طریقه مصرف قارچ گانودرما

قارچ گانودرما انواع مختلفی دارد که گانودرما لوسیدوم به عنوان بهترین قارچ دارویی در جهان نامگذاری شده است. در کشورهای آسیای شرقی به ویژه در چین قرن‌هاست که از این قارچ دارویی در درمان بسیاری از بیماری‌ها استفاده می‌شود. این قارچ گونه‌های متعددی دارد که از میان آن‎‌ها رِیشی قرمز بیشتر مورد بررسی و توجه قرار گرفته است. قارچ دارویی گانودرما لوسیدوم حاوی مواد بیولوژیکی فعال مانند آنتی اکسیدان‌ها، پلی ساکاریدها، تری ترپنوئیدها، اسید گانودریک، استرول‌های گیاهی، پروتئین‌ها، ویتامین‌ها، فسفر، پتاسیم و کلسیم می‌باشد. برای طریقه مصرف قارچ گانودرما و استفاده از خواص بی‌نظیر آن روش‌های متعددی وجود دارد. اگر مصرف گانودرما در هنگام صبح و بصورت ناشتا باشد، بیشترین جذب صورت می‌گیرد. البته برای افراد با مشکلات معده، مصرف گانودرما بصورت ناشتا توصیه نمی‌شود. 

قارچ گانودرما :

قارچ دارویی گانودرما اصالتاً متعلق به کشورهای شرق آسیا بوده و دارای سابقه‌ای طولانی در افزایش عمر و بهبود سلامت است. بافت این قارچ چوبی است و با رنگ قهوه‌ای تیره براق مایل به قرمز و اندازه‌ای بزرگ می‌باشد. قارچ گانودرما در چین به لینگ ژی شهرت داشته و در ژاپن رِیشی یا مانوتاکی نامیده می‌شود. از میان انواع قارچ گانودرما، گانودرما لوسیدوم از اهمیت بسیاری برخوردار است. زیرا خواص دارویی آن بر خواص غذایی آن ارجحیت دارد. از قسمت‌های مختلف این قارچ اسپور تهیه می‌شود که از آن در محصولات مختلفی از جمله قهوه، پودر شکلات، نوشیدنی، شربت، صابون، شامپو، لوسیون، خمیر دندان و مکمل‌های غذایی استفاده می‌شود. بعلاوه به عنوان مکمل‌های دارویی جهت بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن ارائه می‌گردد.

روش و طریقه مصرف قارچ گانودرما

« طریقه مصرف قارچ گانودرما »

گانودرما لوسیدوم خواص درمانی متعددی دارد و برای کنترل بیماری‌های مختلف بکار می‌رود. از جمله این خواص می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 • دفع سموم مواد مخدر
 • بهبود زخم
 • هیپولیپیدمی
 • ضد پیری و جوانسازی پوست
 • ضدسرطان
 • ضد درد
 • ضد تومور
 • ضدآریتمی قلبی
 • خواص ضد آندروژنیک
 • ضد فیبروز
 • آنتی اکسیدان
 • ضدالتهاب
 • ضد میکروب
 • ضدآترواسکلروزیس

طریقه مصرف قارچ گانودرما لوسیدوم :

قارچ گانودرما را به روش‌های مختلفی می‌توان مصرف کرد. این قارچ به دلیل طعم تلخ و نامطبوع، بصورت خام و در تهیه غذا مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. در چین از گانودرما به همراه جنسینگ در تهیه نوعی سوپ استفاده می‌کنند. بهترین روش استفاده از قارچ گانودرما لوسیدوم ترکیب عصاره آن با قهوه مرغوب می‌باشد.

نحوه و طریقه مصرف قارچ گانودرما

«انواع طریقه مصرف قارچ گانودرما »

امروزه، انواع محصولات گانودرما تجاری شده‌اند و ایالات متحده آمریکا بزرگترین بازار برای گانودرما و محصولات مرتبط با آن است. بسیاری از محصولات ثبت شده حاوی گانودرما لوسیدوم به عنوان بهبود دهنده عملکرد کبد، درمان برونشیت مزمن، تنظیم و تقویت سیستم ایمنی، کاهنده فشار و قند خون، کاهش دهنده سطح کلسترول خون، ضدسرطان، انواع آنتی بیوتیک و محصولات آرایشی و بهداشتی به بازار عرضه شده‌اند.

مقدار مصرف مجاز روزانه؛ طریقه مصرف قارچ گانودرما :

علی رغم مصرف گسترده قارچ گانودرما، مطالعات در مورد دوز مصرف این قارچ محدود می‌باشد. در طب سنتی چین میزان مصرف روزانه توصیه شده برای این قارچ در افراد سالم نیم تا ۱ گرم، برای بیماری‌های مزمن ۲ تا ۵ گرم و برای بیماری‌های جدی حداکثر ۱۵ گرم عصاره می‌باشد. بر اساس مطالعات انجام شده حداکثر دوز مؤثر قارچ ریشی بصورت خام تقریباً ۳۵ گرم در روز است که با میزان توصیه شده در طب سنتی تقریباً برابر می‎‌باشد. فارماکوپه چین مونوگرافی را برای مصرف قارچ دارویی گانودرما لوسیدوم با استناد به دوز آن منتشر کرده که بصورت زیر می‌باشد :

 • پودر : روزانه ۶ تا ۱۲ گرم
 • نوشیدنی- دمنوش : حدوداً ۳۷۵ میلی لیتر دوبار در روز
 • تنتور : ۱۰ میلی لیتر ۳ بار در روز

عوارض جانبی مصرف گانودرما :

گانودرما لوسیدوم بر اساس طبقه بندی اتحادیه محصولات گیاهی آمریکایی، در دسته گیاهان کلاس ۱ طبقه بندی می‌شود. یعنی مصرف این قارچ در حد متعادل و مناسب بی‌ضرر است. بطور کلی هیچ ‌گونه عوارض جانبی از این قارچ در اکثر مطالعات گزارش نشده است. در بررسی‌های کلینیکال ناراحتی‌های خفیف گوارشی و بثورات پوستی در افراد حساس گزارش شده که معمولا این اثرات کوتاه مدت بوده است. ممکن است بعد از مصرف محصولات حاوی قارچ گانودرما دچار خشکی دهان، خارش و یا آکنه شوید. این علائم موقتی بوده و پس از مدتی برطرف می‌شوند.

انواع طریقه مصرف قارچ گانودرما

« طریقه مصرف قارچ گانودرما لوسیدوم »

موارد منع مصرف گانودرما :

برای گانودرما لوسیدوم هیچ گونه موارد منع مصرفی در منابع گزارش نشده است. با این حال ترکیباتی که تنظیم کننده عملکرد سیستم ایمنی بدن هستند، مانند قارچ گانودرما باید با احتیاط و با مشورت پزشک مصرف شوند. در بیماران با پیوند عضو و یا بیماران مبتلا به بیماری‌های خود ایمنی توصیه می‌شود قبل از مصرف، با پزشک خود مشورت کنند. در مورد عوارض احتمالی مصرف این قارچ در دوران بارداری و شیردهی مطالعات کافی وجود ندارد. بهتر است کودکان زیر ۱۲ سال دوز پایین و به مقدار کم از گانودرما را مصرف کنند.

تداخلات دارویی و احتیاط مصرف قارچ گانودرما :

مصرف قارچ دارویی گانودرما در بیمارانی که از داروهای ضد انعقاد خون استفاده می‌کنند، باید با احتیاط و مشورت پزشک صورت گیرد. بعلاوه این قارچ می‌تواند اثرات داروهای کاهش دهنده کلسترول خون را تقویت کند. همچنین اثرات آنتی اکسیدانی گلوتاتیون را تقویت کرده و می‌تواند اثر تقویت کنندگی بر سیستم ایمنی بدن داشته باشد. به همین دلیل می‌تواند با داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی در تعارض باشد. توصیه می‌شود مصرف هم زمان این قارچ و ترکیبات ضدالتهابی با احتیاط انجام شود.

بر طبق تحقیقات نشان داده شده که عصاره گانودرما حاوی مخلوط پیچیده‌ای از آلرژن‌ها می‌باشد. در افرادی که نسبت به انواع قارچ حساسیت دارند، مصرف آن باید با احتیاط صورت گیرد. افرادی که از داروهای هیپوگلیسمی استفاده می‌کنند، قبل از مصرف قارچ گانودرما با پزشک متخصص مشورت کنند. توصیه می‌شود قبل از اقدام به عمل‌های جراحی مصرف این قارچ دارویی قطع شود.

خواص بیولوژیک گانودرما لوسیدوم :

قارچ گانودرما لوسیدوم نه تنها به عنوان یک مکمل غذایی همچنین به عنوان مکمل بهداشتی و پاک کننده در صنایع آرایشی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بعلاوه کاربردهای دارویی و درمانی متفاوتی مانند اثرات آنتی اکسیدان، ضدالتهابی، ضدآلرژی، ضد ویروس، ضد قارچ، ضد باکتری و ضد آندروژن برای آن ذکر شده است. انواع مختلف پلی ساکاریدهای موجود در این قارچ اثرات دارویی و بیولوژیک متفاوتی از جمله ویژگی ضد عفونی کنندگی دارد.

مقدار و طریقه مصرف قارچ گانودرما

« طریقه مصرف قارچ گانودرما لوسیدوم »

خواص درمانی گانودرما لوسیدوم :

 • تنظیم سیستم ایمنی بدن
 • تنظیم فشار خون
 • ضدسرطان
 • ضد ویروس HIV
 • کمک به بهبود بیماری‌های خود ایمنی
 • کمک به بهبود بی‌خوابی، اضطراب و مشکلات عصبی
 • پایین آورنده چربی خون
 • پایین آورنده قند خون
 • التیام زخم‌های گوارشی
 • بهبود ریزش مو
 • ضد پوکی استخوان
 • ضد آرتروز
 • کمک به بهبود علائم پارکینسون
 • کاهش اثرات سمی شیمی درمانی
 • افزایش دامنه انقباض و فرکانس قلب

نکته مهم :

به دلیل محبوبیت گانودرما برخی از سودجویان اقدام به عرضه گانودرما بصورت فرآوری نشده و بدون مجوز کرده‌اند. همواره توجه داشته باشید فقط محصولات حاوی گانودرما دارای مجوز رسمی سازمان غذا و دارو کشور مورد تایید می‌باشند.

دوز و طریقه مصرف قارچ گانودرما

« طریقه مصرف قارچ گانودرما لوسیدوم »

در حال حاضر تنها محصولات گانودرما دارای مجوز رسمی از سازمان غذا و دارو کشور، توسط شرکت بازاریابان ایرانیان زمین تولید و عرضه می‌گردند. این محصولات از طریق فروشگاه اینترنتی محصولات سلامت محور تیسا مارکت قابل تهیه می‌باشند.

محصولات گانودرما دارای مجوز رسمی از سازمان غذا و دارو :

قهوه‌های گانودرما دکتر بیز :

شرکت بازاریابان ایرانیان زمین برای اولین بار در ایران و خاورمیانه اقدام به تولید و عرضه ترکیب عصاره قارچ گانودرما لوسیدوم به همران باکیفیت‌ ترین قهوه‌ها، نموده است. قهوه‌های گانودرما دکتر بیز دارای مجوز سازمان غذا و دارو بوده و در انواع کافه موکا، کافه سوپریم، کافه لاته و شکلات داغ ( هات چاکلت ) تولید می‌شوند. این قهوه‌ها با نام تجاری دکتربیز در بسته‌های حاوی ۲۰ ساشه عرضه می‌شوند. این محصولات هیچ گونه ادعای درمانی نداشته و به عنوان مکمل غذایی و دارویی ارزشمند توصیه می‌شوند. توجه داشته باشید که هرگونه قطع مصرف دارو تنها با مشورت پزشک متخصص صورت گیرد.

دوز عصاره گانودرما بکار رفته در قهوه‌های گانودرما دکتربیز کاملاً استاندارد بوده و برای استفاده روزانه مناسب است. حد مصرف قهوه‌های گانودرما دکتربیز ۳ تا ۵ ساشه در روز می‌باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه « کافه سوپریم دکتربیز » اینجا کلیک کنید.

جهت مشاهده اطلاعات بیشتر و تهیه « کافه موکا دکتربیز » اینجا کلیک کنید.

برای مشاهده اطلاعات بیشتر و تهیه « کافه لاته دکتربیز » اینجا کلیک کنید.

دیگر محصولات دارای مجوز حاوی گانودرما :

شامپوهای تخصصی حاوی عصاره قارچ گانودرما در انواع شامپو روزانه، شامپو مخصوص موهای چرب، شامپو مخصوص موهای خشک، شامپو نرم کننده و حالت دهنده مو و شامپو بدن که ضد حساسیت و ضدالتهاب می‌باشد.

صابون دست و صورت حاوی عصاره قارچ گانودرما :

صابون گانودرما بیز با دارا بودن مقادیر بالای آنتی اکسیدان‌ها و مواد مغذی موجود در قارچ گانودرما باعث افزایش گردش خون در پوست شده و در جوانسازی پوست صورت و کاهش چین و چروک مؤثر است.

برای کسب اطلاعات بیشتر از محصولات بهداشتی حاوی گانودرما به صفحه اینستاگرام ما از طریق آیکون اینستاگرام در انتهای صفحه مراجعه کنید و یا به شماره درج شده در انتهای صفحه پیغام دهید.

اینستاگرام ما : tisamarket@

اگر خواندن مقاله « طریقه مصرف قارچ گانودرما » برای شما مفید بود آن را از طریق آیکون‌های زیر با ذیگران به اشتراک بگذارید و نظر خود را برای ما بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *