کبد چرب گرید ۲ و ۳

کبد چرب گرید ۲ و ۳

کبد چرب گرید ۲ و ۳ یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها در قرن بیست و یکم است. امروزره به دلیل کم‌ تحرکی و مصرف غذاهای فست فود، استعمال دخانیات و… کبد چرب در جوانان بطور چشمگیری افزایش یافته است. عارضه‌های بسیاری باعث آسیب رساندن به کبد می‌شود. بیماری کبد چرب یکی از عارضه‌های کبدی است که در سراسر جهان شیوع بالایی پیدا کرده است. 

بیماری کبد چرب گرید ۲ و ۳ از جمله بیماری‌هایی است که داروهای شیمیایی باعث بدتر شدن آن می‌شود. به همین دلیل درمان آن با استفاده از گیاهان دارویی و سبک زندگی سالم صورت می‌گیرد. با تغییر در سبک زندگی و داشتن تغذیه سالم و تحرک کافی می‌توان با این بیماری به مبارزه پرداخت.

بیماری کبد چرب چیست؟

بیماری کبد چرب آغاز کننده بسیاری از بیماری‌ها است و نمی‌توان آن را به تنهایی به عنوان یک بیماری تعریف کرد. می‌توان گفت کبد یکی از مهمترین اجزای بدن است، چراکه انسان بدون کبد نمی‌تواند زندگی کند. در حالت عادی میزان چربی کبد بسیار کم است. زمانیکه آنزیم‌های کبد غیرطبیعی شوند و چربی کبد از حالت نرمال بیشتر شود، بیماری کبد چرب رخ می‌دهد. تجمع بیش از حد چربی در سلول‌های کبد عملکرد این عضو را تا اندازه‌ای مختل می‌کند و کبد دیگر نمی‌تواند چربی‌ها را به خوبی بشکند و از بدن خارج کند. این چربی‌های اضافی به صورت تری گلیسیریدها در بدن ذخیره می‌شوند و موجب آسیب دیدن سلول‌های کبد و التهاب کبدی می‌گردند. 

درمان کبد چرب گرید ۲ و ۳

دلایل ایجاد کبد چرب گرید ۲ و ۳ :

سبک زندگی مدرن و پیشرفته شدن سریع کشورها موجب افزایش میزان چاقی و مشکلات ناشی از آن شده است. بیماری کبد چرب گرید ۲ و ۳ بیشتر در کشورهایی تشخیص داده شده که چاقی در آن رواج گسترده‌ای یافته است.

برخی از دلایل ایجاد کبد چرب عبارتند از :

 • اضافه وزن
 • نداشتن تحرک مفید
 • فشار خون بالا
 • دیابت نوع ۲
 • مصرف بیش از حد مشروبات الکلی
 • مصرف برخی از داروهای شیمیایی مانند استامینوفن
 • مصرف بیش از اندازه غذاهای پرچرب و فست فود
 • بارداری

برخی از علائم و نشانه‌های کبد چرب :

بیماری کبد چرب در ابتدا هیچ علائم خاصی به همراه ندارد. اما با پیشرفت بیماری کبد چرب با علائم زیر بروز پیدا می‌کند :

 • احساس خستگی مداوم
 • گیجی
 • مشکل در تمرکز
 • ترش کردن
 • جوش روی صورت و پشت کمر
 • پرخاشگری
 • زرد بودن سفیدی چشم
 • لک روی صورت
 • خونریزی راحت
 • حالت تهوع و استفراغ
 • درد در مرکز یا قسمت راست بالای شکم
 • بزرگ شدن کبد تیره شدن رنگ پوست
 • احساس ضعف
 • تعرق بیش از حد
 • خارش پوست
 • سفید شدن زبان
 • سر درد و سرگیجه

تشخیص کبد چرب گرید ۲ و ۳

انواع گریدهای کبد چرب :

 • کبد چرب گرید ۱
 • کبد چرب گرید ۲
 • کبد چرب گرید ۳ و سیروز کبدی

کبد چرب گرید ۱ :

بسیاری از مردم بدون آنکه خودشان بدانند به کبد چرب گرید ۱ مبتلا هستند. این نوع از کبد چرب خطرناک نیست و با سبک زندگی سالم و تغذیه مناسب به راحتی درمان ‌می‌شود. مصرف غذاهای درست شده از آرد سفید و شکر و غذاهای سرشار از کربوهیدرات‌ها یکی از علت‌های اصلی بروز بیماری کبد چرب گرید ۱ است.

کبد چرب گرید ۲ :

کبد چرب گرید ۲ مرحله بعدی این بیماری است. این گرید از کبد چرب نیز مانند گرید ۱ آنقدر خطرناک نیست. اما نشان دهنده سبک زندگی ناسالم و تحرک ناکافی است. درمان کبد چرب گرید ۲ نسبت به گرید ۱ سخت‌تر است. زیرا آنزیم‌های کبدی نیز دچار مشکل می‌شوند. با این حال سبک زندگی سالم، تحرک مفید و استفاده از داروهای گیاهی موثرترین راه‌ها برای درمان این سطح از کبد چرب می‌باشد.

کبد چرب گرید ۳ :

تجمع مقدار زیادی چربی در کبد و بهم ریختن آنزیم‌های کبدی باعث بوجود آمدن کبد چرب گرید ۳ یا فیبروز کبدی می‌شود. در این سطح از بیماری، التهاب کبدی اتفاق می‌افتد. التهاب ایجاد شده، زخم‌هایی را برروی کبد ایجاد می‌کند که به آن فیبروز کبدی گفته می‌شود. کبد چرب گرید ۳ بسیار خطرناک است و هرچه سریع‌تر در این مرحله باید برای درمان اقدام شود. همچنین عدم توجه به درمان بیماری در سطح کبد چرب گرید ۲ منجر به بروز کبد چرب گرید ۳ می‌شود.

سیروز کبدی :

مرحله آخر از کبد چرب، سیروز کبد ی است. در این سطح از کبد چرب التهاب‌های گذشته کبدی و زخم‌های ایجاد شده روی کبد که مدت زمان زیادی از آن گذشته، شرایط بدی را برای کبد ایجاد می‌کند که به آن سیروز کبدی گفته می‌شود.

بیمار مبتلا به سیروز کبدی می‌تواند تا مدت زیادی به زندگی خود ادامه دهد. اما عدم توجه به درمان این سطح از بیماری کبد چرب مقدمه‌ای برای سرطان کبد خواهد بود.

علائم کبد چرب گرید ۲ و ۳

خوراکی‌هایی که برای درمان کبد چرب باید از خوردت آن‌ها پرهیز کرد :

غذاهای چرب و پر نمک :

روغن و نمک دو عامل اصلی تشدید کننده کبد چرب هستند. افرادی که مبتلا به کبد چرب هستند در حین درمان باید روغن و نمک را از رژیم غذایی خود حذف کنند. گوشت‌های پرچرب مانند گوشت گاو، بره و مرغ با پوست و لبنیات پرچرب حاوی چربی‌های اشباع شده و ترانس هستند. از مواد غذایی حاوی چربی‌های غیر اشباع مانند ماهی قزل آلا و ساردین، شیر سویا، توفو و روغن کنجد استفاده کنید.

قند و شکر :

قند و شکر میزان چربی در کبد را افزایش می‌دهند. به همین دلیل در دوران درمان باید از مصرف مواد غذایی حاوی قند و شکر خودداری نمود. این مواد به صورت تری گلیسیرید درون کبد انباشته می‌شوند. بهتر است بجای این شیرین کننده‌ها از عسل طبیعی یا عسل ارگانیک استفاده شود.

برای مشاهده اطلاعات بیشتر و تهیه عسل طبیعی و ارگانیک استاندارد اینجا کلیک کنید. 

آرد تصفیه شده (سفید) :

آرد تصفیه شده، نان سفید، پاستا و برنج سفید بدون فیبر هستند. در نتیجه باعث افزایش قند خون و در نتیجه تشدید کبد چرب می‌شوند. می‌توان آرد سبوس‌دار و برنج قهوه‌ای را جایگزین کرد. همچنین می‌توان از سبوس برنج قهوه‌ای به عنوان چاشنی در غذاها استفاده کرد.

سبوس برنج قهوه‌ای دکتر بیز با مهر تاییدیه انجمن دیابت کشور، تهیه شده از لایه دوم می‌باشد. این سبوس تنها سبوس فرآوری شده و به پایداری رسیده با پیشرفته‌ترین دستگاه‌ها در ایران می‌باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه « سبوس برنج قهوه‌ای دکتر بیز » اینجا کلیک کنید.

الکل و مشروبات الکلی :

مصرف الکل و مشروبات الکلی آسیب بسیار زیادی به کبد وارد می‌کند. 

داروهای مشکل ساز :

مصرف برخی از داروهای شیمیایی تاثیرات نامطلوبی بر کبد چرب دارد. از مصرف بیش از حد داروهای شیمیایی و بدون تجویز پزشک خودداری کرده و داروها را با داروهای کم خطرتر جایگزین کنید.

روش‌های طبیعی درمان کبد چرب گرید ۲ و ۳ :

مصرف مواد غذایی طبیعی حاوی اسیدچرب امگا ۳ :

مواد طبیعی حاوی اسیدچرب امگا ۳، میزان کلسترول خوب خون را افزایش می‌دهد و چربی را متعادل میسازد. همچنین مصرف مواد حاوی امگا ۳ چربی کبد را کاهش می‌دهد. ماهی ساردین، ماهی سالمون، بذر کتان و گردو مواد طبیعی سرشار از امگا ۳ هستند که به حفظ کبد کمک می‌کنند.

تغذیه کبد چرب گرید ۲ و ۳

میوه آووکادو ؛درمان کبد چرب گرید ۲ و ۳ :

میوه آووکادو دارای مواد ضد التهابی و فیبر است که باعث حفظ سلامت کبد می‌شود. این میوه همچنین سرشار از چربی‌هایی است که برای کبد ضرری ندارد. مصرف آووکادو به تنظیم قند خون و سلامت کبد کمک بسیاری می‌کند.

زردچوبه ؛درمان کبد چرب گرید ۲ و ۳ :

مصرف دمنوش زردچوبه یکی از روش‌های توصیه شده در طب سنتی برای درمان کبد چرب است. این ماده سرشار از پلی فنول است که می‌تواند به حفظ سلامت کبد کمک کند.

عسل طبیعی و عسل ارگانیک ؛درمان کبد چرب گرید ۲ و ۳ :

آنتی‌اکسیدان‌های موجود در عسل به رفع چربی کبد کمک بسیاری می‌کند. به همین دلیل عسل از جمله مواد طبیعی است که در درمان کبد چرب مورد استفاده قرار می‌گیرید.

توجه: از اصل بودن عسل و طبیعی بودن آن اطمینان حاصل کنید.

عسل طبیعی دکتربیز با نشان استاندارد و عسل بکر کوهی ارگانیک دکتربیز با نشان تاییدیه انجمن دیابت کشور، در دو سایز ۵۰۰ و ۹۰۰ گرمی جهت حفظ سلامت شما عزیزان در فروشگاه اینترنتی تیسا موجود می‌باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه عسل ارگانیک دکتر بیز اینجا کلیک کنید.

قهوه ؛درمان کبد چرب گرید ۲ و ۳ :

قهوه یک نوشیدنی بسیار محبوب است که خواص زیادی برای درمان برخی از بیماری‌ها دارد. قهوه حاوی مقدار زیادی آنتی‌اکسیدان است و به عنوان یک داروی مؤثر برای درمان کبد جرب به‌ شمار می‌رود.

قهوه گانودرما موکا دکتربیز دارای مجوز سازمان غذا و دارو، یک مکمل درمانی مناسب برای درمان بیماری کبد چرب می‌باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه قهوه‌های گانودرما دکتر بیز اینجا کلیک کنید.

عرق کاسنی و شاتره ؛درمان کبد چرب گرید ۲ و ۳ :

عرق کاسنی و شاتره در طب سنتی برای درمان کبد چرب بسیار توصیه شده است. این عرقیات سطح کلسترول خون را کاهش داده و از سیروز کبدی جلوگیری می‌کند.

دمنوش مصفی خون ؛درمان کبد چرب گرید ۲ و ۳ :

دمنوش مصفی خون و درمان کبد چرب دکتربیز در لابراتوار داروسازی جهاد دانشگاهی تهیه و تولید شده است. این محصول دارای مجوز رسمی سازمان غذا و دارو می‌باشد. دمنوش مصفی خون دکتربیز به عنوان داروی گیاهی برای درمان کبد چرب توصیه می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه دمنوش مصفی خون دکتر بیز اینجا کلیک کنید.

در صورت تمایل برای دنبال کردن صفحه اینستاگرام  « تیسا مارکت » اینجا کلیک کنید.

اگر خواندن این مطلب برایتان مفید بود لطفاً نظر خود را برای ما بنویسید و آن را از طریق آیکون‌های زیر با دیگران نیز به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *