عسل دیابتی چیست ؟

عسل دیابتی چیست ؟

عسل طبیعی یک ماده خوراکی بسیار شیرین است. بنابراین چطور افراد مبتلا به دیابت می‌توانند عسل مصرف کنند ؟ عسل ماده غذایی است که اکثر افراد در سنین مختلف و طبع‌های گوناگون هیچ گونه محدودیتی برای مصرف آن ندارند. اما افراد مبتلا به بیماری دیابت باید در تهیه و انتخاب عسل طبیعی دقت لازم را داشته باشند. عسل دیابتی بدین معنا نیست که افراد مبتلا به دیابت می‌توانند به هر اندازه از آن مصرف کنند. عسل مناسب افراد مبتلا به دیابت بر طبق فاکتورهایی مانند گلوکز، ساکاروز و فروکتوز در نظر گرفته می‌شود. در افراد مبتلا به دیابت گلوکز اضافی در خون موجود است. به همین دلیل مصرف عسل‌هایی که دارای فروکتوز بیشتر و گلوکز کمتری در ترکیبات خود هستند، به این افراد توصیه می‌شود. 

عسل دیابتی به چه معناست ؟

معمولا اسم عسل‌ها از گل یا گیاهی که زنبور عسل از آن تغذیه کرده، گرفته می‌شود. عسل دیابتی در واقع عسلی است که برای بیماران مبتلا به دیابت مناسب است و به آن‌ها ضرر نمی‌رساند.

عسل دیابتی

« عسل دیابتی چگونه است؟ »

دیابت به این معنا نیست که فرد مبتلا نباید از هیچ نوع مواد قندی استفاده کند. بلکه مقصود این است که این افراد باید در مصرف مواد قندی دقت کرده و سطح قند خون خود را کنترل کنند. عسل یک ماده ارزشمند غذایی است که فواید زیادی دارد و افراد دیابتی نیز می‌توانند از آن بهره ببرند. اما فقط عسل طبیعی و عسل ارگانیک! تحقیقات نشان داده گنجاندن عسل طبیعی در رژیم غذایی افراد مبتلا به دیابت به تنظیم قند خون در بیماران کمک می‌کند. همچنین ثابت شده که عسل طبیعی حاوی ماده اکسید کننده‌ای است که فرآیند جذب قند در خون را آسان می‌کند و موجب افزایش قند خون نمی‌گردد. عسل طبیعی پس از هضم به سرعت جذب شده و در کبد به گلیکوژن تبدیل می‌شود. این امر موجب می‌شود تا گلوکز از جریان خون حذف شده و مقدار قند خون کاهش یابد. 

چرا باید در انتخاب عسل دیابتی دقت کنیم ؟

نکته حائز اهمیت برای بسیاری از افراد از جمله افراد مبتلا به دیابت، وجود مواد قندی موجود در ترکیبات عسل می‌باشد. اگر عسل کاملا طبیعی و خالص باشد، مواد قندی موجود در آن همان مواد قندی ساده موجود در شهد گل‌ها است. بخش عمده عسل از قند درست شده است. مهمترین قندهای تشکیل دهنده عسل عبارتند از گلوکز، فروکتوز و ساکاروز. هر چه میزان ساکاروز عسل کمتر باشد، عسل مرغوب‌تر است. معمولاً میزان ساکاروز در عسل‌های مختلف با هم متفاوت است. عموما عسل‌های طبیعی ساکاروز زیر ۵ درصد دارند.

وقتی گفته می‌شود که افراد مبتلا به دیابت هم می‌توانند عسل مصرف کنند، منظور عسل طبیعی و خام است. بسیاری از عسل‌هایی که در سوپرمارکت‌ها موجود می‌باشند، کاملا خالص نیستند و سلامت افراد مبتلا به دیابت را به خطر می‌اندازند. عسل دیابتی مناسب عسلی است که میزان درصد ساکاروز آن پایین و فروکتوز آن بالا باشد. گلوکز برای جذب به انسولین نیاز دارد، اما فروکتوز مکانیزم جذب متفاوتی داشته و به انسولین احتیاجی ندارد.

عسل دیابتی به چه معناست

« عسل دیابتی چیست ؟»

آیا باید برای مصرف عسل دیابتی هم با پزشک مشورت کنیم ؟

عسل دارای مواد قندی می‌باشد. به همین دلیل نمی‌شود آن را به هر میزان که خواستیم مصرف کنیم. البته این به این معنی نیست که افراد مبتلا به دیابت باید به طور کلی از مصرف مواد قندی خودداری کنند. عسل طبیعی سرشار از مواد مغذی و دارای خواص ضد التهابی است که می‌تواند عوارض دیابت را کاهش دهد. عسل تنها می‌تواند جایگزینی برای مقدار مجاز مصرف مواد قندی برای افراد مبتلا به دیابت باشد. مصرف بیش از حد عسل برای افراد سالم هم پیشنهاد نمی‌شود. اگر مبتلا به دیابت و تحت نظر پزشک هستید حتما باید برای تعیین مقدار مصرف عسل با پزشک خود مشورت کنید.

بیماری دیابت و عسل :

افراد مبتلا به دیابت باید میزان قند مصرفی روزانه خود را کنترل کنند. این بدین معنا نیست که آن‌ها باید بطور کامل از مصرف مواد قندی پرهیز کنند. مصرف عسل می‌تواند با افزایش سطح انسولین در بیماران مبتلا به دیابت به کنترل قند خون کمک کند. 

 عسل حاوی ماده اکسید کننده‌ای است که فرآیند جذب قند خون را تسهیل می‌کند. همچنین عسل منبع غنی از آنتی‌اسیدان‌ها است که فواید بسیاری برای بدن دارد. اگر بیماران مبتلا به دیابت عسل طبیعی را به رژیم غذایی خود اضافه کنند، می‌توانند نیازهای قندی خود را برآورده سازند. در این صورت هم از خواص فوق‌العاده عسل بهره‌ مند می‌شوند و هم کمتر به سراغ مواد قندی زیان آور می‌روند.

از دیگر فواید عسل برای بیماران مبتلا به دیابت درمان و بهبود زخم‌های دیابتی است. عسل همچنین می‌تواند با بهبود زخم‌های دیابتی از قطع شدن پای دیابتی جلوگیری کند.  

عسل دیابتی چیست

« عسل دیابتی چیست؟ »

عسل بکر کوهی دکتربیز با نشان تاییدیه انجمن حمایت از بیماران دیابتی کل کشور :

عسل بکر کوهی دکتربیز با ساکاروز زیر ۲ درصد، یکی از کمیاب ترین گونه‌های عسل خالص، طبیعی و ارگانیگ در کشور بوده که با کمترین میزان حرارت ممکنِ مرحله‌ی تصفیه و بسته بندی تولید شده است. این عسل از شهد گیاهان و گل‌هایی جمع‌آوری شده که هیچگونه مواد شیمیایی و سمی در رویش آن‌ها به کار نرفته است. به همین دلیل عسل بکر کوهی دکتربیز از جمله مواد غذایی ارگانیک در دنیا به شمار می‌رود که ارزش غذایی بسیار بالایی دارد.

عسل اُرگانیک دکتر بیز دارای نشان تاییدیه انجمن حمایت از بیماران مبتلا به دیابت کل کشور، نشان استاندارد، مجوز رسمی سازمان غذا و دارو و نشان بین‌المللی کیفیت TUV می‌باشد.

عسل اُرگانیک دکتربیز در دو بسته بندی ۵۰۰ و ۹۰۰ گرمی در فروشگاه سلامت محور تیسا مارکت عرضه می‌گردد.

برای مشاهده اطلاعات بیشتر و خرید عسل دیابتی دکتربیز اینجا کلیک کنید.

عسل دیابتی ارگانیک

« عسل دیابتی ارگانیک »

عسل طبیعی دکتربیز نیز با ساکاروز زیر ۵ درصد، اولین عسل استاندارد ایران در دو بسته بندی ۵۰۰ و ۹۰۰ گرمی در فروشگاه اینترنتی تیسا مارکت موجود می‌باشد.

برای مشاهدهاطلاعات تکمیلی و خرید عسل طبیعی استاندارد دکتربیز اینجا کلیک کنید.

درصورت تمایل برای پیوستن به صفحه اینستاگرام ما اینجا کلیک کنید.

اگر خواندن مطلب « عسل دیابتی چیست ؟ » برای شما مفید بود آن را از طریق آیکون‌های زیر با دیگران نیز به اشتراک بگذارید و نظر خود را برای ما بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *