده شده است. عسل آنتی اکسیدان‌های بدن را افزایش داده و به حفظ سلامت و ارتقای آن در افراد کمک می‌کند. استفاده منظم از این ماده غذایی مغذی در سلامت بدن و مغز تاثیر بسیاری دارد. رعایت همیشگی رژیم غذایی سالم و کنترل احساسات کار دشواری است. به همین دلیل حتی در صورت نداشتن مشکلات قلبی- عروقی باز هم ممکن است در معرض خطر حمله قلبی قرار بگیرید. در ادامه به خواص عسل طبیعی برای قلب و سایر خواص آن می‌پردازیم.

بر طبق پژوهش‌های انجام شده عسل جریان خون در عضله قلب و رگ‌های کرونر قلب را گسترش و توسعه می‌دهد. مصرف عسل در بیماران مبتلا به ناراحتی‌های قلبی، حال عمومی بیمار را بهبود بخشیده و ضربان قلب و نبض را تنظیم می‌کند. توصیه می‌شود مصرف عسل در رژیم غذایی روزانه گنجانده شود. این ماده مغذی فشار خون را متعادل کرده و از راه عضله قلب بهترین قندها را آماده می‌سازد. بعلاوه در درمان ضربان‌های شدید قلبی بسیار مؤثر است.

فواید و خواص عسل طبیعی برای قلب

خواص عسل طبیعی برای قلب :

تاثیر مثبت عسل بر مشکلات قلبی- عروقی را می‌توان به آنتی اکسیدان‌های موجود در آن و مقادیر فراوان مواد معدنی در عسل طبیعی نسبت داد. آنتی اکسیدان‌های موجود در عسل، از قلب در برابر عملکرد نادرست رگ‌های خونی و اختلالات ناشی از هورمون استرس جلوگیری می‌کند. استرس اکسیداتیو در ابتلا به مشکلات فشار خون بالا و دیابت و در نتیجه ریسک ابتلا به مشکلات قلبی- عروقی نقش دارد. عسل طبیعی دارای خواص ضد التهابی است. در برخی قسمت‌‌های بدن التهاب می‌تواند دلیل اصلی بیماری‌های قلبی- عروقی باشد.

از دیگر خواص عسل طبیعی برای قلب می‌توان به خاصیت ضد التهابی آن اشاره کرد. عسل با کاهش التهاب عملکرد دیواره رگ‌های خونی را بهبود بخشیده و بدین ترتیب خطر ابتلا به تصلب شرایین را کاهش می‌دهد. بعلاوه عسل حاوی کولین بوده که در عملکرد مغز، قلب و عروق و ترمیم غشای سلولی اهمیت زیادی دارد. برای بیماران مبتلا به ناراحتی‌های قلبی همراه با بی‌خوابی نوشیدن شربت عسل بسیار مفید است. عسل تاثیر بسیاری بر روی عضلات ضعیف شده قلب در بیماران مبتلا به بیماری قلبی دارد. فعالیت قلب با مصرف عسل بهبود می‌یابد. برای این منظور می‌توانید عسل طبیعی را با کمی زعفران ترکیب کرده و شب‌ها میل نمایید. این مخلوط برای تمام ناراحتی‌های قلبی بسیار اثربخش است. 

عسل برای سلامت قلب :

قلب در طول زندگی انسان استراحتی نداشته و پرکارترین عضله در بدن است. این عضو حیاتی از بدو تولد شروع به کار می‌کند و بیشترین مصرف انرژی را در بین تمام عضلات بدن دارد. این انرژی مورد نیاز از طریق سوختن گلوکز تامین می‌شود. عسل سرشار از گلوکز بوده و حاوی آنزیم‌هایی است که قادر به تجزیه و انحلال چربی‌ها می‌باشد. به همین دلیل مصرف عسل موجب شده که علاوه بر تامین انرژی برای تقویت قلب، چربی‌های قلب و عروق نیز تحلیل روند. در نتیجه منجر به رفع تنگی عروق، افزایش جریان خون در قلب و تنظیم فشار خون می‌شود.

با مصرف عسل می‌توانید به تقویت کار قلب خود کمک کرده و از خطر بروز سکته قلبی جلوگیری کنید. به بیماران مبتلا به ناراحتی‌های قلبی به ویژه کسانی که مبتلا به انسداد عروق قلبی می‌باشند، توصیه می‌شود که عسل جزئی از رژیم غذایی روزانه آن‌ها باشد. برای این منظور می‌توانند به صورت زیر عمل کنند :

  • عسل را بعد از صبحانه، نهار و یا شام به صورت شربت مصرف کنید.
  • در هر نوبت حد مصرف ۳۰ گرم عسل رعایت شود.
  • بعد از مدتی مقدار عسل مصرفی در هر نوبت را تا ۱۵ گرم کاهش دهید.
  • در هر نوبت عسل را در یک لیوان آب ولرم کاملا حل کرده و بنوشید.
  • پس از اتمام یک دوره ۶ ماهه مصرف عسل را به طور معمول ادامه دهید.

خواص عسل طبیعی برای قلب و عروق

دیگر خواص عسل طبیعی برای قلب :

عسل دارای بالاترین فعالیت آنتی اکسیدانی است و مصرف منظم آن از طریق کاهش شرایط قلبی خاص مانند آریتمی و تاتیکاردی، ضربان قلب ناقص و سلامت قلب و عروق موجب بهبود عملکرد قلب می‌شود. عسل علاوه بر بیماری‌های قلبی- عروقی برای ناهنجاری‌های چربی خون و چاقی نیز مفید می‌باشد. مصرف عسل مقدار هموسیستین را در بدن کاهش می‌دهد. انباشتگی هموسیستین با افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی مرتبط است. همچنین عسل تجمع پلاکت و انعقاد خون را نیز کاهش می‌دهد. بعلاوه سطوح بالای نیتریک اکسیدها در عسل در بیماری‌های قلبی- عروقی می‌تواند نقش محافظتی داشته باشد.

عسل به دلیل وجود طیف وسیعی از مواد مختلف از جمله پلی فنول‌ها و فلاونوئیدها، آنزیم‌ها، هموسیستین، پپتیدها و اسیدهای طبیعی اثرات مثبتی بر بدن و قلب دارد. عسل می‌تواند تری گلیسیرید را کاهش دهد و همچنین باعث بهبود کلسترول خون می‌شود. سطح تری گلیسیرید در رژیم‌های غذایی حاوی قند و کربوهیدارت‌های تصفیه شده، افزایش می‌یابد. افزایش تری گلیسیرید یکی از عوامل خطر ابتلا به بیماری قلبی است. مطالعات نشان داده که مصرف عسل طبیعی می‌تواند به کاهش عوامل خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی- عروقی کمک کند.

یکی از ترکیبات مفید عسل برای بهبود ناراحتی‌ها و بیماری‌های قلبی ترکیب عسل با روغن سیاه دانه است. برای این منظور می‌توانید مقداری عسل طبیعی و روغن سیاه دانه را به نسبت مساوی ترکیب کرده و در هنگام صبح به صورت ناشتا یک قاشق مرباخوری میل کنید. در کنار آن می‌توانید با انجام تمرینات سبک ورزشی ضربان قلب و تپش‌های قلبی را تنظیم کنید.

مزایا و خواص عسل طبیعی برای قلب و سلامت بدن :

عسل علاوه بر تقویت سلامت قلب و عروق و کاهش حملات قلبی می‌تواند به روش‌های متعددی برای سلامت شما مفید باشد. عسل دارای خواص ضد باکتریایی و ضد قارچی است و همچنین به عنوان یک پروبیوتیک طبیعی عمل می‌کند. بعلاوه عملکرد ورزشی را افزایش داده و به تنظیم قند خون کمک می‌کند. همچنین می‌توان از عسل برای مرطوب نگه داشتن پوست به طور موضعی استفاده کرد. خوردن عسل بر گردش خون تاثیر مثبتی داشته و در بهبود بر عملکرد قلب مفید و کارآمد است. مصرف روزانه این خوراکی ارزشمند به بالا رفتن سطح سیستم ایمنی بدن کمک کرده و برای قلب مانند یک داروی طبیعی عمل می‌کند.

عسل موجب افزایش هموگلوبین خون و در نتیجه جذب اکسیژن بیشتر می‌شود. به بیماران مبتلا به بیماری‌های قلبی به خصوص کسانی که دچار گرفتگی رگ‌های قلب هستند توصیه می‌شود که از مصرف عسل غافل نشوند. برای افزایش خواص عسل می‌توان به آن کمی دارچین اضافه کرد. عسل و دارچین به دلیل خواص ضد التهابی به حفظ شریان‌های قلب کمک کرده و در پایین آمدن سطح کلسترول بدن نقش دارد.

خواص عسل طبیعی برای قلب و بدن

 

مزایای عسل برای تقویت قلب؛ خواص عسل طبیعی برای قلب :

در صورت وجود ضعف در قلب مشاهده شده که عسل می‌تواند تاثیر بسیاری در باز گرداندن فعالیت قلب و زنده نگه داشتن بیمار داشته باشد. همچنین می‌توان از عسل برای تقویت قلب پس از انجام عمل‌های جراحی سخت استفاده کرد. تحقیقات نشان داده مصرف عسل در درمان بیماران مبتلا به کلسترول خون بالا بسیار مفید می‌باشد. مصرف عسل یکی از راه‌های کمک به کنترل و درمان تپش قلب نیز می‌باشد. بیماران قلبی و عروقی که به دیابت نیز مبتلا هستند توجه داشته باشند که باید به صورت کنترل شده از عسل استفاده کنند.

مزایای عسل در درمان زخم و سوختگی :

عسل دارای خاصیت ضدعفونی کنندگی طبیعی می‌باشد. از این رو می‌توان در درمان انواع زخم از جمله زخم دیابتی از آن استفاده کرد. همچنین می‌توانید عسل را مستقیماً روی پوست سوخته قرار دهید. زیرا عسل ضد میکروب بوده و خاصیت درمانی طبیعی برای سوختگی دارد. عسل طبیعی علاوه‌بر استریل کردن محیط اطراف زخم، از ورود بیشتر باکتری‌ها به زخم جلوگیری می‌کند. علاوه بر این به بدن کمک می‌کند تا بافت آسیب دیده را ترمیم کند. 

مزایای عسل برای مشکلات گوارشی :

عسل حاوی پروبیوتیک است که در عملکرد دستگاه گوارش و روده و معده تاثیر مثبتی دارد. با مصرف روزانه عسل می‌توانید عملکرد سیستم هضم را به شکل طبیعی باز گردانید. در نتیجه می‌توانید از بیماری‌های ناشی از گوارش بد در امان بمانید. البته باید تعادل را در مصرف عسل حفظ کنید. مشکلات زخم معده به دلیل وجود باکتری در معده ایجاد می‌شود. عسل طبیعی با داشتن ماده مغذی پروبیوتیک تاثیر بسیاری در بهبود مشکلات گوارشی دارد. 

مزایای عسل در درمان آلرژی :

امروزه به دلیل وجود مواد شیمیایی در هوا و مواد غذایی فرآوری شده شیوع آلرژی افزایش بسیاری یافته است. عسل در درمان آلرژی مانند یک واکسن عمل می‌کند. علاوه بر این با مصرف عسل و افزایش سطح ایمنی بدن می‌توان بدن خود را در برابر انواع آلرژی و انواع بیماری‌ها مقاوم کرد. عسل طبیعی برای درمان سرماخوردگی و تسکین گلودرد نیز بسیار مفید است. مصرف عسل طبیعی همراه با لیموی تازه به عنوان یک عامل سرکوب گر به مبارزه با ویروس سرماخوردگی می‌پردازد. بعلاوه در کاهش عطسه و سرفه بسیار مؤثر است.

مزایای عسل در تقویت سیستم دفاعی بدن :

هرچه میزان آنتی اکسیدان‌ها بیشتر باشد، بدن مقاوم‌تر بوده و سیستم دفاعی بدن قوی‌تر عمل می‌کند. عسل حاوی آنتی اکسیدان است و استفاده مداوم از این خوراکی شیرین و خوشمزه در حفظ و ارتقای سلامت افراد نقش بسزایی دارد. بعلاوه عسل تاثیر چشمگیری بر سلامت مغز دارد. آنتی اکسیدان‌ها با روند پیری سلول‌ها مبارزه کرده و از پیری زودرس جلوگیری می‌کند. همچنین آنتی اکسیدان‌ها از بروز بسیاری از بیماری‌ها مانند انواع سرطان جلوگیری می‌کنند. به همین دلیل مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان‌ها از اهمیت زیادی برخوردارند. عسل طبیعی منبع غنی از آنتی اکسیدان است و همین امر موجب شده تا ارزش بالایی در سبد غذایی داشته باشد.

خواص عسل طبیعی برای قلب و مغز

مزایای عسل برای ورزشکاران :

عسل یک ماده غذایی بسیار مفید برای ورزشکاران محسوب می‌شود. اگر شما هم از جمله افرادی هستید که ورزش جزئی از زندگی‌تان است، توصیه می‌شود به جای استروئیدها از عسل استفاده کنید. چرا که نه تنها برای بدن ضرری ندارد بلکه موجب افزایش انرژی و سلامت بدن می‌شود. ثابت شده که عسل به دلیل داشتن گلوکز بسیار که به آسانی تجزیه می‌شود، خاصیت انرژی زایی دارد. می‌توانید قبل از انجام تمرینات ورزشی یک تا دو قاشق غذاخوری عسل میل کنید. در این صورت به مواد انرژی زا نیاز پیدا نخواهید کرد.

مزایای عسل برای لاغری :

همه افراد می‌توانند از عسل در رژیم غذایی روزانه خود استفاده کنند. این خوراکی مفید وغنی جایگزین مناسبی برای شکر و سایر شیرین کننده‌های مصنوعی می‌باشد. همچنین عسل عملکرد سیستم هضم را تسریع کرده و به سلامت بدن کمک می‌کند. به همین دلیل عسل یک ماده غذایی مناسب برای افرادی است که به دنبال لاغری و تناسب اندام می‌باشند.

نکته : همواره این نکته را درنظر داشته باشید که تمامی مزایا و خواص ذکر شده برای عسل متعلق به عسل‌های طبیعی و ارگانیک می‌باشد. به همین دلیل از اصل بودن عسل قبل از خرید اطمینان حاصل کنید.

عسل طبیعی و عسل ارگانیک :

عسل ارگانیک دکتربیز :

عسل ارگانیک و بکر کوهی دکتربیز از جمله مواد غذایی ارگانیک کمیاب در ایران است که از ارزش غذایی بالایی برخوردار می‌باشد. عسل ارگانیک و بکرکوهی دکتربیز با ساکاروز زیر ۲ درصد دارای نشان تاییدیه انجمن حمایت از بیماران مبتلا به دیابت کشور می‌باشد. همچنین فرآیند تصفیه و بسته بندی این عسل ارگانیک با کمترین میزان حرارت ممکن صورت گرفته است. در نتیجه تمام خواص و مزایای آن حفظ گردیده است.

برای مشاهده اطلاعات بیشتر و تهیه « عسل ارگانیک و بکر کوهی دکتربیز » اینجا کلیک کنید.

مزایا و خواص عسل طبیعی برای قلب

عسل طبیعی و استاندارد دکتربیز ؛ خواص عسل طبیعی برای قلب :

عسل طبیعی دکتربیز با ساکاروز زیر ۵ درصد اولین عسل با نشان استاندارد در ایران می‌باشد. این عسل در دو بسته بندی ۵۰۰ و ۹۰۰ گرمی از فروشگاه اینترنتی تیسا مارکت قابل تهیه می‌باشد.

برای مشاهده اطلاعات بیشتر و تهیه « عسل طبیعی و استاندارد دکتربیز » اینجا کلیک کنید.

سخن پایانی؛ خواص عسل طبیعی برای قلب :

با توجه به خواص فوق‌العاده ذکر شده برای عسل، عسل طبیعی یکی از بهترین مواد غذایی در درمان بیماری‌های قلبی و نیروبخشی عضلانی به شمار می‌رود. عسل به دلیل دارا بودن مقادیر زیاد گلوکز به راحتی تجزیه شده و دارای خاصیت انرژی زایی می‌باشد. بعلاوه تاثیر مهمی روی عضلات قلب در انواع مختلف بیماری‌های قلبی دارد. به همین جهت می‌تواند انرژی مورد نیاز کبد، قلب و عضله‌های آن را تامین کند. عسل نه تنها نشاط و انرژی در عضله‌های قلب به وجود می‌آورد، غذای ضروری آن را نیز تامین می‌کند.

در صورت تمایل برای مشاهده صفحه اینستاگرام ما اینجا کلیک کنید.

اگر خواندن مقاله « خواص عسل طبیعی برای قلب » مقاله برایتان مفید بود آن را از طریق آیکون‌های زیر با دوستان و عزیزان خود به اشتراک بگذارید و نظر خود را برای ما بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *