خواص گانودرما لوسیدوم

خواص گانودرما لوسیدوم

در سال‌های اخیر از جمله موضوعاتی که توجه عموم و جامعه علمی را به خود جلب نموده است، خواص گانودرما لوسیدوم و محصولات مرتبط با آن می‌باشد. قارچ گانودرما لوسیدوم از هزاران سال پیش در طب سنتی آسیای شرقی به خصوص در کشور چین به عنوان نمادی از طول عمر، سلامتی و شادی و اقبال و همچنین برای درمان‌های پزشکی استفاده می‌شده است. امروزه محصولات مختلف مرتبط با گانودرما لوسیدوم در اکثر کشورهای دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ایران نیز مصرف این محصولات با استقبال مواجه شده است. به همین دلیل تنها محصولات حاوی گانودرما لوسیدوم که موفق به اخذ مجوز رسمی از سازمان غذا و دارو شده‌اند معتبر بوده و جهت استفاده توصیه می‌شوند.

نکته‌ای که در رابطه با قارچ گانودرما لوسیدوم اهمیت دارد، تشخیص سلامت قارچ و تمییز گونه اصلی آن از گونه‌های دیگر است. تشخیص سمی یا غیر‌سمی بودن گونه‌های جمع آوری شده تنها با انجام آزمایش‌ها و روش‌های علمی در آزمایشگاه‌های معتبر امکان پذیر است. لازم به ذکر است استحصال پودر و عصاره قارچ گانودرما به چندین مرحله فرآوری پیشرفته نیاز دارد که در حال حاضر امکان آن در کشور ما وجود ندارد. در ایران تنها یک شرکت بازاریابی با مجوز رسمی جهت بهره گیری از خواص گانودرما لوسیدوم اقدام به ترکیب عصاره این قارچ با انواع قهوه نموده است.

خواص گانودرما لوسیدوم چیست

گانودرما لوسیدوم چیست ؟

قارچ گانودرما لوسیدوم اصالتاً متعلق به خاور دور بوده و پیشینه‌ای کهن در افزایش طول عمر و بهبود سلامت دارد. این قارچ دارای اندازه‌ای بزرگ، بافت چوبی و رنگ قهوه‌ای تیره براق است. این گیاه در چین به عنوان گیاهی با توانایی معنوی شناخته شده است. گانودرما لوسیدوم منحصربفردترین گونه قارچ گانودرما به شمار می‌رود. زیرا خواص دارویی آن بر خواص خوراکی آن ارجحیت دارد. این قارچ حاوی بیش از ۴۰۰ ترکیب فعال بیولوژیک مختلف مانند ویتامین‌ها، پروتئین‌ها، مواد معدنی، اسیدهای چرب، پلی ساکاریدها و تری ترپنوئیدها می‌باشد. برخی از خواص گانودرما لوسیدوم را می‌توان به شرح زیر نام برد :

 • تقویت و تنظیم سیستم ایمنی بدن
 • هیپولیپیدمی
 • بهبود انواع زخم‌ها
 • دفع سموم مواد مخدر
 • ضد پیری و جوانساز پوست
 • ضد سرطان
 • ضد تومور
 • ضد درد
 • ضد التهاب
 • ضد فیبروز
 • ضد آریتمی قلبی
 • خواص آنتی اکسیدانی
 • سم‌زدایی بدن

تاریخچه قارچ دارویی گانودرما لوسیدوم :

قارچ گانودرما لوسیدوم با پیشینه‌ای بالغ بر ۲۰۰۰ سال است که خواص دارویی و خوراکی آن در اسناد باستانی چین ثبت شده است. اعتقاد بر این است که این قارچ علاوه بر خواص فیزیکی موجب ارتقاء فضیلت روحانی نیز می‌شود. گانودرما لوسیدوم به طور معمول با عناوین قارچ جاودانگی، قارچ ده هزار ساله و قارچ روح افزا نیز مشهور است. این قارچ در فرهنگ ژاپن نیز مورد توجه قرار گرفته است و آن را مهم‌ترین قارچ دارویی می‌دانند. بنابراین گونه گانودرما لوسیدوم در طب سنتی آسیا از محبوبیت خاصی برخوردار است و استفاده از آن در سراسر جهان با اقبال عمومی مواجه شده است.

خواص گانودرما لوسیدوم برای کبد

ارزش غذایی گانودرما لوسیدوم :

استفاده بشر از قارچ‌ها به هزاران سال قبل برمی‌گردد. علاوه بر ترکیبات شیمیایی مؤثر، قارچ‌ها از نظر غذایی نیز مورد توجه هستند. تحقیقات بسیاری بر روی محتوای شیمیایی قارچ‌ها و ارزش غذایی آن‌ها انجام شده است. استفاده از قارچ‌ها در مشرق زمین نسبت به اروپا و کشورهای غربی قدمت بیشتری دارد. از دیدگاه علم تغذیه قارچ‌ها دارای چربی پایین و درمقابل غنی از پروتئین، کربوهیدرات و فیبر غذایی هستند. قارچ‌ها همچنین حاوی انواع مواد معدنی و عناصر کم‌یاب مانند پتاسیم، مس و ویتامین‌هایی مانند نیاسین، فولات و ریبوفلاوین هستند.

مطالعات انجام شده نشان می‌دهد کربوهیدرات‌ها به عنوان فراوان‌ترین ترکیب موجود در گانودرما لوسیدوم ارزیابی شده‌اند و به ترتیب پروتئین‌ها، چربی‌ها، مواد معدنی و نمک‌ها در جایگاه بعدی قرار دارند. نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که گانودرما لوسیدوم یک منبع غذایی مهم از اسیدهای چرب غیراشباع به شمار می‌رود. تحقیقات آزمایشگاهی ثابت کرده‌اند که اسیدهای چرب غیراشباع در حفظ سلامت بدن و جلوگیری از ابتلا به انواع بیماری‌های مزمن مانند بیماری‌های قلبی-عروقی، بیماری‌های عصبی و… نقش مهمی دارند. بنابراین گانودرما لوسیدوم به عنوان یک بسته کامل دارویی و تغذیه‌ای و به عنوان منبعی بینظیر از ترکیبات مغذی و معدنی محسوب می‌شود که مصرف آن به بهبود عملکرد و سلامتی بدن کمک می‌کند.

برخی خواص گانودرما لوسیدوم :

قارچ گانودرما لوسیدوم غنی از متابولیت‌های ثانویه‌ای است که سبب توصیه مصرف دارویی آن در علم پزشکی شده است. تری ترپنوئیدها و پلی ساکاریدها فراوان‌ترین ترکیبات شیمیایی با خواص دارویی در این قارچ هستند. عمده خواص فارماکولوژیک گانودرما لوسیدوم به پلی ساکاریدهای آن نسبت داده می‌شود. تا کنون اثرات درمانی مختلفی از گونه‌های گانودرما گزارش شده است. گانودرما لوسیدوم نه تنها به عنوان یک قارچ دارویی بلکه به عنوان یک مکمل غذایی و مکمل بهداشتی نیز استفاده می‌شود. کاربردهای متفاوت دارویی و درمانی مانند اثرات آنتی اکسیدانی، تنظیم کننده سیستم ایمنی، کاهنده قند خون، محافظ کراتینین، ضد آلرژی، ضد ویروس، ضد التهابی و … برای گانودرما شناسایی شده است.

ضد دیابت؛ خواص گانودرما لوسیدوم :

بر اساس تعریفی که انجمن دیابت آمریکا ارائه داده است، دیابت یک بیماری نیست. بلکه به گروهی از بیماری‌های متابولیک اطلاق می‌شود که با افزایش قند خون مشخص می‌شوند. بروز این بیماری در جوامع امروزی رو به افزایش است و عوارض آن در صورت عدم کنترل بسیار خطرناک است. بیماری دیابت نوع ۲ یکی از معضلات عمده بهداشتی در جهان به شمار می‌رود که عوارض آن موجب ناتوانی‌ها و افزایش مرگ و میر در بسیاری از مبتلایان می‌گردد.

خواص ضد دیابتی گانودرما لوسیدوم در مطالعات مختلف بر روی نمونه‌های حیوانی و انسانی به اثبات رسیده است. پروتئین‌ها، تری ترپنوئیدها و پلی ساکاریدهای استخراج شده از گانودرما لوسیدوم اثرات ضد دیابتی رضایت بخشی از خود نشان داده‌اند. در مطالعات مشاهده شد که گانودرما لوسیدوم می‌تواند بدون افزایش سطح انسولین خون، سطح قند خون را کاهش دهد. مطالعات همچنین نشان داده که پلی ساکاریدهای موجود در گانودرما لوسیدوم از طریق بهبود عملکرد آنزیم‌ها و مهار فعالیت آنزیم گلیکوژن سنتتاز کبدی، باعث کاهش تولید گلوکز در کبد می‌شوند. بعلاوه گزارش شده است که ترکیبات پروتئینی استخراج شده از گانودرما نیز در کاهش قند خون مؤثرند.

خواص گانودرما لوسیدوم برای دیابت

ضد التهاب؛ خواص گانودرما لوسیدوم :

التهاب به عنوان یک پاسخ اولیه بدن به عفونت یا آسیب تعریف می‌شود که با گذشت زمان به سمت هموستاز طبیعی پیش می‌رود. التهاب مزمن منجر به بروز انواع بیماری‌ها از جمله آرتروز، دیابت، بیماری کبد، بیماری عصبی، بیماری تنفسی، انواع تومور، زخم و سرطان می‌شود. در مطالعات بسیاری خواص ضد التهابی گانودرما لوسیدوم بیان و اثبات شده است. مطالعات نشان داده که تری ترپن‌های موجود در گانودرما لوسیدوم به عنوان عامل اصلی فعالیت ضد التهابی این قارچ شمرده می‌شوند. علاوه بر این پلی ساکاریدهای گانودرما نیز دارای خواص ضد التهابی قابل توجهی هستند.

ضد سرطان؛ خواص گانودرما لوسیدوم :

خواص ضد سرطانی گانودرما لوسیدوم متکی بر تنوع اجزای شیمیایی موجود در آن است. بر طبق مطالعات آزمایشگاهی و بالینی فعالیت ضد سرطانی گانودرما به انواع مکانیزم‌های مختلف نسبت داده شده است. خواص ضد سرطانی گانودرما لوسیدوم موجب استفاده گسترده از آن در بیماران مبتلا به سرطان گردیده است. تحقیقات نشان داده که استفاده از گانودرما لوسیدوم به عنوان یک مکمل برای بیماران مبتلا به سرطان پاسخ ایمنی سلولی در بیماران را افزایش داده است. گزارش شده است که مصرف گانودرما موجب افزایش فعالیت سیستم ایمنی در بیماران مبتلا به سرطان و بهبود کیفیت زندگی آنان شده است. بعلاوه بررسی‌ها نشان داده مصرف گانودرما لوسیدوم در کنار شیمی‌درمانی و پرتودرمانی پاسخ مثبت بهتری در بیماران ایجاد می‌کند. مصرف گانودرما همچنین موجب افزایش فاکتورهای ایمنی، پاسخ تومور به درمان، بالا بردن قدرت سیستم ایمنی و بهبود کیفیت زندگی در بیماران مبتلا به سرطان می‌شود.

اثرات آنتی اکسیدانی؛ خواص گانودرما لوسیدوم :

ایجاد رادیکال‌های آزاد در بدن موجب آسیب به سیستم دفاعی سلول‌ها و اختلالات متعدد فیزیولوژیک مانند سرطان می‌شود. رادیکال‌های آزادی که توسط سلول‌های سرطانی تولید می‌شوند نقش مهمی در پیشرفت سرطان دارند. مطالعات نشان داده پلی ساکاریدها، پلی ساکارید-پپتیدهای پیچیده، تری ترپن‌ها و اجزای فنولی موجود در گانودرما لوسیدوم خواص آنتی اکسیدانی قابل توجهی دارند. علاوه بر این نشان داده شده است که آنتی اکسیدان‌های گانودرما لوسیدوم پس از مصرف به سرعت جذب شده و موجب افزایش فعالیت آنتی اکسیدانی در پلاسمای خون می‌شوند. بعلاوه پلی ساکاریدهای گانودرما لوسیدوم با کاهش تولید رادیکال‌های آزاد اکسیژن دارای خاصیت ضد پیری هستند. گزارش شده است که گانودرما تاثیر قابل توجهی بر کاهش عوامل اکسیدان و افزایش آنزیم‌های آنتی اکسیدانی دارد.

بیماری‌های قلبی-عروقی؛ خواص گانودرما لوسیدوم :

یکی دیگر از خواص گانودرما لوسیدوم پیشگیری و بهبود بیماری‌های قلبی-عروقی است. بیماری‌های قلبی-عروقی یکی از دلایل اصلی مرگ و میر زودرس در سراسر دنیا هستند. در واقع این بیماری‌ها یک تصلب شرایین هستند که با گذشت زمان به خصوص در میانسالی افزایش می‌یابند. در مطالعه‌ای که جهت بررسی اثرات حفاظتی قلبی-عروقی گانودرما لوسیدوم انجام گرفت، این قارچ موجب بهبود علائم قلبی-عروقی گردید. تحقیقات نشان داد که مصرف عصاره گانودرما لوسیدوم به مدت دو ماه تاثیر قابل توجهی بر سیستم قلبی-عروقی از جمله کاهش سطح کلسترول و تری گلیسیرید و فشار خون در بیماران مبتلا به فشار خون بالا داشت. همچنین نشان داده شد که پلی ساکاریدها و ترکیبات پپتیدی گانودرما لوسیدوم دارای اثرات حفاظتی بر سلول‌های عروق خونی هستند.

خواص گانودرما لوسیدوم برای قلب

بیماری‌های کبدی؛ خواص گانودرما لوسیدوم :

کبد یک عضو بزرگ و پیچیده است که نقش مهمی در متابولیسم کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها و چربی‌ها دارد. کبد در سنتز صفرا، لیپوپروتئین‌ها و پروتئین‌های پلاسما از جمله عوامل لخته شدن خون نیز نقش دارد. کبد همچنین نقش مهمی در سم‌زدایی، متابولیسم و دفع بقایای ناشی از متابولیسم داروها دارد. آسیب کبدی یک بیماری پیشرونده است که در بیشتر موارد عامل ایجاد آن استرس اکسیداتیو است و با تکامل به هپاتیت مزمن، فیبروز، سیروز و سرطان کبد تبدیل می‌شود. تا کنون بیشترین مطالعات در مورد بررسی اثر حفاظتی قارچ‌ها بر کبد، بر روی قارچ گانودرما لوسیدوم صورت گرفته است. پلی ساکاریدها و ترکیبات تری ترپنوئیدی در این قارچ دارای اثرات حفاظتی ناشی از مسمومیت و آسیب کبدی می‌باشند. مکانیسم‌های محافظتی گانودرما لوسیدوم شامل اثرات آنتی اکسیدانی و از بین بردن رادیکال‌های آزاد، اثرات ضد انعقادی، ضد ویروسی و تنظیم سیستم ایمنی بدن است.

عوارض جانبی و موارد منع مصرف گانودرما لوسیدوم :

بر اساس طبقه بندی اتحادیه محصولات گیاهی آمریکا، قارچ گانودرما لوسیدوم در دسته گیاهان کلاس یک طبقه بندی می‌شود. این بدان معناست که مصرف آن در حد متعادل و مناسب بی‌ضرر است. به طور کلی در بیشتر مطالعات هیچ گونه عوارض جانبی از این قارچ گزارش نشده است. در برخی بررسی‌های کلینیکال ناراحتی‌های گوارشی خفیف و بثورات پوستی در افراد حساس گزارش شده که این اثرات کوتاه مدت بوده است.

هیج گونه موارد منع مصرفی برای قارچ گانودرما لوسیدوم در منابع مختلف گزارش نشده است. از آنجایی که گانودرما تنظیم کننده سیستم ایمنی بدن می‌باشد، بهتر است در بیماران با پیوند عضو که از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی استفاده می‌کنند و یا در بیماران مبتلا به بیماری‌های خود ایمنی با احتیاط و مشورت پزشک مصرف شود. مطالعات کافی در مورد عوارض احتمالی مصرف گانودرما لوسیدوم در دوران بارداری و شیردهی وجود ندارد. بعلاوه توصیه می‌شود مصرف هم‌زمان گانودرما با داروهای شیمیایی با احتیاط و با فاصله زمانی حداقل یک ساعته صورت گیرد.

بهترین روش استفاده از خواص گانودرما لوسیدوم :

بهترین روش برای بهره گیری از خواص گانودرما لوسیدوم ترکیب عصاره این قارچ به همراه بهترین قهوه‌ها است. قهوه‌های گانودرما دکتر بیز تنها قهوه‌های گانودرما دارای مجوز رسمی سازمان غذا و دارو در ایران می‌باشند. این قهوه‌ها در طعم‌های کافه لاته، کافه سوپریم و کافه موکا دکتر بیز از طریق فروشگاه سلامت محور تیسا مارکت عرضه می‌گردند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید قهوه‌های گانودرما دکتر بیز اینجا کلیک کنید.

در صورت تمایل برای پیوستن به صفحه اینستاگرام تیسا مارکت اینجا کلیک کنید.

اگر خواندن مقاله « خواص گانودرما لوسیدوم » برای شما مفید بود آن را از طریق آیکون‌های زیر با دیگران نیز به اشتراک بگذارید و نظر خود را برای ما بنویسید.

5 دیدگاه برای “خواص گانودرما لوسیدوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *