تاثیر گانودرما بر سرطان

تاثیر گانودرما بر سرطان

در این مطلب قصد داریم به تاثیر گانودرما بر سرطان بپردازیم. اما قبل از آن مختصر تعریفی از قارچ گانودرما بدانیم.

قارچ گانودرما چیست ؟

قارچ گانودرما لوسیدوم (ریشی) از انواع قارچ‌های خوراکی است که طی قرن‌های بسیاری در طب سنتی چینی از آن برای درمان انواع بیماری‌ها و افزایش طول عمر استفاده شده است. گانودرما لوسیدوم به عنوان یک داروی طبیعی توسط پزشکان چینی برای تقویت سیستم ایمنی بدن توصیه می‌شود. تحقیقات آزمایشگاهی و آزمایشات بالینی متعددی نشان داده که قارچ گانودرما لوسیدوم خواص ضد سرطانی دارد و مصرف آن به عنوان دارو در بیماران مبتلا به سرطان در حال افزایش است. امروزه فرآوردی‌های غذایی، محصولات آرایشی- بهداشتی و محصولات دارویی مرتبط با قارچ گانودرما در بیشتر کشورهای دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ایران نیز مصرف این محصولات با اقبال عمومی رو به رو شده است. از این رو به مصرف کنندگان توصیه می‌شود از محصولاتی که موفق به اخذ مجوز رسمی از سازمان غذا و دارو شده‌اند، استفاده نمایید. 

امروزه بسیاری از افراد قهوه‌های گانودرما و قارچ گانودرما لوسیدوم را به دلیل خواص ضد سرطانی که دارد استفاده می‌کنند. اما آیا نوشیدن قهوه‌های گانودرما و استفاده از قارچ گانودرما لوسیدوم می‌تواند به درمان بیماری سرطان کمک کند؟

گانودرما و سرطان

 امروزه تحقیقات بسیاری در باب اثرات فارماکولوژیک قارچ‌های دارویی ازجمله تاثیر گانودرما بر سرطان انجام شده است. مطالعات بالینی اثرات مفید قارچ گانودرما را به عنوان یک درمان کمکی برای بیماران مبتلا به سرطان را آشکارا نشان داده است. پلی ساکاریدها به عنوان یکی از ماده‌های اصلی فعال زیستی در عصاره قارچ گانودرما هستند. شواهد حاصل از مطالعات بالینی نشان داده که با تقویت سیستم ایمنی بدن دارای اثرات ضد سرطانی است.

فواید و تاثیر گانودرما بر سرطان :

شواهد علمی در مورد خواص ضد سرطانی گانودرما لوسیدوم بارها مورد توجه قرار گرفته است. این خاصیت متکی بر تنوع اجزای شیمیایی موجود در گانودرما است. تاثیر گانودرما بر سرطان موجب استفاده گسترده آن در بیماران مبتلا به سرطان گردیده است. استفاده از گانودرما به عنوان یک مکمل دارویی برای بیماران مبتلا به سرطان، پاسخ ایمنی سلولی این بیماران را افزایش داده است. مطالعات نشان داده مصرف گانودرما لوسیدوم باعث افزایش فعالیت سیستم ایمنی در بیماران مبتلا به سرطان به ویژه بیماران مبتلا به سرطان ریه شده و کیفیت زندگی آنان را بهبود بخشیده است. در مطالعات دیگری نشان داده شده که عصاره قارچ گانودرما در تقویت عملکرد داروهای ضد سرطان مؤثر است.

مصرف قارچ گانودرما همراه با شیمی درمانی در بیمارانی که جراحی سرطان سینه، معده یا روده انجام داده‌اند نتایج قابل توجهی در پی داشته است. سوژه‌های مورد آزمایش بیمارانی بودند که از عوارض جانبی شیمی درمانی رنج می‌بردند. در یکی از این بیماران که بعد از ماستکتومی دچار بی حسی و ورم پا شده بود بعد از یک ماه مصرف گانودرما این بی حسی به تدریج برطرف شد. در بعضی دیگر از بیماران که ده روز بعد از کولوستومی قارچ گانودرما را همراه با دیگر گیاهان دارویی مصرف کردند، اشتهای آن‌ها بهبود یافت و تعریق‌های شبانه برطرف شد.

با توجه به نتایج بالینی این تحقیقات می‌توانیم تاثیر گیاه گانودرما را یک روش درمانی ارزشمند و مکملی برای شیمی درمانی تایید کنیم. همچنین، این گیاه جان افزا باعث کاهش در عوارض جانبی شیمی درمانی می‌شود. گیاه گانودرما مانع از متاستاز سرطان شده، درد را تسکین داده و شانس زنده ماندن را افزایش می‌دهد.

تاثیر گانودرما بر سرطان سینه

« تاثیر گانودرما بر سرطان ریه »

گیاه گانودرما در بسیاری از کشورها یک درمان موثر برای سرطان محسوب می‌شود.  اطلاعات ناشی از نتایج تحقیقاتی برخی از متخصصان پزشکی با استفاده از جدیدترین ابزارهای پزشکی برای تست بالینی گیاه گانودرما لوسیدوم نشان داده که گانودرما در درمان بیماری سرطان موثر است.

تاثیر بر متاستاز :

متاستاز سرطان یا گسترش سلول‌های بدخیم در مراحل انتهایی سرطان رخ می‌دهد و عامل اصلی مرگ و میر در این بیماران به شمار می‌رود. مطالعات نشان داده که عصاره گانودرما لوسیدوم مانع متاستاز در سلول‌های سرطانی سینه، پروستات و مثانه در انسان شده است. همچنین عصاره گانودرما لوسیدوم موجب مهار چسبندگی، تهاجم و تشکیل کلونی در سلول‌های سرطان سینه گردیده است. تجویز خوراکی عصاره گانودرما حاوی ۶ درصد تری ترپن و ۱۳/۵ درصد پلی ساکارید، از طریق تنظیم و سرکوب ژن‌های مسئول تهاجم سلولی موجب کاهش متاستاز در سلول‌های سرطان سینه و سرطان ریه شده است. در بررسی دیگری نشان داده شده گانودریک اسید در مهار متاستاز استخوان نقش کلیدی دارد. 

تاثیر گانودرما بر سرطان و تقویت سیستم ایمنی :

به طور معمول سلول‌های سرطانی فاکتورهایی جهت سرکوب سیستم ایمنی ترشح می‌کنند. گانودرما لوسیدوم به عنوان یک محرک سیستم ایمنی می‌تواند موجب مصونیت فرد در مقابل سرطان گردد. گانودرما مخصوصاً به دلیل وجود پلی ساکاریدها سبب تقویت سیستم ایمنی شده و پاسخ‌های ایمنی ضد توموری را افزایش می‌دهد و موجب مهار سرطان می‌شود. گفته شده است پلی ساکاریدهای گانودرما از طریق پیشگیری و تقویت سیستم ایمنی بر مهار انواع سرطان مؤثر هستند. به طور کلی فعالیت ضد سرطانی گانودرما به دلیل تاثیر مثبت پلی ساکاریدها بر سیستم ایمنی بدن است. یک مطالعه نشان داده گانوپلی می‌تواند پاسخ ایمنی را در بیماران مبتلا به سرطان بهبود بخشد. همچنین پلی ساکاریدهای موجود در گانودرما اثرات مثبتی در ترکیب با داروهای شیمی درمانی نشان داده و تاثیرگذاری این داروها را افزایش داده‌اند.

تاثیر گانودرما بر سرطان ریه

اثرات آنتی اکسیدانی گانودرما :

ایجاد رادیکال‌های آزاد در بدن منجر به آسیب پروتئین‌ها و DNA و استرس اکسیداتیو می‌شود. بعلاوه رادیکال‌های آزاد می‌توانند با آسیب به سیستم‌های دفاعی سلول‌ها منجر به ایجاد سرطان شوند. رادیکال‌های آزادی که به وسیله سلول‌های سرطانی تولید می‌شوند، نقش مهمی در پیشرفت سرطان دارد. این رادیکال‌های آزاد معمولاً به صورت مستقیم یا غیرمستقیم توسط آنتی اکسیدان‌ها خنثی می‌شوند. مطالعات نشان داده پلی ساکاریدها، تری ترپن‌ها و اجزای فنولی گانودرما لوسیدوم خواص آنتی اکسیدانی قابل توجهی دارند. آنتی اکسیدان‌های موجود در گانودرما لوسیدوم پس از مصرف گانودرما به صورت خوراکی به سرعت جذب بدن شده و باعث افزایش فعالیت آنتی اکسیدانی در پلاسمای خون می‌شوند. همچنین پلی ساکاریدها با کاهش تولید رادیکال‌های آزاد اکسیژن دارای خاصیت ضد پیری هستند.

تری ترپن‌های موجود در گانودرما لوسیدوم نیز دارای ویژگی آنتی اکسیدانی بوده و با کاهش رادیکال‌های آزاد در سلول‌ها می‌توانند باعث کاهش استرس اکسیداتیو شوند. همچنین تری ترپن‌ها اثر و عملکرد آنزیم‌های آنتی اکسیدانی را افزایش داده و سبب کاهش آسیب اکسیداتیو می‌شوند.

خلاصه تاثیر گانودرما بر سرطان :

۱.مولفه‌های ضد سرطان گانودرما لوسیدوم ژرمانیوم ارگانیک، پلی ساکاریدها و تری ترپن‌ها هستند.

۲.این گیاه بنیه بدن را تقویت کرده، سیستم ایمنی را بهبود بخشیده و مانع از متاستاز سرطانی می‌شود.

۳.این گیاه مکمل درمانی برای بیماران مبتلا به سرطان‌هایی مانند سرطان مری، معده، سینه، روده و رحم بعد از جراحی می‌باشد.

۴.گیاه قارچ گانودرما آسیت‌های سرطانی را حذف کرده، اشتها را افزایش داده و درد سرطان را تسکین می‌دهد.

۵.می‌توان از گیاه گانودرما همراه با دیگر روش‌های درمانی سرطان مانند جراحی، پرتو درمانی یا در ترکیب با شیمی درمانی استفاده کرد. این گیاه بسیار موثر بوده و فاقد عوارض جانبی است.

گانودرما و سرطان

نتیجه تاثیر گانودرما بر سرطان :

بر اساس این گزارشات میبینیم که این گیاه ارزشمند دارای ویژگی‌های بازدارنده، سرکوب کننده و مکمل درمانی مناسب برای بیماران مبتلا به سرطان است. درنتیجه موجب بهبود سطح کیفیت زندگی بیماران مبتلا به سرطان می‌شود.

بیماری سخت سرطان می‌تواند در مرحله از زندگی رخ دهد. پس باید برای جلوگیری از آن تمام تلاش خود را به کار ببندیم. برای این منظور باید از رژیم غذایی نامتعادل بپرهیزیم و همچنین با مصرف روزانه قهوه‌های حاوی عصاره قارچ گانودرما سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کرده و از بروز بیماری‌های ناگوار تا حد زیادی جلوگیری کنیم.

قهوه گانودرما :

یکی از بهترین و مؤثرترین روش‌های بهره گیری از خواص گانودرما لوسیدوم، ترکیب عصاره آن و بهترین قهوه‌ها است.  قهوه‌های گانودرما دکتربیز برای اولین بار در ایران دارای سیب سلامت با مجوز رسمی سازمان غذا و دارو در طعم‌های مختف ارائه گردیده که در فروشگاه سلامت محور تیسا مارکت عرضه می‌گردد. این قهوه‌ها در طعم‌های کافه لاته، کافه موکا و کافه سوپریم گانودرما موجود می‌باشند.

برای مشاهده اطلاعات بیشتر و تهیه قهوه گانودرما دکتر بیز اینجا کلیک کنید.

در صورت تمایل برای مشاهده صفحه اینستاگرام تیسا مارکت اینجا کلیک کنید.

اگر خواندن این مطلب برای شما مفید بود آن را با دوستان خود نیز از طریق آیکون‌های زیر به اشتراک بگذارید و نظرتان را برای ما بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *