فواید عسل طبیعی برای بدن

فواید عسل طبیعی برای بدن

فواید عسل طبیعی برای بدن انسان به صورت علمی به اثبات رسیده و از دیرباز مورد توجه بوده است. شواهد بهره گیری از عسل طبیعی به عنوان یک منبع غذایی مفید برای سلامتی انسان در هر فرهنگی یافت می‌شود. عسل طبیعی در دوران باستان به عنوان یک ماده غذایی مهم و تنها منبع قندی استفاده می‌شده است. عسل طبیعی اثرات مطلوبی بر سلامت بدن انسان دارد و یک ماده بیولوژیک فعال است که دارای ترکیبات پیچیده و غنی می‌باشد. فواید عسل طبیعی برای بدن بستگی به خواص گیاهانی دارد که زنبورها از شهد آن‌ها تغذیه می‌کنند. تمامی ترکیبات موجود در این ماده غذایی برای سلامت انسان مفید و ضروری است. در طب سنتی عسل طبیعی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده و برای مشکلات دستگاه گوارش، مشکلات کبدی و قلبی-عروقی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مهم‌ترین فواید عسل طبیعی برای بدن :

۱.بهبود سرفه و گلودرد :

عسل طبیعی می‌تواند در بهبود سرفه و گلودرد ناشی از آنفولانزا و سرماخوردگی مؤثر باشد. پژوهش‌ها نشان داده افرادی که به طور منظم و روزانه عسل طبیعی مصرف می‌کنند، احتمال این که به بیماری‌هایی مانند آنفولانزا و التهاب ریه دچار شوند کاهش خواهد یافت. مصرف عسل در تقویت سیستم ایمنی بدن مؤثر است و موجب کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های ویروسی می‌شود. برای بهبود سرفه و گلودرد یک قاشق عسل طبیعی را در یک لیوان آب ولرم حل کرده و سپس میل کنید.

فواید عسل طبیعی برای بدن چیست

۲.سلامت قلب و عروق؛ فواید عسل طبیعی برای بدن :

بیماری‌های قلبی-عروقی از شایع‌ترین بیماری‌ها در بین افراد است که هزینه‌های زیادی برای درمان آن می‌شود. تحقیقات نشان داده مصرف عسل طبیعی موجب کاهش کلسترول شده و از تجمع پلاکت‌ها که عامل اصلی ایجاد بیماری‌های قلبی-عروقی است، جلوگیری می‌کند. عسل طبیعی سرشار از آنتی اکسیدان‌ها، فلاونوئیدها و پلی فنولیک است و به سلامت قلب و عروق کمک می‌کند. از آنجایی که بخش زیادی از عسل از قندهای ساده تشکیل شده است، به راحتی هضم و جذب بدن می‌شود. از این رو انرژی مورد نیاز برای عملکرد قلب به سرعت تامین شده و به سلامت آن کمک می‌کند. عسل طبیعی همچنین با تقویت قلب موجب افزایش جریان خون در بدن می‌گردد و با بهبود وضعیت فشار خون از سکته قلبی جلوگیری می‌کند.

۳.التیام انواع زخم و سوختگی :

عسل طبیعی علاوه بر مصرف خوراکی، مورد استفاده موضعی نیز برای انواع مشکلات پوستی قرار می‌گیرد. یکی از اولین استفاده‌های عسل از زمان‌های قدیم، مصرف آن برای التیام انواع زخم و سوختگی بوده است. عسل طبیعی برای انواع مشکلات پوستی مانند آبسه، واریس، سوختگی، زخم و … مناسب است. عسل طبیعی به دلیل اسیدی بودن و رطویت کم موجب توقف فعالیت باکتری‌ها و عوامل عفونت‌زا می‌گردد. برای درمان انواع زخم و سوختگی می‌توانید مقداری عسل طبیعی را بر روی محل آسیب دیده بمالید به طوری که تمام سطح را بپوشاند. سپس آن را با گاز استریل ببندید.

۴.بهبود آکنه و جوش‌های پوستی :

هنگامی که فعالیت باکتری‌های روی سطح پوست افزایش یابد و یا غدد پوست بیش از حد ترشح شوند، آکنه و جوش بر روی پوست ظاهر می‌شود. عسل طبیعی به دلیل دارا بودن خواص ضد التهابی می‌تواند تورم و قرمزی ناشی از جوش و آکنه را کاهش دهد. عسل همچنین به دلیل خواص ضد باکتریایی، باکتری‌های موجود روی سطح پوست را کاهش داده و به تعادل می‌رساند. از این رو به پیشگیری از آکنه و جوش و یا درمان آن‌ها کمک می‌کند. علاوه بر این استفاده از عسل طبیعی برای پوست صورت موجب می‌شود تا منافذ پوست از آلودگی‌ها و چربی‌های اضافی پاک شود. برای این منظور مقداری عسل طبیعی را بر روی پوست خود بمالید و پس از گذشت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه پوست خود را با آب ولرم بشویید.

فواید عسل طبیعی برای بدن و صورت

۵.بهبود مشکلات معده؛ فواید عسل طبیعی برای بدن :

عسل طبیعی مرهمی مناسب برای انواع مشکلات معده مانند زخم معده، رفلاکس معده، نفخ و عفونت معده می‌باشد. عسل طبیعی به دلیل دارا بودن خواص ضد التهابی و ضد باکتریایی در پیشگیری و بهبود زخم‌های معده که توسط باکتری‌ها به وجود می‌آیند، مؤثر است. تحقیقات نشان داده خاصیت ضد باکتریایی عسل می‌تواند باکتری عامل ایجاد زخم معده را از بین ببرد. رفلاکس معده از مشکلات شایع معده است که تا حد زیادی به دلیل آسیب رادیکال‌های آزاد به سلول‌های دستگاه گوارش ایجاد می‌شود. عسل طبیعی با دارا بودن خاصیت آنتی اکسیدانی می‌تواند با کنترل فعالیت رادیکال‌های آزاد از این امر جلوگیری کند. علاوه براین خواص ضد التهابی عسل نیز می‌تواند باعث کاهش التهاب مری شود. برای این منظور می‌توانید شب‌ها قبل از خواب و یا هنگام صبح یک قاشق چایخوری عسل طبیعی را در یک لیوان آب ولرم حل کنید و آن را بنوشید.

۶.تقویت بدن؛ فواید عسل طبیعی برای بدن :

عسل طبیعی به عنوان یک منبع غنی از کربوهیدرات به خصوص برای ورزشکاران به شمار می‌رود. این ماده غذایی میزان قند خون را در طی فعالیت‌های ورزشی افزایش می‌دهد. مطالعات بر روی ورزشکاران نشان داده که مصرف عسل به عنوان یک مکمل غذایی به ورزشکاران در حین انجام تمرینات ورزشی کمک می‌کند تا قند خون ثابتی داشته باشند. کربوهیدرات‌های موجود در عسل طبیعی، بهترین منبع برای ذخیره در ماهیچه‌ها به عنوان سوخت برای ماهیچه‌ها عمل می‌کند. توجه داشته باشید مقدار مصرف عسل طبیعی برای ورزشکاران به وزن فرد و زمان مصرف آن بستگی دارد.

۷.تقویت کودکان؛ فواید عسل طبیعی برای بدن :

استفاده از عسل طبیعی در رژیم غذایی کودکان توصیه می‌شود. تحقیقات نشان داده کودکانی که در برنامه غذایی آن‌ها عسل طبیعی وجود داشته، علاوه بر ساخت سلول‌های خونی بیشتر، نسبت به کودکان دیگر وزن گیری بهتری نیز داشته‌اند. همچنین در این کودکان خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف به طور چشمگیری کاهش داشته است. علاوه بر این مصرف عسل در کودکان موجب می‌شود تا گوارش غذا آسان‌تر صورت گیرد و کمتر به اسهال و استفراغ دچار شوند.

نکته : مصرف عسل برای کودکان زیر یک سال به دلیل احتمال آلودگی به بوتولیسم ممنوع می‌باشد.

فواید عسل طبیعی برای بدن کودکان

۸.پیشگیری و بهبود سرطان :

عسل طبیعی سرشار از آنتی اکسیدان‌ها، ویتامین‌ها و املاح معدنی است. مطالعات نشان داده این ماده غذایی غنی می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند. خواص ضد التهابی عسل در از بین بردن التهاب‌های مزمن مؤثر است. عسل به دلیل دارا بودن خواص ضد باکتریایی از ابتلا به عفونت‌ها جلوگیری می‌کند. تحقیقات نشان داده مصرف عسل طبیعی به دلیل وجود انواع آنتی اکسیدان‌ها سبب پیشگیری از عوامل سرطان‌زا و در بعضی موارد بهبود آن‌ها می‌شود.

۹.بهبود آلرژی؛ فواید عسل طبیعی برای بدن :

عسل طبیعی در بهبود آلرژی فصلی ناشی از گرده افشانی گل‌ها مؤثر است. عسل به دلیل داشتن مقداری گرده گل مانند واکسن در برابر آلرژی عمل می‌کند. مصرف عسل موجب وارد شدن گرده گل به بدن می‌شود و بدن با تولید آنتی بادی در برابر گرده حالت دفاعی پیدا می‌کند. برای کاهش علائم آلرژی می‌توانید روزانه یک قاشق چایخوری عسل طبیعی میل کنید.

۱۰.تقویت حافظه :

آنتی اکسیدان‌ها برای تغذیه سلول‌های مغز بسیار مفید هستند. عسل طبیعی حاوی انواع آنتی اکسیدان است و موجب بهبود وضعیت مغز می‌شود. تحقیقات نشان داده مصرف عسل طبیعی در بانوان سبب حفظ قدرت حافظه آن‌ها در دوران پس از یائسگی می‌شود. مصرف عسل طبیعی همچنین به جذب بیشتر کلسیم در مغز و حفظ قدرت حافظه کمک می‌کند و خطر ابتلا به زوال عقل در دوران سالمندی را کاهش می‌دهد.

۱۱.بهبود کیفیت خواب؛ فواید عسل طبیعی برای بدن :

اختلال در خواب موجب خستگی و سستی می‌شود. یک داروی طبیعی برای بهبود اختلال خواب، عسل طبیعی است. مصرف عسل طبیعی با بالا بردن انسولین خون سبب آزاد شدن سروتونین می‌شود. سپس بدن سروتونین تولید شده را به ملاتونین که ماده‌ای شیمیایی مؤثر در بهبود خواب است، تبدیل می‌کند. برای رفع بی‌خوابی و بهبود کیفیت خواب می‌توانید شب‌ها قبل از خواب کمی عسل به یک لیوان شیر گرم اضافه کرده و میل نمایید.

فواید عسل طبیعی برای بدن چیست ؟

۱۲.بهبود ناراحتی‌های چشمی :

بر اساس پژوهش‌های انجام شده، عسل طبیعی می‌تواند ناراحتی‌های چشمی از جمله آب مروارید را بهبود بخشد و آن را تسکین دهد. علاوه براین عسل طبیعی در بهبود ناراحتی‌های مختلف قرنیه چشم مؤثر است.

نکته : قبل از استفاده از عسل طبیعی برای بهبود ناراحتی‌های چشمی با پزشک متخصص مشورت کنید.

۱۳.کمک به رفع تبخال :

یک داروی طبیعی و مؤثر برای بهبود تبخال استفاده از عسل طبیعی است. استفاده از عسل برای تبخال سبب خارج شدن مایع درون آن شده و به رفع علائم تبخال کمک می‌کند. عسل طبیعی حاوی آنزیم گلوکز اکسیداز است که در هنگام استفاده بر روی زخم‌ها با آزاد شدن پراکسید هیدروژن به پاکسازی زخم‌ها کمک می‌کند.

۱۴.بهبود بیماری‌های لثه :

عسل طبیعی به دلیل دارا بودن خواص ضد میکروبی و ضد باکتریایی در بهبود بیماری‌های لثه مؤثر است. تولید پراکسید هیدروژن توسط آنزیم موجود در عسل طبیعی به دلیل خاصیت ضد میکروبی از رشد باکتری‌های پلاک لثه جلوگیری کرده و مقدار اسید دهان را محدود می‌کند. برای این منظور می‌توانید از محلول عسل و آب به عنوان دهان شویه استفاده کنید.

فواید عسل طبیعی برای بدن و سلامتی

۱۵.رفع شوره سر؛ فواید عسل طبیعی برای بدن :

مصرف عسل طبیعی می‌تواند مشکلات مربوط به پوست سر مانند شوره سر را بهبود بخشد. عسل طبیعی به دلیل خواص ضد قارچی، ضد باکتریایی و ضد التهابی خود مشکلات مربوط به پوست سر را رفع می‌کند. استفاده از عسل برای پوست سر همچنین موجب مرطوب شدن و حالت گیری مو نیز می‌گردد. برای این منظور می‌توانید مقداری عسل طبیعی را به طور مستقیم بر روی پوست سر خود بمالید و یا محلول رقیقی از آب و عسل طبیعی را به روی پوست سر خود بریزید. اجازه دهید تا به مدت ۲ ساعت بماند و سپس با آب شست و شو دهید.

عسل طبیعی استاندارد و عسل بکر کوهی :

عسل طبیعی دکتر بیز اولین عسل استاندارد ایران با ساکاروز زیر ۵ درصد می‌باشد. این عسل در بسته بندی‌های بهداشتی ۵۰۰ و ۹۰۰ گرمی در فروشگاه تیسا مارکت موجود می‌باشد.

عسل بکر کوهی دکتر بیز با ساکاروز زیر ۲ درصد دارای نشان تاییدیه انجمن دیابت کشور می‌باشد. این عسل کاملاً اُرگانیک بوده و از جمله مواد غذایی کم یاب خالص و طبیعی در کشور به شمار می‌رود.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید عسل دکتر بیز اینجا کلیک کنید.

در صورت تمایل برای مشاهده صفحه اینستاگرام تیسا مارکت اینجا کلیک کنید.

اگر خواندن مقاله « فواید عسل طبیعی برای بدن » برای شما مفید بود آن را از طریق آیکون‌های زیر با دیگران به اشتراک بگذارید و نظر خود را در زیر برای ما بنویسید.

2 دیدگاه برای “فواید عسل طبیعی برای بدن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *