علائم کبد چرب در صورت

علائم کبد چرب در صورت چیست ؟

برخی معتقدند پوست آینه تمام نمای کبد است. زیرا بین سلامت کبد و زیبایی و روشنی پوست رابطه مستقیمی وجود دارد. این بدان معناست که بیماری‌ها و مشکلات کبدی خودشان را روی پوست نشان می‌دهند. زردی پوست یا یرقان یکی از شایع‌ترین علائم بیماری‌های کبدی است که موجب زردی پوست و گاهی زرد شدن سفیدی چشم می‌شود. علائم کبد چرب در صورت زودتر دیده می‌شود و در معرض دید است، در نتیجه راحت‌تر قابل تشخیص است.

بیماری‌های کبدی بسیار متفاوت هستند. از مشهورترین آن‌ها می‌توان به کبد چرب، انسداد مجاری صفراوی، سیروز کبدی و هپاتیت اشاره نمود. هر کدام از این بیماری‌ها می‌توانند منجر به علائمی در پوست شوند. کبد چرب نوعی بیماری کبدی است که به دلیل تجمع بیش از حد چربی در کبد به وجود می‌آید. معمولاً در شروع بیماری علائم خاصی بروز پیدا نمی‌کند. اما با پیشرفت بیماری علائمی مانند سرگیجه و خستگی مفرط و … مشاهده می‌شود. در صورت بروز علائم کبد چرب در صورت و بدن هرچه زودتر به پزشک متخصص مراجعه کنید. بیماری کبد چرب در صورت پیشرفت و عدم درمان مشکلاتی مانند زخم، سیروز کبدی و عملکرد نامطلوب کبد را به همراه دارد.

علائم کبد چرب در صورت چیست

« علائم کبد چرب در صورت ،زرد شدن سفیدی چشم »

دیگر علائم کبد چرب در صورت :

رنگ پریدگی در صورت نیز می‌تواند از نشانه‌های کبد چرب باشد. رنگ پریدگی همچنین نشان دهنده‌ی بیماری کم خونی است. در برخی موارد کم خونی نیز می‌تواند ناشی از بیماری‌های کبدی باشد. قرمزی کف دست ممکن است ناشی از بیماری مزمن کبدی باشد. دانستن این علائم ظاهری به شما کمک می‌کند که بتوانید هرچه زودتر برای معاینه به پزشک مراجعه کنید.

کبد بزرگترین عضو از بدن انسان است که برای پاکسازی بدن از سموم اهمیت بسیاری دارد. اگر مواد زائد حاصل از فعالیت کبدی از بدن دفع نشود، در پوست بدن جمع شده و علائمی ایجاد می‌کند. زردی پوست و خارش پوستی از مهم‌ترین علائم یک کبد بیمار هستند. یک کبد سالم کمک می‌کند تا مواد سمی از طریق ادرار، مدفوع و عرق کردن از بدن خارج شود. اگر کبد نتواند به درستی این کار را انجام دهد، منجر به بروز آکنه و جوش‌ بر روی پوست خواهد شد.

علت بروز بیماری کبد چرب :

دلایل بروز بیماری کبد چرب متفاوت است. اما اصلی‌ترین علت به وجود آمدن این بیماری، تغذیه ناسالم و سبک زندگی نامناسب است. این بیماری علاوه بر آسیب به کبد، دیگر اعضای بدن را نیز با مشکل مواجه می‌کند. بیشترین عواملی که منجر به بروز کبد چرب می‌شوند عبارتند از :

 • چاقی و اضافه وزن
 • مقاومت بدن در برابر انسولین
 • بالا بودن قند خون
 • بالا بودن چربی یا تری گلیسیرید در خون
 • مصرف بیش از حد مشروبات الکلی
 • مصرف مداوم مواد غذایی پرچرب
 • استفاده از برخی داروهای شیمیایی
 • عدم داشتن تحرک کافی
 • رژیم غذایی ناسالم و سوء تغذیه
 • کاهش وزن ناگهانی و سریع
 • بارداری

چگونه بیماری کبدی زردی و خارش پوست را در پی دارد ؟

هنگامی که یک کبد بیمار نتواند به مقدار کافی بیلی روبین دفع کند، زردی پوست رخ می‌دهد. خارش پوست از اصلی‌ترین علائم پوستی بیماری‌های کبدی است. این امر به دلیل رسوب مواد صفراوی در پوست اتفاق می‌افتد. چرا که معمولا در بیماری‌های کبدی، انسداد مجاری صفراوی وجود دارد و مواد و ترشحات صفراوی به خوبی دفع نمی‌شود. در نتیجه این مواد صفراوی تجمع پیدا کرده و وارد خون می‌شوند. این عمل خودش را به صورت زردی و یرقان روی پوست نشان می‌دهد. خارش نیز یکی از علائم اصلی بیماری‌های مزمن کبدی است.

علائم کبد چرب در صورت چگونه است

« علائم کبد چرب در صورت ،جوش صورت »

برخی دیگر از علائم کبد چرب :

 • ضعف عمومی بدن به همراه گیجی
 • جوش صورت و پشت کمر
 • ترش کردن و رفلاکس معده
 • زرد بودن رنگ زبان
 • احساس خستگی و بی‌حالی مداوم
 • درد در سمت راست بالا و یا مرکز شکم
 • کاهش اشتها و کاهش وزن ناشی از حالت تهوع
 • عصبانیت و پرخاشگری

این موارد تنها برخی از علائم کبد چرب می‌باشند. در صورت مشاهده هر کدام از این علائم می‌توانید با مراجعه به پزشک و انجام آزمایشات لازم، متوجه شوید که آیا به بیماری کبدی مبتلا شده‌اید یا خیر. همچنین در صورت مبتلا بودن به بیماری کبد چرب با انجام آزمایشات میزان پیشرفت بیماری نیز مشخص می‌شود.

بیماری کبد چرب در مراحل اولیه علائم آشکاری ندارد. اما در مراحل اولیه بیماری راحت‌تر قابل درمان است. این بیماری در هر یک از مراحل درمان متفاوتی دارد. در بعضی مواقع با درمان خانگی، کبد چرب به راحتی درمان می‌شود. به عنوان مثال می‌توان با مصرف عرقیات گیاهی مانند شاتره، خاکشیر و کاسنی به پاکسازی کبد و درمان کبد چرب کمک کرد.

نشانه های کبد چرب در صورت

« علائم کبد چرب در صورت چگونه است؟ »

در کل بیماری‌های کبدی همراه با عوارض پوستی در بیماران هستند. اگر کبد به درستی کار نکند، عواقبش به پوست نیز سرایت می‌کند و منجر به آکنه و جوش‌های پوستی می‌شود. یکی از بدترین مراحل بیماری کبد چرب سیروز کبدی است. در این مرحله کبد دچار آسیب‌های جدی و التهاب می‌شود. این درجه از کبد چرب می‌تواند عارضه‌های پوستی در افراد بیمار ایجاد کند.

علت تیرگی پوست بیماران مبتلا به سیروز کبدی چیست ؟

افرادی که به بیماری سیروز کبدی مبتلا هستند رنگ پوست‌شان تیره و متمایل به سیاه می‌شود. عفونت‌های ویروسی مانند هپاتیت با تضعیف سیستم ایمنی بدن موجب تخریب سلول‌های کبدی می‌شوند. وقتی سلول‌های کبدی تخریب می‌شوند، کبد سمومی ترشح می‌کند که این سموم در خون نیز اختلال ایجاد می‌کند. همین امر باعث خفگی خون و تیره شدن رنگ آن می‌شود که به آن خون سوخته می‌گویند. این تیرگی با گذشت زمان روی پوست رسوب می‌کند و باعث تیره شدن رنگ پوست در افراد مبتلا به سیروز کبدی می‌شود.

چگونه کبد چرب را درمان کنیم ؟

همان طور که از اسم این بیماری پیدا است این بیماری وجود چربی زیاد و رژیم غذایی ناسالم را نشان می‌دهد. کبد سالم به سم زدایی بدن کمک می‌کند. بیماری کبد چرب باعث می‌شود تا کبد قادر به انجام وظایف خود نباشد. یکی از بهترین روش‌های درمان کبد چرب رژیم غذایی کبد چرب می‌باشد. نوع تغذیه تاثیر بسزایی در پیشگیری از این بیماری دارد. در یک رژيم غذایی سالم طیف وسیعی از مواد غذایی مورد نیاز بدن مانند غلات، چربی‌های مفید، انواع سبزیجات و میوه‌های تازه قرار دارد. حفظ تعادل وزن نیز در پیشگیری از بروز بیماری‌ها از جمله کبد چرب اهمیت بسیاری دارد. تحرک کافی و ورزش در سلامتی بدن و پیشگیری از بروز بسیاری از بیماری‌ها مؤثر است. 

تغذیه کبد چرب

« درمان کبد چرب، تغذیه کبد چرب، علائم کبد چرب در صورت »

به طور معمول یک رژیم غذایی مناسب افراد مبتلا به کبد چرب، شامل موارد زیر است :

 • رژیم غذایی کم چرب و کم کالری
 • مصرف میوه و سبزیجات به مقدار زیاد
 • مصرف گیاهان با فیبر بالا مانند غلات و حبوبات
 • کاهش میزان مصرف نمک، شکر و چربی‌های اشباع شده
 • عدم مصرف نوشیدنی‌های الکلی
 • کاهش مصرف کربوهیدرات‌های تصفیه شده
 • مصرف گیاهان دارویی پاکسازی کننده کبد

دمنوش مصفی خون دکتر بیز :

دمنوش مصفی خون Dr.Biz برای اولین بار در ایران به عنوان داروی گیاهی تصفیه کننده خون، محافظت کننده کبد و درمان کبد چرب عرضه گردیده است. این دمنوش در پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی تهیه و تولید شده و دارای مجوز رسمی از سازمان غذا و دارو می‌باشد. ترکیبات به کار رفته در دمنوش مصفی خون دکتر بیز موجب افزایش ترشح صفرا می‌شود و سنتز گلیکوژن کبد را سرعت می‌بخشد. علاوه براین در مهار رادیکال‌های آزاد کمک کرده و به عنوان پادزهری برای کبد آلوده به مواد سمی و شیمیایی عمل می‌کند.

برای مشاهده اطلاعات بیشتر و تهیه دمنوش مصفی خون و درمان کبد چرب Dr.Biz اینجا کلیک کنید.

در صورت تمایل برای مشاهده صفحه اینستاگرام تیسا مارکت اینجا کلیک کنید.

برای مشاهده محصولات بیشتر اینجا کلیک کنید.

اگر خواندن مقاله « علائم کبد چرب در صورت » برای شما مفید بود آن را از طریق آیکون‌های زیر با دیگران نیز به اشتراک بگذارید و نظر خود را برای ما بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *