درمان بیماری با گانودرما

گانوتراپی

با توجه به خواص فوق العاده ترکیبات طبیعی و گیاهان دارویی بر سلامت بدن، متاسفانه تا به حال بیشترین سوء استفاده در این زمینه صورت گرفته است.در سال‌های اخیر به دلیل رشد شبکه‌های اجتماعی، عموم مردم به حجم بالایی از مطالب درست و نادرست علمی در زندگی روزمره خود مواجه می‌شوند. از جمله موضوعاتی که توجه عموم مردم و جامعه علمی را به خود جلب نموده است، درمان بیماری با گانودرما لوسیدوم و محصولات مرتبط با این قارچ دارویی می‌باشد. قارچ‌های دارویی غنی از ترکیبات فعال دارویی هستند و نقش مهمی در پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری‌ها دارند. قارچ دارویی گانودرما لوسیدوم یکی از منحصربفردترین گونه‌های قارچ به شمار می‌رود که خواص دارویی آن بر خواص غذایی آن ارجحیت دارد. قبل از اینکه به درمان بیماری با گانودرما بپردازیم، مختصری درباره قارچ گانودرما بدانیم.

قارچ گانودرما چیست ؟

گیاه دارویی گانودرما از هزاران سال پیش در طب سنتی شرق آسیا به خصوص در کشور چین به عنوان نمادی از طول عمر، سلامتی  و شادی و همچنین برای درمان انواع بیماری‌ها استفاده می‌شده است. قارچ گانودرما لوسیدوم  به عنوان یک قارچ دارویی پیشینه‌ای بالغ بر ۲۰۰۰ سال دارد که خواص دارویی و خواص خوراکی آن در اسناد باستانی چین به ثبت رسیده است. امروزه محصولات غذایی، دارویی و آرایشی و بهداشتی حاوی گانودرما در اکثر کشورها در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ایران نیز این محصولات بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند. لذا، تنها محصولاتی که دارای مجوز رسمی سازمان غذا و دارو می‌باشند، معتر بوده و جهت استفاده توصیه می‌شوند.

قارچ گانودرما لوسیدوم خواص درمانی متعددی دارد و برای کنترل بیماری‌های مختلف به کار می‌رود. از خواص درمانی این قارچ می‌توان به تقویت سیستم ایمنی بدن، ضد پیری و جوانسازی پوست، ضد سرطان، بهبود زخم، آنتی اکسیدان، ضد درد، ضد التهاب، ضد تومور، دفع سموم، ضد میکروب و ضد آریتمی قلبی اشاره کرد. قارچ گانودرما لوسیدوم سرشار از ترپنوئیدها و پلی ساکاریدها است. بیشتر خواص فارماکولوژیک این قارچ دارویی به پلی ساکاریدهای آن نسبت داده می‌شود. بیش از ۲۰۰ نوع پلی ساکارید در این قارچ شناسایی شده است.

درمان بیماری با گانودرما

چهار مؤلفه اصلی قارچ گانودرما :

۱.پلی ‌ساکاریدها :

 • کاهش کلسترول نامطلوب بدن
 • ازبین بردن چربی
 • متوقف کردن رشد سلول‌های سرطانی
 • تقویت سیستم ایمنی بدن

۲.تری ترپن‌ها :

 • ضد آلرژی
 • ضد التهاب
 • ضد تومور
 • بهبود عملکرد گوارش

۳.ژرمانیوم ارگانیک (ماده معدنی کمیاب)

 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 • دفع سموم ازبدن
 • بهبود گردش جریان خون
 • افزایش انرژی بدن و رفع خستگی

۴.سوپراکسید دیسموتاز :

 • ضد رادیکال‌های آزاد
 • کند کردن روند پیری و تسریع جوانسازی
 • مؤثر بر آنتی‌اکسیدان‌ها

خواص قارچ گانودرما :

خواص ضد ویروسی :

در بسیاری از مطالعات نشان داده شده که گانودرما لوسیدوم دارای اثرات ضد ویروسی است. همچنین ادعا شده است که تری ترپنوئیدها و پلی ساکاریدهای موجود در گانودرما دارای خاصیت آنتی هپاتیتی هستند. در مطالعات بالینی تاثیرات تری ترپنوئیدها و پلی ساکاریدهای گانودرما لوسیدوم بررسی شده و نتایج نشان دهنده تاثیرگذاری این قارچ دارویی است. 

خواص ضد باکتریایی :

مطالعات بسیاری وجود ترکیبات ضد باکتریایی قارچ گانودرما لوسیدوم را تایید می‌کنند. پلی ساکاریدهای موجود در این قارچ خواص ضد باکتریایی قابل توجهی از خود نشان داده‌اند. همچنین بررسی‌ها نشان داده که عصاره قارچ گانودرما لوسیدوم قادر است اثر برخی از آنتی بیوتیک‌ها را افزایش دهد.

پیشگیری و درمان بیماری با گانودرما

خواص ضد التهابی :

التهاب به عنوان یک نشانه مهم از آسیب  و یا عفونت تعریف می‌شود که با گذشت زمان برطرف شده و به سمت هموستاز طبیعی پیش می‌رود. در بسیاری از مطالعات خواص ضد التهابی گانودرما بیان و اثبات شده است. در بررسی بر روی بیش از ۱۰۰ ترکیب گانودرما، گانودریک اسید C بیشترین میزان فعالیت ضد التهابی را از خود نشان داد. بعلاوه نتایج تحقیقات نشان می‌دهند که تری ترپن‌های گانودرما لوسیدوم به عنوان عامل اصلی فعالیت ضد التهابی این قارچ بشمار می‌روند.

خواص ضد آرتریت روماتوئید :

قارچ گانودرما لوسیدوم با تنظیم و تقویت سیستم ایمنی بدن و خواص ضد التهابی در درمان بیماری‌های خود ایمنی مانند آرتریت روماتوئید مؤثر است. مطالعات نشان داده که لیپو پلی ساکاریدهای گانودرما لوسیدوم به طور قابل توجهی عوامل تخریب بافت غضروف و استخوان مجاور را مهار می‌کنند.

خواص ضد دیابت :

بر اساس آخرین تعریف انجمن دیابت آمریکا، دیابت یک بیماری نیست و به گروهی از بیماری‌های متابولیک  اطلاق می‌شود. خواص ضد دیابتی گانودرما در بسیاری از مطالعات بر روی مدل‌های حیوانی و انسانی به اثبات رسیده است. در مطالعاتی مشاهده شد که گانودرما می‌تواند بدون افزایش سطح انسولین خون، سطح قند خون را کاهش دهد. همچنین مطالعات نشان داده‌اند که پلی ساکاریدهای موجود در گانودرما باعث کاهش تولید گلوکز در کبد می‌شوند.

اثرات آنتی اکسیدانی :

در مطالعات نشان داده شده که پلی ساکاریدها، پلی ساکاریدها-پپتیدها، تری ترپن‌ها و اجزای فنولی گانودرما لوسیدوم دارای خواص آنتی اکسیدانی قابل توجهی می‌باشند. آنتی اکسیدان‌های موجود در گانودرما پس از مصرف آن بصورت خوراکی به سرعت جذب بدن شده و باعث افزایش فعالیت آنتی اکسیدانی در پلاسمای خون می‌شوند.

حال به چند مورد درمان بیماری با گانودرما اشاره می‌کنیم :

تاکنون اثرات درمانی مختلفی از قارچ گانودرما گزارش شده است. گانودرما لوسیدوم به عنوان یک قارچ دارویی، یک مکمل غذایی و مکمل بهداشتی استفاده می‌شود. کاربردهای درمانی بسیاری مانند ضد سرطان، تنظیم کننده سیستم ایمنی، کاهش قند خون و ضد آلرژی برای گانودرما لوسیدوم شناسایی شده است. 

چگونه درمان بیماری با گانودرما صورت می‌گیرد

سرطان؛ درمان بیماری با گانودرما :

شواهد علمی در مورد خواص ضد سرطانی قارچ گانودرما لوسیدوم موجود است. ترکیبات پلی ساکاریدی و تری ترپن‌های موجود در گانودرما بارها مورد توجه قرار گرفته است. شواهد نشان داده استفاده از گانودرما لوسیدوم به عنوان یک مکمل برای بیماران مبتلا به سرطان بسیار مؤثر بوده است. گزارش شده است که مصرف گانودرما موجب افزایش فعالیت سیستم ایمنی بیماران مبتلا به سرطان و بهبود کیفیت زندگی آنان شده است. 

پسوریازیس؛ درمان بیماری با گانودرما :

بیماری پسوریازیس نوعی بیماری خودایمنی است. این بیماری زمانی رخ می‌دهد که سیستم ایمنی بدن سیگنال‌های اشتباه می‌فرستد. این سیگنال‌ها سرعت چرخه رشد سلول‌های پوست را افزایش داده و درنتیجه‌ی این چرخه سلولی سریع، زخم روی پوست ایجاد می‌شود. گانودرما با تنظیم و تقویت سیستم ایمنی بدن به عنوان مکمل درمانی مناسب برای درمان بیماری پسوریازیس عمل می‌کند.

فشار خون؛ درمان بیماری با گانودرما :

سالانه حدود ۱۰۰ هزار نفر در کشور بر اثر فشار خون بالا جان خود را از دست می‌دهند. اکثر افراد مبتلا به فشار خون بالا علائمی ندارند. اما این مسأله می‌تواند سبب آسیب جدی به بخش‌های مختلف بدن شود. گانودرما با دارا بودن ترکیبات فعال زیستی مکملی مناسب برای تنظیم فشار خون می‌باشد.

درمان بیماری با گانودرما

تشنج و صرع؛ درمان بیماری با گانودرما :

تشنج از آنچه که فکر می‌کنید رایج‌تر است و همیشه به دلیل بیماری صرع اتفاق نمی‌افتد. بلکه می‌تواند ناشی از آسیب سر پس از سکته و یا عفونت‌هایی مانند مننژیت رخ دهد. گانودرما با تقویت اعصاب و عضلات بدن می‌تواند از تشنج‌های ناگهانی جلوگیری کند. صرع پس از سر دردهای میگرنی، بیماری آلزایمر و سکته‌های مغزی چهارمین بیماری شایع دستگاه عصبی می‌باشد. تشنج نیز ناشی از وجود یک اختلال در فعالیت الکتریکی مغز بوده و معمولاً منجر به از دست رفتن یا اختلال هوشیاری می‌شود. مطالعات بر روی سیستم عصبی مرکزی نشان داده که پلی ساکاریدهای موجود در گانودرما لوسیدوم می‌تواند از عوارض جانبی مغز جلوگیری کرده و آسیب‌های التهابی را کاهش دهد.

ام اس؛ درمان بیماری با گانودرما:

ام اس یک بیماری خودایمنی-التهابی است. دستگاه ایمنی بدن که کارش مبارزه با عفونت‌هاست، بافت‌های خودی را با باکتری و … اشتباه می‌گیرد و به آن‌ها حمله می‌کند. این امر موجب آسیب دیدن میلین شده و باعث اختلال حرکت پیام‌ها در رشته عصبی می‌گردد.

ابتلا به بیماری ام اس طی دو دهه‌ی اخیر در ایران تقریبا ۱۰ برابر شده است. این بیماری در بین زنان ایرانی ۳ برابر بیشتر از مردان است. و ۹۰ درصد مبتلایان به ام اس ۲۰ تا ۵۰ سال سن دارند. گانودرما با تقویت سیستم ایمنی بدن مکمل درمانی مناسب برای پیشگیری و جلوگیری از پیشرفت این بیماری است. مطالعات مختلفی به بررسی اثر ضد التهابی و حفاظتی قارچ گانودرما لوسیدوم در برابر آسیب‌های سیستم عصبی پرداخته‌اند که در مجموع بیانگر پتانسیل این قارچ در پیشگیری و درمان ام اس می‌باشد.

دیگر موارد درمان بیماری با گانودرما :

نازک شدن موها و ریزش مو :

استرس، ژنتیک، رژیم غذایی نامناسب، وضعیت نامناسب پوست سر، استفاده از محصولات نامناسب پوست و مو و وضعیت نامناسب سلامت بدن از عوامل اصلی ریزش مو و نازک شده موها هستند.

قارچ گانودرما به دلیل خواص ضدالتهابی موجب بهبود گردش خون در بدن شده و با تقویت فولیکول‌های مو به افزایش رشد مو و جلوگیری از ریزش مو کمک بسیاری می‌کند. همچنین این افزایش گردش خون در پوست سر از سفیدی زودرس موها جلوگیری کرده و یک روش طبیعی برای تثبیت رنگ طبیعی مو می‌باشد.

آسم و آلژی؛ درمان بیماری با گانودرما :

عصاره قارچ گانودرما به طور قابل توجهی می‌تواند از واکنش‌های آلرژیک مانند آسم جلوگیری کند. تری ترپن‌هایی مانند گانودرمیک اسید می‌تواند مانع از آزاد شدن هیستامین شود. این ماده باعث آزاد شدن آنتی‌هیستامین در بدن شده و به مانند داروهای ضدآلرژی عمل می‌کند.

درمان آسم و آلرژی با گانودرما

آلوپسی ( ریزش مو سکه‌ای ) :

بیماری آلوپسی یک بیماری خودایمنی است که در آن سیستم دفاعی بدن به اشتباه علیه خودش عمل کرده و به فولیکول‌های مو حمله می‌کند. این امر باعث ریزش سکه‌ای مو می‌شود. در این بیماری موهای سفید نمی‌ریزد.

قارچ گانودرما به دلیل دارا بودن ژرمانیوم ارگانیک و تری ترپن‌ها به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک شایانی کرده و به مرور زمان فولیکول‌های مو را احیا می‌کند.

آنفولانزا؛ درمان بیماری با گانودرما :

ویروس آنفولانزا به شدت مسری است و از راه تنفس انتقال پیدا می‌کند. نکته اساسی در کنترل این بیماری رعایت نکات بهداشتی است. کودکان، سالمندان، افرادی که به بیماری‌های قلبی، ریوی، کلیوی، چاقی مفرط، ناراحتی‌های عصبی، زنان باردار، افراد مبتلا به سرطان و عفونت‌های مزمن، افراد تحت شیمی‌درمانی و افراد مبتلا به نقص سیستم ایمنی بیشتر در معرض خطر ابتلا به آنفولانزا هستند.

آلزایمر :

بیماری آلزایمر یک اختلال عملکرد مغزی و یک بیماری برگشت ناپذیر است که موجب تخریب نورون‌های دستگاه عصبی و از دست رفتن حافظه می‌شود. اختلال در حافظه معمولا به تدریج ایجاد شده و پیشرفت می‌کند. بر طبق گزارشات انجمن جهانی آلزایمر در هر سه ثانیه یک نفر در جهان به زوال عقل مبتلا می‌شود. مطالعات نشان داده گانودرما لوسیدوم می‌تواند مانع از اثرات مخرب سمیت بتا آمیلوئید در بیماران مبتلا به آلزایمر شود. همچنین می‌تواند از تخریب نورون‌ها جلوگیری کند.

بیماری‌های قلبی-عروقی :

بیماری‌های قلبی-عروقی یکی از دلایل عمده مرگ و میر زودرس در جهان هستند که هزینه‌های زیادی در حوزه مراقبت سلامت ایجاد می‌کنند. این بیماری با گذشت زمان و به خصوص در میانسالی افزایش می‌یابد. تحقیقات نشان داده که مصرف گانودرما لوسیدوم در مدت دو ماه تاثیرات قابل توجهی بر سیستم قلبی-عروقی داشته است. همچنین باعث کاهش سطح کلسترول، تری گلیسیرید و فشار خون در بیماران مبتلا به فشار خون بالا می‌شود. 

درمان بیماری قلبی-عروقی با گانودرما

بیماری‌های کبدی :

کبد یک عضو پیچیده و بزرگ در بدن است که نقش مهمی در متابولیسم کربوهیدرات‌ها، چربی‌ها و پروتئین‌ها دارد. این اندام مواد زائد حاصل از فرآیند متابولیسم را سمزدایی و از بدن خارج می‌کند. تا کنون بیشترین بررسی‌ها و مطالعات در مورد اثر حفاظتی قارچ‌ها بر کبد، بر روی قارچ گانودرما لوسیدوم صورت گرفنه است. ترکیبات تری ترپنوئیدی و پلی ساکاریدهای موجود در این قارچ به عنوان اجزای زیستی فعال برای حفاظت از مسمومیت و آسیب کبدی توصیه شده‌اند. مکانیزم‌های محافظتی قارچ گانودرما لوسیدوم شامل اثرات آنتی اکسیدانی، از بین بردن رادیکال‌های آزاد، کنترل و تنظیم آنزیم‌های کبدی، اثرات ضد ویروسی و تنظیم سیستم ایمنی بدن می‌باشد.

کلسترول خون بالا؛ درمان بیماری با گانودرما :

کلسترول یک ماده چربی مانند است که تحت عنوان لیپید شناخته می‌شود. و وجود آن برای بدن ضروری است. اگر مقدار این ماده از حد ضروری فراتر رود، منجر به کلسترول خون بالا می‌شود و خطر بروز برخی از بیماری‌ها را افزایش می‌دهد.

مؤلفه‌های موجود در قارچ گانودرما می‌توانند به تنظیم کلسترول خون کمک کند.

قهوه گانودرما :

قهوه‌های گانودرما سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها و مؤلفه‌های فعال هستند که سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و با عفونت‌ها، ویروس‌ها و باکتری‌های مضر مقابله می‌کند. به همین دلیل در کنار اقدامات درمانی، قهوه‌های گانودرما مکملی مناسب برای کمک به درمان انواع بیماری‌ها هستند.

قارچ گانودرما خوراکی نیست و بخشی از آن که قابل استفاده است تلخ می‌باشد. به همین دلیل در ترکیب با قهوه یا شکلات عرضه می‌گردد. قهوه‌های گانودرما دکتربیز تنها قهوه‌های دارای سیب سلامت و مجوز رسمی سازمان غذا و دارو در ایران می‌باشند. 

برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه « قهوه گانودرما دکتر بیز » اینجا کلیک کنید.

در صورت تمایل برای دنبال کردن صفحه اینستاگرام ما اینجا کلیک کنید.

اگر خواندن این مطلب برایتان مفید بود لطفاً آن را از طریق آیکون‌های زیر با دیگران به اشتراک بگذارید و نظر خود را برای ما بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *