آیا کبد چرب درمان دارد ؟

اولین سوالی که برای افراد مبتلا به بیماری کبد چرب مطرح می‌شود، این است که آیا کبد چرب درمان دارد ؟ بیماری کبد چرب به دلیل انباشته شدن بیش از حد چربی در سلول‌های کبد به وجود می‌آید. وجود مقداری چربی در کبد امری طبیعی است. اما اگر مقدار چربی کبد بیش از ۵ تا ۱۰ درصد وزن کبد شود، بیماری کبد چرب رخ می‌دهد. تجمع بیش از حد چربی در کبد آن را درمقابل انواع مشکلات و التهابات آسیب پذیرتر می‌کند. کبد چرب باعث التهاب کبد و گاهی منجر به اختلال در فعالیت طبیعی کبد می‌شود که با پیشرفت آن نارسایی کبدی و یا حتی سیروز کبدی اتفاق می‌افتد. شیوع این بیماری معمولا با بالا رفتن سن افزایش می‌یابد. بعلاوه شیوع بیماری کبد چرب در مردان معمولا بیشتر از زنان است که با افزایش سن به ویژه پس از یائسگی شیوع این بیماری در زنان سیر صعودی می‌یابد.

آیا کبد چرب درمان دارد

آیا کبد چرب درمان دارد ؟

کبد چرب :

متاسفانه امروزه بیماری کبد چرب افراد زیادی از جامعه را درگیر کرده و روند آن رو به افزایش است. درمان دارویی قطعی برای این بیماری وجود ندارد و معمولا از گیاهان دارویی در کنار سبک زندگی سلامت محور برای درمان آن استفاده می‌شود. این بیماری مشکلی است که اغلب با مصرف الکل همراه است. اما مساله‌ای که امروزه مورد توجه است، بیماری کبد چرب غیرالکلی است. همانطور که از اسم این بیماری مشخص است، دلیل بروز آن مواردی غیر از مصرف نوشیدنی‌های الکلی می‌باشد. بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری هیچ علائم و نشانه‌ای از خود بروز نمی‌دهند. همین امر موجب شده که بیماری کبد چرب غیرالکلی را بیماری خاموش نام گذاری کنند. تقریبا از هر ۵ مبتلا، یک مورد پیشرفته بیماری کبد چرب مشاهده می‌شود. حالت پیشرفته این بیماری استاتوهپاتیت غیرالکلی نام دارد. استاتوهپاتیت غیرالکلی در صورت عدم توجه می‌تواند تبدیل به سیروز و یا سرطان کبد شود.

کبد چرب چگونه ایجاد می‌شود؟

بیماری کبد چرب به دلیل افزایش وزن، کم تحرکی، مصرف غذاهای پرچرب و پرکالری، کم فیبر و غذاهای آماده و فرآوری شده ایجاد می‌شود. رژیم غذایی ناسالم و عدم فعالیت فیزیکی مفید با گسترش زندگی ماشینی ارتباط مستقیمی با افزایش وزن و انواع بیماری‌ها از جمله بیماری کبد چرب دارد. یکی دیگر از مهم‌ترین دلایل ابتلا به کبد چرب مصرف مشروبات الکلی است. از دیگر عوامل خطر ابتلا به کبد چرب غیر الکلی می‌توان به چاقی ناحیه شکمی، بیماری دیابت، چربی خون و فشار خون بالا اشاره کرد.

چگونه می‌توان کبد چرب را تشخیص داد؟

بیماری کبد چرب معمولا در مراحل ابتدایی بدون علائم است. ولی در بررسی‌هایی مانند بررسی آنزیم‌های کبدی و آزمایش خون، وجود این بیماری مشخص می‌شود. اگر مورد غیر معمولی مشاهده شود، با استفاده از MRI و سونوگرافی بررسی‌های بیشتر انجام می‌شود. اما بهترین راه برای تشخیص دقیق میزان شدت این بیماری، نمونه برداری از کبد توسط متخصصین است.

دانستن آیا کبد چرب درمان دارد ؟

علائم بیماری کبد چرب در مراحل اولیه :

بیماری‌های کبدی مانند کبد چرب و بیماری هپاتیت در مراحل اولیه علامت خاصی ندارند. به همین دلیل معمولا مبتلایان به این بیماری‌ها از شرایط خود بی اطلاع هستند. اما با گذشت زمان و پیشرفت بیماری تاثیرات منفی بر عملکرد کبد مشخص می‌شود. پیشرفت بیماری منجر به متورم شدن کبد شده و بیمار در ناحیه فوقانی و راست شکم احساس فشار و درد می‌کند. از دیگر علائم کبد چرب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • احساس خستگی و ضعف عمومی
 • بی اشتهایی
 • حالت تهوع
 • ضعف در قدرت تفکر و تمرکز
 • ایجاد لکه‌های قهوه‌ای روی پوست گردن و زیر بغل
 • درد در بالای سمت راست شکم
 • بزرگی کبد
 • کاهش وزن ناگهانی
 • احساس سرگیجه
 • زرد شدن سفیدی چشم
 • زرد شدن پوست

عوارض بیماری کبد چرب :

فرد مبتلا به بیماری کبد چرب باید توجه داشته باشد که کبدش در برابر رسوبات چربی از خود واکنش نشان می‌دهد و در دراز مدت سبب التهاب و آسیب به کبد می‌شود. ابتلا به هپاتیت یکی از عوارض ناشی از پیشرفت بیماری کبد چرب است که در نهایت می‌تواند به سیروز کبدی تبدیل شود. بیماری هپاتیت ناشی از رسوب چربی در کبد، موجب تخریب سلول‌های کبدی شده و عوارض جدی را برای بیمار به دنبال دارد. در صورت مشاهده هر گونه علائم سریعا به پزشک متخصص مراجعه کرده تا اقدامات درمانی لازم صورت گیرد.

آیا کبد چرب درمان دارد ؟

اگر بیماری کبد چرب در مراحل اولیه تشخیص داده شود، به راحتی قابل پیشگیری و درمان است. کاهش وزن در صورت ابتلا به چاقی، فعالیت فیزیکی مفید و ورزش روزانه، رژیم غذایی سالم و عدم استفاده از غذاهای پرچرب و پرکالری در جلوگیری از پیشرفت این بیماری بسیار مؤثرند. از آنجایی که این بیماری در مراحل ابتدایی قابل درمان است، داشتن رژیم غذایی سالم و سبک زندگی سلامت محور توصیه می‌شود. همواره توجه داشته باشید اگر از پیشرفت بیماری کبد چرب جلوگیری نشود، این بیماری به سیروز کبدی تبدیل می‌شود که بافت کبد را تخریب می‌کند و شرایط درمان نیز سخت‌تر انجام می‌شود. تا به امروز برای این بیماری داروی شیمیایی قطعی کشف نشده است. برای درمان باید دلایل ابتلا را برطرف کرد.

دانستن آیا کبد چرب درمان دارد

پیشگیری و درمان بیماری کبد چرب :

۱.کاهش وزن :

یک برنامه غذایی مناسب و ورزش روزانه روش‌های مناسبی برای کنترل بیماری کبد چرب هستند. کاهش ۵ تا ۱۰ درصد از وزن کل بدن می‌تواند در کاهش التهاب کبد و کاهش تجمع چربی در اطراف کبد و دیگر اعضای بدن مؤثر باشد. اما باید توجه داشته باشید که فرآیند کاهش وزن آرام آرام صورت گیرد. کاهش وزن نیم تا یک کیلوگرم در هفته مناسب است. زیرا کاهش وزن ناگهانی و در کوتاه مدت خود عامل ابتلا به بیماری کبد چرب بوده و موجب تشدید این بیماری می‌شود.

۲.پرهیز غذایی و رژیم غذایی سالم :

 • افزایش وعده‌های غذایی ولی با حجم کمتر
 • مصرف مواد غذایی حاوی اسید چرب امگا۳
 • محدود کردن مصرف چربی‌ها و خودداری از مصرف چربی‌های اشباع شده
 • مصرف میوه‌ها و سبزیجات تازه
 • کنترل چربی خون
 • درمان دیابت
 • مصرف گوشت بدون چربی و یا پروتئین‌های گیاهی
 • پرهیز از مصرف کربوهیدرات‌های تصفیه شده
 • مصرف فیبر با استفاده از غلات کامل و برنج قهوه‌ای
 • خودداری از مصرف شیرینی جات و نوشیدنی‌های قندی
 • پرهیز از مصرف نوشیدنی‌های الکلی
 • مصرف غذا به صورت آبپز یا بخارپز
 • پرهیز از مصرف غذاهای سرخ شده و فست فود
 • استفاده از روغن زیتون و یا روغن کنجد برای پخت و پز

۳.ورزش :

مؤثرترین روش درمان بیماری کبد چرب پیشگیری از عوامل ایجاد کننده آن است. انجام ورزش سبک روزانه به مدت ۲۰ دقیقه برای درمان بیماری کبد چرب بسیار مفید است. پزشکان و متخصصان، ۲۰ دقیقه ورزش روزانه مانند پیاده روی یا دویدن آهسته را به افراد مبتلا به کبد چرب توصیه می‌کنند. برای اثرگذاری بیشتر ورزش و فعالیت مفید باید جزئی از برنامه روتین زندگی شما باشد.

بدانید آیا کبد چرب درمان دارد ؟

درمان طبیعی و گیاهی بیماری کبد چرب :

۱.چای سبز :

پژوهش‌های انجام شده نشان داده چای سبز به دلیل دارا بودن مقادیر بالایی از کاتچین‌ها به بهبود عملکرد کبد کمک کرده و باعث کاهش چربی کبد در بیماران مبتلا به کبد چرب غیرالکلی می‌شود. بعلاوه چای سبز یک نوشیدنی چربی سوز است و به کاهش وزن نیز کمک می‌کند. مصرف روزانه چای سبز برای پیشگیری از این بیماری توصیه می‌شود.

۲.لیموترش ؛ آیا کبد چرب درمان دارد ؟

لیموترش سرشار از ویتامین C است. این ویتامین با خاصیت آنتی اکسیدانی خود به کبد کمک می‌کند تا اثرات سموم بر کبد را از بین ببرد. این خوراکی با دارا بودن خاصیت سم زدایی به عنوان یک درمان خانگی کبد چرب شناخته می‌شود. همچنین ترکیبات موجود در لیموترش در کاهش التهابات کبدی بسیار مؤثر است. برای این منظور می‌توانید آب نصف یک لیموترش تازه را در یک لیوان آب بریزید و سپس آن را میل کنید. این کار را ۲ تا ۳ بار در روز تکرار کنید.

۳.سرکه سیب :

سرکه سیب یک درمان خانگی مؤثر برای بیماری کبد چرب است. این ماده غذایی موجب کاهش تجمع چربی در کبد شده و در کاهش وزن نیز مؤثر است. بعلاوه با کاهش التهاب کبد به عملکرد درست کبد کمک می‌کند. برای این منظور یک قاشق غذاخوری سرکه سیب طبیعی را به یک لیوان آب گرم اضافه کنید و دو بار در روز پیش از غذا آن را میل کنید. می‌توانید به این نوشیدنی مقدار کمی عسل هم اضافه کنید.

۴.زردچوبه :

زردچوبه سرشار از آنتی اکسیدان‌های ارزشمند است و یک درمان طبیعی و خانگی مؤثر برای بیماری کبد چرب می‌باشد. مطالعات نشان داده زردچوبه از تجمع چربی در کبد جلوگیری کرده و به سم زدایی از کبد نیز کمک می‌کند. برای این منظور می‌توانید نصف قاشق چایخوری پودر زردچوبه را در یک لیوان شیر گرم حل کرده و روزی یک بار این نوشیدنی را میل کنید.

۵.گیاه قاصدک ؛ آیا کبد چرب درمان دارد ؟

گیاه قاصدک نیز یک درمان طبیعی برای بیماری کبد چرب بشمار می‌رود. این گیاه به تجزیه چربی‌های جمع شده کمک کرده و موجب بهبود عملکرد کبد می‌شود. همچنین عصاره برگ گیاه قاصدک در پیشگیری از بیماری کبد چرب و درمان چاقی مرتبط با آن مؤثر است. برای این منظور یک قاشق چایخوری ریشه قاصدک خشک شده را به یک فنجان آب داغ اضافه کرده و بگذارید چند دقیقه دم بکشد. می‌توانید کمی عسل نیز به نوشیدنی خود اضافه کنید.

آیا کبد چرب درمان دارد یا خیر

۶.زنجبیل ؛ آیا کبد چرب درمان دارد ؟

خوراکی‌هایی که سرشار از فیبر هستند، به سلامتی دستگاه گوارش و سم زدایی از بدن کمک می‌کنند. زنجبیل نیز برای دستگاه گوارش بسیار مفید بوده و به سم زدایی بدن کمک می‌کند. برای این منظور می‌توانید زنجبیل را به غذاهای خود بیفزایید و یا همراه با انواع چای میل کنید.

۷.خارمریم :

گیاه خارمریم با خاصیت سم زدایی بالا می‌تواند به حفظ سلامت کبد و بازسازی سلول‌ها کمک کند. گیاه خارمریم می‌تواند اثرات منفی ناشی از مصرف مشروبات الکلی، مواد مضر موجود در غذاها، آلودگی هوا و سموم را خنثی کند. بعلاوه این گیاه در درمان کبد چرب الکلی، هپاتیت و بیماری‌های مزمن کبدی مؤثر است.

۸.موز ؛ آیا کبد چرب درمان دارد ؟

موز سرشار از پتاسیم و مواد مغذی است که برای تصفیه کبد مؤثرند. بعلاوه مصرف موز به هضم مواد غذایی کمک کرده و فلزات سنگین و سموم را از بدن دفع می‌کند. به همین دلیل موز برای بیماری‌های کبدی مفید است.

۹.سیب زمینی شیرین :

سیب زمینی شیرین سرشار از پتاسیم است و برای تصفیه کبد بسیار مفید می‌باشد. همچنین حاوی مقادیر زیادی از ویتامین C ، ویتامین D و ویتامین ۶B و مواد معدنی مانند منیزیم و آهن است.

۱۰.سبزیجات خام :

افزودن سبزیجات خام و میوه‌ها به رژیم غذایی بسیار ضروری است. ترکیبات طبیعی موجود در میوه‌ها و سبزیجات و گیاهان برای درمان بیماری کبد چرب بسیار مفید بوده و به عنوان داروی گیاهی طبیعی برای کبد چرب هستند.

بدانید آیا کبد چرب درمان دارد یا خیر

۱۱.شیرین بیان ؛ آیا کبد چرب درمان دارد ؟

شیرین بیان یک گیاه دارویی مناسب برای بیماری کبد چرب خصوصا کبد چرب غیرالکلی می‌باشد. مطالعات نشان داده عصاره شیرین بیان برای کاهش فعالیت آنزیم‌های ترانس آمیناز در بیماری کبد چرب غیرالکلی مفید است. همچنین این گیاه اثرات منفی فلزات سنگین و سموم را بر کبد چرب از بین می‌برد. برای این منظور می‌توانید مقدار کمی ریشه شیرین بیان را در یک فنجان آب داغ بریزید و اجازه دهید به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه دم بکشد. می‌توانید به نوشیدنی خود کمی عسل اضافه کرده و سپس میل نمایید.

۱۲.پاپایا ؛ آیا کبد چرب درمان دارد ؟

میوه و دانه پاپایا در درمان کبد چرب بسیار مؤثرند. همچنین پاپایا برای چربی سوزی بسیار مفید است. برای این منظور می‌توانید پودر حاصل از پنج یا شش دانه خشک پاپایا را به همراه یک قاشق غذاخوری آب لیموترش تازه میل کنید. همچنین می‌توانید روزی یک برش از میوه پاپایا رسیده را میل نمایید. بعلاوه از پاپایای خام می‌توانید در سوپ و سالاد استفاده کنید.

۱۳.شاه تره :

گیاه شاه تره در درمان بیماری‌های کبدی بسیار مؤثر است. این گیاه اشتها آور، تصفیه کننده خون و صفرابر است. همچنین این گیاه سرشار از انواع ویتامین‌ها است و از این رو برای درمان بیماری‌های پوستی نیز بسیار مفید است. برای این منظور می‌توانید قبل از هر وعده غذا یک فنجان ترکیب مقدار مساوی دمنوش شاه تره و کاسنی را میل کنید.

۱۴.کاسنی :

گیاه کاسنی یک گیاه دارویی مؤثر برای درمان بیماری‌های کبدی است که معمولا در کنار گیاه شاه تره استفاده می‌شود. این گیاه در از بین بردن حرارت و التهابات در بدن بسیار مؤثر است. از دیگر فواید کاسنی می‌توان به دفع سموم، دفع سنگ کلیه و مثانه، از بین بردن التهاب معده و بهبود تب‌های صفراوی اشاره کرد. همچنین مصرف کاسنی برای درمان فشار خون، ضعف اعصاب و تقویت کلیه، کبد و معده بسیار مفید است.

آیا کبد چرب درمان دارد یا خیر ؟

دمنوش مصفی خون ؛ آیا کبد چرب درمان دارد ؟

دمنوش مصفی خون Dr.Biz برای اولین بار در کشور با مجوز رسمی سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت مؤثر در تصفیه خون، درمان کبد چرب و محافظت کننده کبد می‌باشد. این دمنوش در پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی با بهره گیری از دانش متخصصین طب سنتی و اساتید دانشگاه تولید شده است. عمده ترکیبات دمنوش مصفی خون دکتر بیز، گیاهان دارویی کاسنی و شاه تره می‌باشد. این دمنوش به عنوان داروی گیاهی درمان کبد چرب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای مشاهده اطلاعات بیشتر و تهیه « دمنوش مصفی خون دکتر بیز » اینجا کلیک کنید.

در صورت تمایل برای مشاهده صفحه اینستاگرام ما اینجا کلیک کنید.

اگر خواندن مقاله « آیا کبد چرب درمان دارد ؟ »  را مفید دانستید با دیگران نیز از طریق آیکون‌های زیر به اشتراک بگذارید و نظر خود را برای ما بنویسید.

3 دیدگاه برای “آیا کبد چرب درمان دارد ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *