داروی گیاهی کبد چرب

داروی گیاهی کبد چرب

امروزه با توجه به سبک زندگی مدرن و مصرف زیاد غذاهای پرچرب و فست فودها بیماری کبد چرب افزایش بسیاری یافته است. این بیماری به دلیل وجود چربی زیاد در کبد ایجاد می‌شود که می‌تواند موجب آسیب به بافت کبد و بروز عوارضی برای فرد مبتلا شود. بیماری کبد چرب باید بسیار جدی گرفته شود و فرد مبتلا قبل از پیشرفت بیماری هر چه سریع‌تر نسبت به درمان آن اقدام کند. تا کنون درمان قطعی در طب نوین برای این بیماری ارائه نشده است. اما در طب سنتی با استفاده از داروی گیاهی کبد چرب به درمان این بیماری پرداخته می‌شود. دمنوش‌ها و عرقیات گیاهی بسیاری برای پیشگیری از کبد چرب و درمان آن وجود دارد. در این مقاله به معرفی انواع داروی گیاهی کبد چرب می‌پردازیم.

بهترین داروی گیاهی کبد چرب

« داروی گیاهی کبد چرب »

علائم و نشانه‌های کبد چرب :

هرگاه چربی موجود در کبد بیش از ۵ تا ۱۰ درصد وزن کبد باشد، بیماری کبد چرب بروز پیدا می‌کند. این بیماری در ابتدا علائم خاصی از خود نشان نمی‌دهد. اما با پیشرفت این بیماری برخی علائم زیر در فرد بیمار مشاهده می‌شود :

 • خستگی مزمن
 • از دست رفتن اشتها
 • تورم شکم و پاها
 • درد در قسمت راست و بالای شکم
 • گیجی و سردرگمی
 • خارش پوست
 • زرد شدن پوست و سفیدی چشم‌ها
 • بروز جوش و آکنه
 • کاهش وزن ناگهانی
 • حالت تهوع و استفراغ

البته توجه داشته باشید همه علائم گفته شده در بالا در فرد بیمار دیده نمی‌شود. در صورت مشاهده هر یک از این علائم به پزشک متخصص مراجعه کنید.

انواع گریدهای کبد چرب :

بر اساس پیشرفت بیماری و درصد چربی موجود در کبد، انواع مختلفی از گریدهای کبد چرب تعریف می‌شود.

۱.کبد چرب گرید ۱ :

اولین مرحله از این بیماری، کبد چرب ساده یا کبد چرب گرید ۱ نامیده می‌شود. در این سطح از کبد چرب پیشرفت بیماری کم بوده و خطرساز نمی‌باشد. معمولاً در این مرحله از بیماری در فرد مبتلا علائم خاصی مشاهده نمی‌شود. داروی گیاهی کبد چرب و رژیم غذایی سالم بیشترین تاثیر را بر درمان کبد چرب گرید ۱ دارد.

انواع داروی گیاهی کبد چرب

« داروی گیاهی کبد چرب »

۲.کبد چرب گرید ۲ :

اگر کبد چرب ساده درمان نشود، بیماری پیشرفت کرده و وارد مرحله بعدی می‌شود. در این مرحله از بیماری، کبد چرب پیشرفت کرده و التهاب در کبد ایجاد می‌شود. این التهاب به وجود آمده در کبد به برخی از سلول‌های کبدی آسیب وارد می‌کند.

۳.کبد چرب گرید ۳ :

اگر کبد چرب گرید ۲ درمان نشود، کبد چرب گرید ۳ یا فیبروز کبدی بروز پیدا می‌کند. در این سطح از بیماری سلامت فرد مبتلا در معرض خطر قرار می‌گیرد. همچنین بافت کبد آسیب دیده و زخم یا فیبروز در آن دیده می‌شود. البته هنوز بخشی از بافت کبد سالم بوده و کبد به فعالیت خود ادامه می‌دهد. اما فرد بیمار باید سریعاً نسبت به درمان بیماری اقدام کند.

۴.کبد چرب گرید ۴ :

کبد چرب گرید ۴ یا همان سیروز کبدی مرحله بسیار خطرناک بیماری کبد چرب است. در این سطح از بیماری، کبد دچار آسیب جدی شده و عملکرد طبیعی آن ممکن نیست. در این مرحله از بیماری کبد چرب، درمان بیماری سخت و زمانبر است. اگر بیماری کبد چرب گرید ۴ درمان و کنترل نشود، نارسایی کبدی اتفاق می‌افتد.

روش‌های تشخیص بیماری کبد چرب :

کبد یکی از مهم‌ترین اعضای داخلی بدن است که وظایف مهمی مانند تصفیه مواد غذایی و دفع مواد زائد از بدن را بر عهده دارد. به همین دلیل شناسایی و درمان مشکلات کبدی از اهمیت بالایی برخوردار است. برای تشخیص بیماری کبد چرب پزشک متخصص روش‌های زیر را به کار می‌گیرد :

 • معاینه بالینی
 • آزمایش خون
 • ام آر آی
 • سی تی اسکن
 • تصویربرداری از کبد
 • بیوپسی یا نمونه برداری از بافت کبد

داروی گیاهی کبد چرب چیست

« انواع داروی گیاهی کبد چرب »

درمان کبد چرب :

بیماری کبد چرب در اثر تغذیه نامناسب، اضافه وزن، عدم تحرک و … ایجاد می‌شود. تا کنون داروی شیمیایی برای درمان قطعی این بیماری کشف نشده است. در بسیاری از موارد، بیماری کبد چرب با استفاده از داروی گیاهی برای کبد چرب و پیروی از سبک زندگی سالم قابل درمان است. مصرف عرقیات و دمنوش‌های گیاهی دارویی در طب سنتی یک راه مؤثر برای درمان کبد چرب و پیشگیری از آن در کنار رژیم غذایی مناسب و تحرک کافی است. دمنوش‌های گیاهی دارویی در طی فرآیند آماده سازی خواص گیاه را از دست نمی‌دهند و می‌توانند درمان مؤثری باشند.

انواع داروی گیاهی کبد چرب :

خار مریم :

گیاه خار مریم یک گیاه دارویی مؤثر بر درمان بیماری کبد چرب و سیروز کبدی است. این گیاه به درمان سلول‌های آسیب دیده در کبد کمک می‌کند و آن‌ها را بهبود می‌دهد. خار مریم در طب سنتی برای بیماری‌های کبدی بسیار توصیه شده است. استفاده بیش از حد این گیاه موجب حالت تهوع، استفراغ، آلرژی و سر درد می‌شود. برای درمان بیماری‌های کبدی می‌توانید روزانه یک فنجان از ترکیب آب و عرق خار مریم را میل کنید.

رازیانه :

گیاه رازیانه حاوی استروژن و سرشار از ویتامین‌های آ، ب، ث و د می‌باشد. این گیاه خاصیت ادارار آوری بالایی دارد که به سم‌زدایی از کبد و دستگاه گوارش کمک می‌کند. برای درمان بیماری کبد چرب می‌توانید روزانه دو فنجان از دمنوش رازیانه میل کنید.

خارشتر ؛ داروی گیاهی کبد چرب :

گیاه خارشتر طبعی گرم و خشک دارد و برای پاکسازی کبد و درمان کبد چرب بسیار مؤثر است. این گیاه همچنین برای درمان بواسیر و سنگ کلیه مفید می‌باشد. علاوه بر این خارشتر با خاصیت چربی سوزی به جلوگیری از چاقی و اضافه وزن نیز کمک می‌کند. گیاه خارشتر در طب سنتی برای درمان بیماری‌های کبدی توصیه شده است.

عرقیات داروی گیاهی کبد چرب

« انواع داروی گیاهی کبد چرب »

کنگر فرنگی ( آرتیشو ) :

کنگر فرنگی سرشار از مواد مغذی وفیبرهای رژیمی است. این گیاه برای درمان کبد چرب بسیار مفید و مؤثر است. عصاره برگ آرتیشو نیز دارای خواص آنتی اکسیدانی و محرک سلول‌های کبدی است. به همین دلیل استفاده از کنگر فرنگی برای درمان بیماری‌های کبدی توصیه می‌شود.

عرق گیاه نسترن :

عرق گیاه نسترن یک داروی طبیعی برای درمان بیماری کبد چرب است. این گیاه خواص بسیار زیادی برای سلامت بدن دارد. از خواص گیاه نسترن می‌توان به تقویت اعصاب، رفع بی‌خوابی، ضد افسردگی، تصفیه خون و دفع سنگ کلیه اشاره کرد. این گیاه همچنین به بهبود عملکرد کبد کمک کرده و موجب تقویت کبد نیز می‌شود. مصرف طولانی مدت عرق گیاهی نسترن عوارض جانبی خاصی ندارد.

گیاه شیرین بیان ؛ داروی گیاهی کبد چرب :

گیاه شیرین بیان یکی دیگر از گیاهان مؤثر در درمان بیماری کبد چرب است. این گیاه با پاکسازی کبد از سموم کمک کرده و از جذب فلزات سنگین در کبد جلوگیری می‌کند. شیرین بیان برای درمان بیماری کبد چرب غیرالکلی بسیار مفید است.

گیاه رزماری :

یکی دیگر از گیاهان مؤثر در درمان کبد چرب گیاه رزماری است. رزماری خاصیت ضد التهابی دارد و موجب کاهش درد مفصلی و کوفتگی‌های بدن می‌شود. این گیاه اثرات درمانی مؤثری بر کبد چرب دارد و برای بهبود التهاب کبد و کاهش تجمع چربی در کبد مفید است.

رزماری یک داروی گیاهی کبد چرب

« انواع داروی گیاهی کبد چرب »

دمنوش بادرنجبویه :

بادرنجبویه یک گیاه دارویی با خواص بسیار است و به درمان سلول‌های کبدی آسیب دیده کمک می‌کند. این گیاه با فعال کردن آنزیم‌هایی که اسید چرب را تجزیه می‌کنند، در بهبود بیماری‌های کبدی مؤثر است.

مریم گلی ؛ داروی گیاهی کبد چرب :

گیاه دارویی مریم گلی ادرار آور است، به همین دلیل موجب پاکسازی بدن از سموم و مواد زائد از طریق دفع ادرار می‌شود و به پاکسازی کبد نیز کمک می‌کند. این گیاه همچنین در پاکسازی غدد لنفاوی و کلیه‌ها نیز مؤثر است و از آن‌ها حفاظت می‌کند.

دمنوش قاصدک :

قاصدک گیاهی با گل‌های سفید است که از طریق افزایش تولید صفرا کبد را از سموم پاکسازی می‌کند. این گیاه برای سلامت کیسه صفرا مفید بوده و سلامتی را به سلول‌های کبدی بازمی‌گرداند.

دمنوش گل داوودی :

دمنوش گل داوودی با دارا بودن خواص آنتی اکسیدانی التهاب سلول‌های کبدی را کاهش داده و از آن‌ها در برابر آسیب حفاظت می‌کند. این گیاه همچنین در بازسازی سلول‌های کبدی آسیب دیده بسیار مؤثر است.

چای سبز ؛ داروی گیاهی کبد چرب :

چای سبز گیاهی سرشار از آنتی اکسیدان‌ها است. آنتی اکسیدان‌ها موجب حفظ سلامت بدن شده و از اندام‌ها در مقابل عوامل خارجی و رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند. این چای همچنین سرشار از کاتچین‌ها بوده و در حفظ سلامت سلول‌های کبدی نقش مؤثری دارد.

داروی گیاهی کبد چرب و تصفیه خون

« بهترین داروی گیاهی کبد چرب »

خاکشیر :

شربت خاکشیر یک نوشیدنی مؤثر برای کاهش وزن، کاهش حرارت بدن و پاکسازی کبد از سموم است. برای پاکسازی کبد شربت خاکشیر را به صورت ناشتا بنوشید. می‌توانید به نوشیدنی خود مقداری عسل طبیعی نیز اضافه کنید.

سرکه انگبین :

سرکه انگبین ترکیبی از نعنا، عسل و سرکه طبیعی می‌باشد. این نوشیدنی گیاهی در درمان کبد چرب بسیار مؤثر است. سرکه انگبین دارای اثرات ضد التهابی، ضد قارچی، ضد باکتریایی و ضد عفونی کنندگی می‌باشد. تصفیه خون و رفع غلظت خون نیز از خواص سرکه انگبین می‌باشند.

گیاه کاسنی ؛ داروی گیاهی کبد چرب :

گیاه کاسنی از مؤثرترین گیاهان دارویی در کاهش چربی خون و درمان کبد چرب است. این گیاه طبع سرد رو به اعتدال دارد و برای پاکسازی کبد و خون از سموم و مواد زائد بسیار مفید است. کاسنی سرشار از ویتامین‌های A، C و K می‌باشد که این ویتامین‌ها در درمان کبد چرب مؤثرند.

گیاه شاهتره :

یکی دیگر از مؤثرترین گیاهان دارویی برای درمان کبد چرب که در طب سنتی توصیه شده است، گیاه شاهتره می‌باشد. این گیاه طبیعی خنک دارد و به کاهش حرارت بدن کمک می‌کند. آنتی اکسیدان‌های موجود در شاهتره به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند. استفاده از ترکیب شاهتره و کاسنی برای درمان مؤثر کبد چرب توصیه می‌شود.

دمنوش مصفی خون ؛ داروی گیاهی کبد چرب :

دمنوش مصفی خون دکتر بیز مؤثر در تصفیه خون، درمان کبد چرب و محافظت کننده کبد می‌باشد. این دمنوش تخصصی برای اولین بار در کشور با مجوز رسمی سازمان غذا و دارو با بهره گیری از دانش متخصصین طب سنتی و اساتید دانشگاه در پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی تهیه و تولید شده است. ترکیبات محرک کبدی قوی به کار رفته در دمنوش مصفی خون دکتر بیز، موجب افزایش ترشح صفرا گردیده و سنتز گلیکوژن کبد را سرعت می‌بخشد. همچنین با مهار رادیکال‌های آزاد به عنوان پادزهری برای کبد سمی آلوده به مواد شیمیایی خاص عمل می‌کند.

برای مشاهده اطلاعات بیشتر و خرید دمنوش مصفی خون دکتر بیز اینجا کلیک کنید.

برای دنبال کردن صفحه اینستاگرام تیسا مارکت اینجا کلیک کنید.

اگر خواندن مقاله « داروی گیاهی کبد چرب » برای شما مفید بود آن را از طریق آیکون‌های زیر با دیگران نیز به اشتراک بگذارید و نظر خود را برای ما بنویسید.

3 دیدگاه برای “داروی گیاهی کبد چرب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *