خواص عسل برای کلیه

خواص عسل برای کلیه

عسل یکی از نعمت‌های الهی است که از فرآورده‌های زنبور عسل به دست می‌آید. این ماده غذایی یک ماده شیرین طبیعی است که به وسیله زنبورهای عسل از شهد گل‌ها تولید می‌شود. ترکیبات عسل متفاوت است و در درجه اول بستگی به منبع گل دارد. عسل حاوی مواد معدنی، ویتامین‌ها، پروتئین‌ها، اسیدهای آمینه و آنزیم‌ها می‌باشد. این ماده غذایی فواید بسیاری برای بدن دارد. از مهم‌ترین فواید آن می‌توان به خواص عسل برای کلیه اشاره کرد. عسل طبیعی از گذشته تا به امروز برای کاهش درد ناشی از سنگ کلیه مورد استفاده قرار گرفته است. به طور کلی می‌توان از عسل به عنوان یک مسکن طبیعی استفاده نمود.

کلیه یکی از اعضای مهم بدن است که در هر شبانه روز حدود ۲۰۰ لیتر از مایعات را در بدن تصفیه کرده و به خون برمی‌گرداند. با تغذیه نادرست و استفاده از انواع داروها و مواد شیمیایی، سلامتی این عضو به خطر می‌افتد. مطالعات نشان داده استفاده از خواص عسل برای کلیه و درمان بیماری‌های مربوط به آن بسیار مؤثر و مطلوب است. عسل طبیعی و ارگانیک برای درمان انواع بیماری‌ها از جمله بیماری‌های کلیوی از ارزش دارویی و درمانی بالایی برخوردار است.

خواص عسل برای کلیه و مجاری ادرار

جایگاه عسل در طب سنتی :

عسل طبیعی از گذشته‌های دور به عنوان یک ماده غذایی به صورت سنتی در درمان انواع بیماری‌ها به کار رفته و خواص دارویی مؤثر آن مورد توجه قرار گرفته است. چینی‌ها، رومی‌ها، آشوری‌ها و مصریان باستان از عسل طبیعی برای التیام انواع زخم‌ها و بیماری‌های شکمی استفاده می‌کردند. ابن سینا بیش از هزار سال قبل مصرف عسل را برای ترمیم انواع زخم و انواع بیماری‌ها مانند سل توصیه کرده است. از حدود دو هزار سال پیش از آن که باکتری کشف شود، از عسل برای درمان زخم‌های عفونی استفاده می‌شد. ارسطو زمانی‌که در مورد عسل بحث می‌کرد، به عسل زرد رنگ به عنوان یک ماده مؤثر در درمان انواع زخم‌های پوستی و زخم‌های چشم اشاره کرده است. 

جایگاه عسل در طب مدرن :

امروزه به دلیل گسترش فناوری و صنعت و به دنبال آن افزایش بروز تصادفات، حوادث، ایجاد جراحت و زخم‌های مختلف خصوصا انواع سوختگی‌های شیمیایی و صنعتی و عوارض داروهایی شیمیایی و آنتی بوتیک‌ها در زمینه‌های مختلف پزشکی به ویژه در ترمیم زخم‌ها و مهار باکتری‌های عفونت‌زا، لزوم جایگزینی داروهای شیمیایی با مواد سالم و طبیعی احساس شده است. در سال‌های اخیر نشان داده شد که عسل طبیعی در جلوگیری از رشد باکتری‌های هوازی، بی‌هوازی، گرم مثبت و گرم منفی بسیار مؤثر است. عسل طبیعی یک پوشش نم‌دار بر روی زخم ایجاد می‌کند که به ترمیم زخم کمک می‌کند. همچنین با ایجاد یک سد حفاظتی بر روی زخم از ایجاد عفونت جلوگیری می‌کند. در دنیای امروز زنبور عسل نقش بسیار تعیین کننده‌ای در تولید محصولات کشاورزی و احیای محیط زیست دارد.

خواص عسل برای کلیه و مجاری ادرار

خواص عسل برای کلیه :

وظیفه کلیه تصفیه خون از مواد زائد و اضافی بدن است. متاسفانه بیشتر افراد شناخت کافی در مورد این اندام درونی بدن ندارند. خواص عسل برای کلیه و بیماری‌های کلیوی بسیار مطمئن و بدون عوارض جانبی است. استفاده مداوم از مواد شیمیایی و انواع داروها و تغذیه ناسالم سلامتی این اندام را به خطر می‌اندازد.

عسل طبیعی حاوی مقدار کمی پروتئین و فاقد نمک می‌باشد و برای درمان بیماری‌های کلیوی مؤثر است. مصرف عسل طبیعی ورم مجاری ادراری را کاهش داده و بهبود می‌بخشد. پیشنهاد می‌شود در رژیم غذایی بیماران کلیوی از عسل طبیعی استفاده شود.

خواص عسل برای سنگ کلیه :

سنگ کلیه یک تکه از مواد به صورت جامد است که در کلیه شکل می‌گیرد. مؤثرترین راه پیشگیری و درمان این بیماری مصرف مایعات است. احتمال شکل گیری سنگ کلیه با مصرف مایعات کافی کاهش می‌یابد. عسل طبیعی برای افراد مبتلا به سنگ کلیه مفید است. اگرچه نمی‌توان به طور قطع از تاثیر عسل طبیعی به صورت مستقیم برای دفع سنگ کلیه صحبت کرد. عسل طبیعی نوعی ماده غذایی مکمل برای درمان و پیشگیری از ایجاد سنگ کلیه است.

عسل طبیعی از گذشته تا به امروز برای کاهش دردهای مختلف مانند درد ناشی از سنگ کلیه مورد استفاده قرار گرفته است. مصرف عسل طبیعی به افراد مبتلا به سنگ کلیه کمک می‌کند تا درد کمتری را در ناحیه پهلوی خود تحمل کنند. همچنین عسل موجب کاهش درد ناشی از حرکت سنگ کلیه و دفع سنگ کلیه از مجاری ادراری می‌شود. به طور کلی می‌توان از عسل طبیعی و ارگانیک به عنوان یک مسکن طبیعی استفاده کرد. به خصوص برای افرادی که کلیه سنگ ساز دارند، برخی قرص‌های مسکن و داروهای شیمیایی مشکلات بسیاری در طولانی مدت ایجاد می‌کنند. بنابراین بهتر است برای کاهش درد از عسل طبیعی و ارگانیک به جای انواع قرص‌های مسکن استفاده کنید.

خواص عسل برای کلیه و سنگ کلیه

برطرف کردن سموم کلیه؛ خواص عسل برای کلیه :

عسل یکی از بهترین و مؤثرترین مواد طبیعی برای سم ‌زدایی از مجاری ادراری و کلیه‌ها است. عسل طبیعی به افرادی که بیماری‌های کلیوی دارند، کمک می‌کند تا سمومی که در کلیه جمع می‌شود را راحت‌تر دفع کنند. مصرف عسل طبیعی به پاکسازی کلیه‌ها کمک کرده و روند دفع سنگ کلیه را تسهیل می‌کند.

افزایش ادرار؛ خواص عسل برای کلیه :

برای افراد مبتلا به سنگ کلیه نیاز به ادرار مکرر ضروری است. افزایش ادرار و دفع آن روند خارج شدن سنگ کلیه را آسان‌تر می‌کند. ترکیب عسل طبیعی و آب از گذشته برای درمان و شکسته شدن سنگ کلیه مورد استفاده بوده است. این ترکیب با افزایش ادرار روند دفع سنگ کلیه را بهبود می‌بخشد.

کاهش ورم مجاری ادرار؛ خواص عسل برای کلیه :

مصرف عسل طبیعی در کاهش ورم‌های ایجاد شده در مجاری ادرار در اثر دفع سنگ کلیه بسیار مؤثر است. ورم‌های ایجاد شده در مجاری ادراری دفع سنگ کلیه را سخت و دردناک می‌کند. مصرف مداوم عسل طبیعی با کاهش این ورم‌ها کمک می‌کند تا دفع سنگ کلیه با درد کمتری انجام شود. البته در نظر داشته باشید مصرف عسل طبیعی قبل از اینکه به عنوان یک روش درمانی شناخته شود، یک روش پیشگیرانه برای افرادی است که کلیه‌های سنگ ساز دارند. مصرف شربت عسل به طور روزانه یکی از روش‌های مؤثر در پیشگیری و درمان سنگ کلیه است.

خواص عسل برای کلیه

اثر آنتی بیوتیک در بیماران مبتلا به نارسایی کلیه؛ خواص عسل برای کلیه :

گاهی اوقات در بیماران مبتلا به نارسایی کلیه که تحت درمان دیالیز قرار دارند، عفونت توسط کاتر به آن‌ها منتقل می‌شود. این عفونت‌ها با مصرف آنتی بیوتیک برطرف می‌شوند. اما عسل می‌تواند جایگزینی مؤثر در درمان عفونت‌ها باشد. زیرا عسل طبیعی دارای خواص ضد باکتریایی و ضد ویروسی است. بر طبق مطالعات انجام شده مصرف روزانه عسل در درمان عفونت‌ها نسبت به آنتی بیوتیک مؤثرتر بوده و طول درمان کاهش می‌یابد. همچنین عسل مقاومت ضد باکتری ایجاد نکرده و در نتیجه انتخابی مناسب در پیشگیری و درمان عفونت‌های مربوط به دیالیز است.

دیگر خواص درمانی و دارویی عسل طبیعی :

بهبود زخم‌ها و سوختگی :

استفاده زود هنگام از عسل پس از ایجاد زخم در جلوگیری از ایجاد عفونت و تغییر شکل آن بسیار مؤثر است. همچنین عسل به درمان زخم معده و زخم روده و زخم‌های مزمن کمک می‌کند.

بهبود سرفه و سرماخوردگی :

مطالعات انجام شده نشان داده که مصرف عسل می‌تواند برای درمان سرفه مؤثر باشد. در یک بررسی مشخص شد که مصرف عسل طبیعی می‌تواند سرفه‌های شبانگاهی را کاهش دهد و خواب کودکان را بهبود بخشد. همچنین در مطالعات نشان داده شد که عسل می‌تواند به اندازه دارو ضد سرفه در بهبود سرفه مؤثر واقع شود. ترکیب عسل طبیعی و آب لیمو تازه به درمان سرفه کمک می‌کند و حالت احتقان در گلو را از بین می‌برد. همچنین مصرف عسل می‌تواند سرماخوردگی را کاهش دهد.

خواص عسل برای کلیه و کبد

بهبود سلامت قلب :

عسل طبیعی سرشار از آنتی اکسیدان‌ها و مواد مغذی است. آنتی اکسیدان‌های موجود در عسل به حفاظت از قلب کمک می‌کنند. مصرف عسل بی‌نظمی‌های ناشی از اکسیداسیون که مرتبط با کلسترول بد خون است را کاهش می‌دهد. بعلاوه پلی فنول‌های موجود در عسل نقش مؤثری در سلامت قلب دارند.

بهبود رفلاکس اسید معده :

عسل طبیعی غنی از انواع آنتی اکسیدان‌ها است، به همین دلیل رادیکال‌های آزاد را از بین می‌برد. در نتیجه رادیکال‌های آزاد پوشش سلول‌های دستگاه گوارشی را نیز از بین می‌برد. همین امر موجب بهبود رفلاکس اسید معده می‌شود. عسل طبیعی برای درمان التهاب مری نیز مؤثر است. همچنین عسل می‌تواند به تسکین گلو درد نیز کمک کند. برای این منظور می‌توانید عسل را همراه با چای و یا نوشیدنی‌های گیاهی میل کنید. 

مبارزه با سرطان :

ترکیبات فنولی موجود در عسل خاصیت ضد سرطانی دارند و می‌توانند از ابتلا به بیماری‌های سرطان جلوگیری کنند. همچنین عسل با دارا بودن خاصیت ضد التهابی یکی از بهترین مواد غذایی برای پیشگیری از سرطان شناخته می‌شود. بعلاوه عسل طبیعی با تقویت سیستم ایمنی بدن برای بهبود سرطان بسیار مؤثر است. 

بهبود مشکلات معده :

عسل طبیعی با دارا بودن خواص آنتی اکسیدانی، ضد باکتریایی و ضد میکروبی می‌تواند دامنه گسترده‌ای از مشکلات معده را بهبود بخشد. ترکیب عسل، آب لیموی تازه و آب ولرم برای مشکلات معده بسیار مفید است. همچنین عسل می‌تواند از تولید بیش از حد گاز معده جلوگیری کند و سلامت روده را بهبود بخشد.

خواص عسل برای کلیه

مبارزه با عفونت :

عسل طبیعی با دارا بودن خاصیت ضد باکتریایی در درمان عفونت‌ها نقش دارد. عسل می‌تواند زخم‌های تازه ایجاد شده را بهبود بخشد و خاصیت بالای چسبناکی آن در مقابل عفونت‌ها سد مقاومی را ایجاد می‌کند. از دوران باستان از این ماده غذایی ارزشمند برای درمان انواع زخم‌ها و عفونت‌ها استفاده می‌شده است. بنابراین عسل می‌تواند یک مکمل درمانی مناسب برای انواع زخم‌ها و عفونت‌ها باشد. 

افزایش انرژی :

عسل طبیعی و خالص سرشار از مواد مغذی، انواع ویتامین‎‌ها، مقدار کمی از آنزیم‌ها، پروتئین‌ها و آمینو اسید‌هایی است که در افزایش انرژی بدن مؤثر است. همچنین قند موجود در عسل طبیعی می‌تواند انرژی بیشتری را نسبت به قندهای مصنوعی برای بدن تامین کند. 

کمک به کاهش وزن :

وجود ترکیبات منحصربه فرد قندی در عسل موجب شده تا آن به عنوان یک غذای ایده‌آل برای کمک به کاهش وزن قرار بگیرد. خوردن روزانه یک قاشق از عسل و جایگزین کردن آن با قندهای مصنوعی می‌تواند میل به مصرف قند و شیرین کننده‌های مصنوعی را در شما از بین ببرد. همچنین مطالعات نشان داده مصرف عسل قبل از خواب می‌تواند به یک خواب راحت کمک کند. 

فواید عسل برای پوست :

استفاده موضعی از عسل طبیعی و به کار بردن آن بر روی پوست به صورت روزانه فواید بسیاری برای پوست دارد. استفاده از ماسک عسل می‌تواند به درمان آکنه، خشکی پوست و دیگر مشکلات پوستی کمک کند. عسل یک ماده طبیعی است که می‌تواند لایه‌های بالایی پوست را مرطوب کرده و به بهبود چین و چروک کمک کند. بعلاوه خاصیت آنتی اکسیدانی آن موجب تاخیر در پیری پوست می‌شود و به جوانسازی پوست کمک می‌کند. 

استفاده از عسل بر روی لب‌ها می‌تواند به نرمی و بهبود خشکی پوست لب کمک کند. کافی است مقدار کمی از عسل را شب‌ها قبل از خواب بر روی لب‌هایتان بمالید. این امر با افزایش رطوبت پوست لب‌هایتان را نرم کرده و خشکی را بهبود می‌دهد. 

خواص عسل برای پوست

درمان آسم :

خواص عسل طبیعی برای آسم از سایر داروهای شیمیایی بیشتر است. عسل می‌تواند یک جایگزین برای درمان بیماری آسم باشد. مصرف عسل باعث پاک شدن مخاط موجود در گلو می‌شود. همچنین مواد معدنی و ویتامین‌های موجود در آن مانند منیزیم، سلنیوم، منگنز و اسیدهای آمینه به پاکسازی ریه‌ها و تسکین غشا لوله‌های برونش کمک می‌کند. برای این منظور می‌توانید عسل را در ترکیب با آب، آب لیمو و دارچین میل کنید. 

رفع بی‌خوابی :

متخصصان بر این باورند مواد غذایی که به تولید طبیعی تری‌پتوفان و سروتونین در بدن کمک می‌کنند، می‌توانند در بهبود بی‌خوابی مؤثر واقع شوند. هورمون سروتونین به هنگام خواب مغز را آرام می‌کند. اسید آمینه تری‌پتوفان موجود در عسل می‌تواند در درمان بی‌خوابی مؤثر باشد و به مقابله با بی‌خوابی کمک کند. 

عسل طبیعی؛ خواص عسل برای کلیه :

عسل طبیعی دکتر بیز اولین عسل استاندارد ایران می‌باشد. این عسل با ساکاروز زیر ۵ درصد در بسته بندی‌های ۵۰۰ گرمی و ۹۰۰ گرمی عرضه می‌شود.

برای مشاهده اطلاعات بیشتر و تهیه عسل استاندارد دکتر بیز اینجا کلیک کنید.

عسل ارگانیک و بکر کوهی :

عسل ارگانیک دکتر بیز از گونه‌های کمیاب مواد غذایی می‌باشد که از ارزش غذایی بالایی برخوردار است. این عسل با ساکاروز زیر ۲ درصد دارای نشان تاییدیه انجمن حمایت از بیماران مبتلا به دیابت کشور می‌باشد.

برای مشاهده اطلاعات بیشتر و تهیه عسل بکر کوهی دکتر بیز اینجا کلیک کنید.

در صورت تمایل برای دنبال کردن صفحه اینستاگرام تیسا مارکت اینجا کلیک کنید.

3 دیدگاه برای “خواص عسل برای کلیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *