آیا گانودرما واقعیت دارد ؟

آیا گانودرما واقعیت دارد ؟

امروزه در کنار رشد فزاینده شبکه‌های اجتماعی بیشتر مردم در زندگی خود با حجم بالایی از مطالب درست و نادرست علمی مواجه می‌شوند. اخیراً در فضای مجازی تبلیغات بسیاری درباره خواص درمانی قارچ گانودرما منتشر می‌شود. در این مقاله به این موضوع می‌پردازیم که آیا گانودرما واقعیت دارد ؟

قارچ گانودرما چیست ؟

قارچ گانودرما از هزاران سال پیش در طب سنتی آسیای شرقی به ویژه در کشور چین به عنوان نمادی از طول عمر، سلامتی و شادی و همچنین برای درمان برخی از بیماری‌ها استفاده می‌شده است. امروزه فرآورده‌های غذایی و محصولات دارویی و آرایشی بهداشتی حاوی گانودرما در بیشتر کشور‌های دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ایران نیز این فرآورده‌ها با اقبال عمومی روبرو شده است. تنها محصولاتی که دارای مجوز رسمی از سازمان غذا و دارو می‌باشند معتبر بوده و به مصرف کنندگان توصیه می‌شود. اخیراً یک شرکت بازاریابی در ایران با نام « بازاریابان ایرانیان زمین » با مجوز رسمی سازمان غذا و دارو اقدام به تولید محصولات حاوی عصاره گانودرما لوسیدوم نموده است. یکی از این محصولات ترکیب عصاره قارچ گانودرما با انواع قهوه است که یکی از مؤثرترین راه‌های مصرف این قارچ می‌باشد.

آیا گانودرما واقعیت دارد ؟

« آیا گانودرما واقعیت دارد ؟ »

مطالعات علمی اخیر حاکی از تایید برخی از ادعاهای باستانی درباره مزایای دارویی و بهداشتی قارچ گانودرما لوسیدوم است. این قارچ حاوی بیش از ۴۰۰ ترکیب فعال بیولوژیک مانند پلی ساکاریدها، تری ترپنوئیدها، پروتئین‌ها، استروئیدها، اسیدهای چرب، ویتامین‌ها و مواد معدنی می‌باشد. قارچ گانودرما خواص درمانی متعددی دارد و برای کنترل بیماری‌ها، تقویت سیستم ایمنی بدن، دفع سموم، بهبود زخم، ضد سرطان، جوانسازی پوست و … به کار می‌رود.

تاریخچه گیاه دارویی گانودرما :

گیاه گانودرما یک قارچ دارویی با پیشینه‌ای بالغ بر ۲۰۰۰ سال است که خواص دارویی آن در اسناد باستانی چین به ثبت رسیده است. افسانه‌های متعددی پیرامون این قارچ روایت می‌شوند که تاریخچه‌ای در حدود ۲۰۰۰ سال دارند. تصاویر گانودرما در نمادهای دینی، نقاشی، حکاکی، لوازم جانبی و زینتی زنان نیز دیده می‌شود. به طور سنتی در چین از گانودرما برای آرامش، تمرکز، بهبود مراقبه، افزایش طول عمر و سلامت جسم استفاده می‌کردند.

قارچ گانودرما لوسیدوم در فرهنگ ژاپن نیز مورد توجه قرار گرفته است. به طور معمول این قارچ با عناوین قارچ جاودانگی، قارچ ده هزار ساله و قارچ روح افزا نام برده می‌شود. این قارچ در بین معروف‌ترین لیست مواد دارویی چینی که ۲۰۶ سال پیش از میلاد مسیح جمع آوری شده، نام برده شده است. این قارچ با خواص درمانی مانند تقویت سیستم ایمنی، افزایش انرژی، بهبود سیستم تنفسی، افزایش حافظه، تقویت عملکرد قلب و اثرات ضدعفونی کنندگی معرفی شده است.

پراکندگی جغرافیایی :

گونه گانودرما لوسیدوم در مناطق مختلف دنیا مانند انگلیس، کانادا، فرانسه، آمریکای شمالی، تایوان، چین، کره و ژاپن گزارش شده است. در کشور ما ایران نیز هفت گونه از این جنس گزارش شده است. در نواحی معتدل و مرطوب حاشیه دریای خزر انواع گونه‌های خودرو ( وحشی ) وجود دارد. قارچ گانودرما لوسیدوم بیشتر بر روی تنه‌های درختان جنگلی به خصوص بلوط، افرا، بید و ماگنولیا در حال پوسیدگی رشد می‌کند.

آیا گانودرما واقعیت دارد ؟ گانودرما چیست

« آیا گانودرما واقعیت دارد ؟ »

اکولوژی :

گانودرما در سراسر جهان در اکوسیستم‌های سبز مناطق معتدل و گرمسیر در آسیا، اروپا، آفریقا و آمریکا پراکندگی دارد. تا کنون بیش از ۴۴ گونه از گانودرما لوسیدوم شناخته شده است. گونه‌های از گانودرما  دارای توانایی پوسانندگی انواع چوب هستند که اهمیت اکولوژیکی خاصی جهت استفاده اکوسیستم دارند. گونه‌های مختلف قارچ گانودرما ویژگی‌های پاتوژن متفاوتی دارند و معمولا شناسایی گونه‌ها در این جنس محدود می‌باشد.

کشت گانودرما :

با توجه به کمبود نوع خودرو گونه لوسیدوم در طبیعت و افزایش تقاضا برای مصرف این قارچ دارویی تلاش برای کشت گانودرما در سراسر جهان افزایش یافته است. گونه‌های مختلف گانودرما نیاز به شرایط متفاوتی برای رشد و کشت را دارا می‌باشند. به طور معمول این قارچ در شرایط گرم و مرطوب رشد می‌کند. امروزه لوسیدوم تنها گونه‌ای از گانودرما است که به صورت تجاری در جهان پرورش داده می‌شود.

ارزش غذایی قارچ گانودرما :

انسان از قارچ‌ها هزاران سال است که استفاده می‌کند. در ابتدا قارچ‌ها عموماً به عنوان طعم دهنده استفاده می‌شدند. تحقیقات بسیاری بر روی محتوای شیمیایی و ارزش غذایی قارچ‌ها انجام شده است که جایگاه متفاوتی از آن‌ها در هرم رژیم غذایی تعریف کرده است. از دیدگاه علم تغذیه قارچ‌ها دارای انرژی و چربی پایین و سرشار از پروتئین، کربوهیدرات و فیبر غذایی هستند. بعلاوه قارچ‌ها حاوی انواع مواد معدنی و عناصر کمیاب مانند مس، پتاسیم وانواع ویتامین‌ها هستند. گانودرما سرشار از کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها، چربی‌ها و مواد معدنی است. نتایج مطالعات انجام شده بر روی گانودرما نشان می‌دهد که این قارچ یک منبع غذایی مهم از اسید‌های چرب غیر اشباع به شمار می‌رود. اسیدهای چرب غیر اشباع در حفظ سلامت بدن و جلوگیری از ابتلا به انواع بیماری‌های مزمن مانند بیماری‌های قلبی-عروقی، بیماری‌های عصبی و … نقش مهمی دارند.

آیا قارچ گانودرما واقعیت دارد ؟

« آیا گانودرما واقعیت دارد ؟ ! »

گانودرما همچنین حاوی انواع پلی ترکیبات شیمیایی مانند ترپنوئیدها، پلی ساکاریدها و تری ترپنوئیدها می‌باشد. گانودرما لوسیدوم به عنوان یک بسته کامل دارویی-تغذیه‌ای و به عنوان غذایی سالم و منبعی غنی از ترکیبات مغذی و معدنی محسوب می‌شود که مصرف آن به بهبود عملکرد و سلامتی بدن کمک می‌کند.

محصولات حاوی گانودرما :

امروزه انواع محصولات حاوی گانودرما در سراسر جهان تجاری شده‌اند. برآورد شده است که بیش از ۷۸۰ نوع از این محصولات در بازارهای جهانی وجود دارند. بزرگ‌ترین بازار برای محصولات حاوی گانودرما ایالات متحده آمریکا است. کشور چین بزرگ‌ترین تولید کننده و صادر کننده پودر اسپور گانودرما است. بسیاری از محصولات حاوی گانودرما لوسیدوم به عنوان ضد سرطان، کاهش دهنده قند خون، کاهش دهنده فشار خون، کاهش دهنده سطح کلسترول خون، بهبود دهنده عملکرد کبد، تنظیم و تقویت سیستم ایمنی بدن، انواع آنتی بیوتیک و درمان برونشیت مزمن ثبت شده‌اند.

در ایالات متحده آمریکا گانودرما به عنوان یک مکمل رژیم غذایی می‌باشد. در چین برای درمان سرگیجه، بی‌خوابی، تنگی نفس، سرفه، آسم و تپش قلب گانودرما تایید شده است و به عنوان یک ماده غذایی کاربردی در زندگی روزمره استفاده می‌شود. گانودرما به تنهایی و یا در ترکیب با گیاهان دیگر برای تهیه نوشیدنی‌های مختلف جهت تنظیم سیستم ایمنی و حفظ تعادل بدن به کار می‌رود.

کاربردهای درمانی گانودرما لوسیدوم :

تا کنون خواص درمانی بسیاری از انواع گونه‌های گانودرما گزارش شده است. قارچ گانودرما لوسیدوم نه تنها به عنوان یک قارچ دارویی بلکه به عنوان یک مکمل غذایی، بهداشتی و پاک کننده در صنایع آرایشی استفاده می‌شود. بعلاوه محققان کاربردهای دارویی و درمانی متفاوتی مانند اثرات آنتی اکسیدانی، ضد سرطان، ضد التهابی، ضد ویروسی، ضد آلرژی، ضد قارچ، ضد باکتری، ضد دیابت، تنظیم کننده سیستم ایمنی و … برای گانودرما لوسیدوم شناسایی کرده‌اند. 

خواص ضد باکتریایی :

مطالعات وجود خواص ضد باکتریایی گانودرما لوسیدوم را تایید می‌کند. در این بین، پلی ساکاریدهای موجود در قارچ گانودرما لوسیدوم خواص ضد باکتریایی قابل توجهی از خود نشان داده‌اند. همچنین مطالعات نشان داده عصاره گانودرما قادر است اثر برخی از آنتی بیوتیک‌ها را افزایش دهد. 

آیا گانودرما واقعیت دارد ؟ !

« آیا گانودرما واقعیت دارد ؟ »

خواص ضد دیابت :

بیماری دیابت به فاکتورهای متعددی مانند سابقه خانوادگی، چاقی، کم تحرکی، نژاد و بیماری‌های زمینه‌ای بستگی دارد. بروز این بیماری در جوامع امروزی رو به افزایش است. به طور کلی دیابت نوع یک، دیابت نوع دو و دیابت بارداری شایع‌ترین انواع دیابت هستند. بیماری دیابت نوع ۲ یکی از معضلات عمده بهداشتی در جهان است که عوارض بسیاری دارد. اثرات ضد دیابت گانودرما لوسیدوم در مطالعات متعددی بر روی مدل‌های حیوانی و انسانی به اثبات رسیده است. پروتئین‌ها، گلیکو پپتیدها، تری ترپنوئیدها و پلی ساکاریدهای موجود در این قارچ اثرات ضد دیابتی رضایت بخشی از خود نشان داده‌اند. 

خواص ضد التهابی :

التهاب به عنوان یک پاسخ اولیه بدن به آسیب و یا عفونت تعریف می‌شود که با گذشت زمان برطرف می‌شود. التهاب مزمن باعث بروز انواع بیماری‌ها از جمله آرتروز، دیابت، بیماری کبد، بیماری التهابی روده، بیماری‌های عصبی، انواع تومورها، زخم و سرطان می‌شود. در بسیاری از مطالعات خواص ضد التهابی گانودرما بیان و اثبات شده است. گانودریک اسید C موجود در گانودرما بیشترین میزان فعالیت ضد التهابی را از خود نشان داده است. همچنین نتایج تحقیقات نشان داده تری ترپن‌های گانودرما لوسیدوم به عنوان عامل اصلی فعالیت ضد التهابی این قارچ شمرده می‌شوند. بعلاوه پلی ساکاریدهای موجود در گانودرما نیز دارای خواص ضد التهابی قابل توجهی هستند. به طور کلی گانودرما لوسیدوم باعث بهبود عملکرد سیستم ایمنی می‌شود. 

خواص ضد آلرژی :

آلرژی و آسم دو نمونه از پاسخ سیستم ایمنی بدن به حساسیت می‌باشند که هیستامین در آن‌ها به عنوان یک تنظیم کننده نقش دارد. بررسی‌ها از منابع مختلف حاکی از آن است که در طب سنتی گانودرما لوسیدوم در درمان آسم و آلرژی کاربرد داشته است. ترکیبات تری ترپنوئید و ترکیب سیکلواکتاسولفور موجود در این قارچ به طور مؤثری آزاد سازی هیستامین را مهار می‌کند و در ترکیب با پروتئین‌های غشایی موجب مهار جذب کلسیم و جلوگیری از انتشار هیستامین می‌شود. 

آیا قارچ گانودرما واقعیت دارد ؟

« آیا گانودرما واقعیت دارد ؟ »

خواص ضد سرطان :

شواهد علمی در مورد خواص ضد سرطانی گانودرما لوسیدوم موجود است که متکی بر تنوع اجزای شیمیایی موجود در این گونه است. طبق مطالعات آزمایشگاهی و بالینی فعالیت ضد سرطانی گانودرما به انواع مکانیزم‌های مختلف نسبت داده شده است. خواص ضد سرطانی گانودرما باعث استفاده گسترده آن در بیماران سرطانی شده است. شواهد نشان می‌دهد استفاده از گانودرما لوسیدوم به عنوان یک مکمل برای بیماران مبتلا به سرطان پاسخ ایمنی سلولی این بیماران را افزایش داده است. گزارشات نشان داده مصرف گانودرما لوسیدوم موجب افزایش فعالیت سیستم ایمنی در بیماران مبتلا به سرطان، به ویژه بیماران مبتلا به سرطان ریه شده و کیفیت زندگی آنان را تا ۶۵ درصد بهبود داده است.

در دیگر مطالعات گزارش شده که عصاره قارچ گانودرما لوسیدوم نقش مهمی در تقویت عملکرد داروهای ضد سرطان ایفا می‌کند. بررسی‌ها نشان داده مصرف گانودرما لوسیدوم در کنار شیمی‌درمانی و پرتودرمانی پاسخ مثبت بهتری ایجاد می‌کند. همچنین در افراد مبتلا به سرطان باعث افزایش فاکتورهای ایمنی، بالا بردن قدرت سیستم ایمنی بدن، پاسخ تومور به درمان و بهبود کیفیت زندگی در این بیماران می‌شود. شواهد و داده‌ها نشان می‌دهند که گانودرما می‌تواند به عنوان یک مکمل درمانی برای درمان سرطان و بالا بردن قدرت سیستم ایمنی بدن بیمار عمل کند.

اثرات آنتی اکسیدانی :

ایجاد رادیکال‌های آزاد در بدن می‌تواند به سیستم‌های دفاعی سلول‌ها آسیب بزند و منجر به اختلالات متعدد فیزیولوژیک مانند سرطان شود. رادیکال‌های آزادی که به وسیله سلول‌های سرطانی تولید می‌شوند نقش مهمی در پیشرفت سرطان دارند و معمولاً توسط آنتی اکسیدان‌ها خنثی می‌شوند. مطالعات نشان داده که پلی ساکاریدها، تری ترپن‌ها و اجزای فنولی گانودرما لوسیدوم خواص آنتی اکسیدانی قابل توجهی دارند. همچنین بیان شده که آنتی اکسیدان‌های موجود در گانودرما لوسیدوم پس از مصرف به سرعت جذب شده و باعث افزایش فعالیت آنتی اکسیدانی در پلاسمای خون می‌شوند. پلی ساکاریدهای موجود در گانودرما لوسیدوم با کاهش تولید رادیکال‌های آزاد اکسیژن دارای خاصیت ضد پیری هستند. تری ترپن‌های موجود در گانودرما لوسیدوم دارای ویژگی‌های آنتی اکسیدانی بوده و با کاهش رادیکال‌های آزاد می‌توانند باعث کاهش استرس اکسیداتیو شوند.

عوارض جانبی گانودرما :

بر اساس طبقه بندی اتحادیه محصولات گیاهی در آمریکا، قارچ گانودرما لوسیدوم در دسته گیاهان کلاس ۱ طبقه بندی می‌شود. این بدین معناست که مصرف گانودرما لوسیدوم در حد متعادل و مناسب بی ضرر است. به طور کلی در بیشتر مطالعات هیچ گونه عوارض جانبی برای این قارچ گزارش نشده است. در بررسی‌های کلینیکال ناراحتی‌های خفیف گوارشی و بثورات پوستی در افراد حساس گزارش شده است که کوتاه مدت بوده و رفع شدند.

آیا درمان با گانودرما واقعیت دارد ؟

« آیا گانودرما واقعیت دارد ؟ !! »

در منابع مختلف هیچ گونه موارد منع مصرفی برای گانودرما لوسیدوم گزارش نشه است. بیماران پیوند عضو که از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی استفاده می‌کنند، از آنجایی که گانودرما تنظیم کننده عملکرد سیستم ایمنی بدن است باید با احتیاط و مشورت پزشک استفاده نمایند. بهتر است بانوان در دوران بارداری و شیردهی با احتیاط و مشورت پزشک از گانودرما استفاده نمایند. همچنین افرادی که از داروهای ضد انعقاد خون استفاده می‌کنند باید با احتیاط و مشورت پزشک گانودرما مصرف کنند.

منبع :

کتاب « فارماکولوژی و خواص درمانی گانودرما لوسیدوم » ، گردآورندگان : سعیده ممتاز و امیرحسین عبدالغفاری

نحوه استفاده گانودرما لوسیدوم :

بهترین شیوه استفاده خوراکی از قارچ گانودرما لوسیدوم ترکیب عصاره آن با باکیفیت‌ترین قهوه‌ها می‌باشد. شرکت بازاریابان ایرانیان زمین برای اولین بار در ایران و خاورمیانه اقدام به تولید و عرضه ترکیب عصاره قارچ گانودرما به همراه قهوه با نام تجاری « دکتر بیز » نموده است و آن را در انواع کافه سوپریم، کافه موکا و کافه لاته عرضه می‌کند.

عصاره به کار رفته در محصولات گانودرما دکتر بیز از خارج از ایران تهیه شده و این محصولات تنها محصولات حاوی گانودرما دارای مجوز رسمی سازمان غذا و دارو در ایران می‌باشند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه « قهوه‌های گانودرما دکتر بیز » اینجا کلیک کنید.

در صورت تمایل برای پیوستن به صفحه اینستاگرام ما اینجا کلیک کنید.

اگر خواندن این مقاله برای شما مفید بود آن را با دیگران نیز به اشتراک بگذارید و نظر خود را نیز برای ما بنویسید.

2 دیدگاه برای “آیا گانودرما واقعیت دارد ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *