همه چیز درباره گانودرما

همه چیز درباره گانودرما

قارچ دارویی گانودرما با پیشینه‌ای بالغ بر ۲۰۰۰ سال است که خواص دارویی و درمانی آن در اسناد باستانی چین به ثبت رسیده‌است. این قارچ اصالتا متعلق به خاور دور بوده و برای کنترل بیماری‌های مختلف به کار می‌رود. در این مطلب از تیسا مارکت به توضیح همه چیز درباره گانودرما می‌پردازیم.

قارچ گانودرما لوسیدوم چیست؟

قارچ گانودرما یا همان رِیشی از هزاران سال پیش در طب سنتی آسیای شرقی به عنوان نمادی از سلامتی، شادی، طول عمر و درمان بیماری‌ها استفاده می‌شده‌است. امروزه در اکثر کشورهای دنیا فرآورده‌های غذایی و محصولات دارویی مرتبط با این قارچ مورد استفاده قرار گرفته‌اند. در ایران نیز مصرف این محصولات با اقبال عمومی روبه‌رو گشته است. لذا، محصولاتی که دارای مجوز رسمی از سازمان غذا و دارو هستند معتبر بوده و برای مصرف توصیه می‌شوند. یکی از مؤثرترین راه‌های مصرف این قارچ ترکیب عصاره آن با انواع قهوه است که در ایران تنها یک شرکت بازاریابی با مجوز رسمی اقدام به تولید و عرضه محصولات مرتبط با گانودرما کرده‌است.

گانودرما لوسیدوم حاوی بیش از چهارصد ترکیب فعال بیولوژیک متفاوت مانند پلی‌ساکاریدها، تری‌ترپنوئیدها، پروتئین‌ها، استروئیدها، اسیدهای چرب، ویتامین‌ها و مواد معدنی است. این قارچ دارویی خواص درمانی متعددی مانند تقویت سیستم ایمنی، دفع سموم مواد مخدر، بهبود زخم‌ها، ضد درد، آنتی‌اکسیدان، ضد تومور، ضد پیری و جوانسازی پوست دارد. این قارچ غنی از متابولیت‌های ثانویه‌ای است که موجب توصیه مصرف دارویی آن در علم پزشکی شده‌است. 

قارچ گانودرما لوسیدوم

ارزش غذایی گانودرمالوسیدوم 

استفاده انسان‌ها از انواع قارچ‌ها به هزاران سال پیش باز می‌گردد. قارچ‌ها در کنار وجود انواع ترکیبات شیمیایی مؤثر از نظر غذایی نیز مورد توجه هستند. انواع قارچ‌ها در ابتدا به عنوان طعم‌دهنده استفاده می‌شدند. اما تحقیقات فراوانی که بر روی محتوای شیمیایی آن‌ها انجام شده‌است جایگاهی متفاوت از مصارف سنتی در هرم رژیم غذایی برای آن‌ها تعریف کرده‌است. بر طبق علم تغذیه قارچ‌ها دارای چربی و انرژی پایین هستند، اما غنی از کربوهیدرات، فیبر غذایی و پروتئین می‌باشند. قارچ‌ها همچنین حاوی عناصر کمیاب مانند پتاسیم، مس، انواع مواد معدنی و ویتامین‌ها مانند ریبوفلاوین، فولات و نیاسین هستند. گانودرمالوسیدوم یک منبع غذایی مهم از اسیدهای چرب غیراشباع به شمار می‌رود. تحقیقات متعددی ثابت کرده‌اند که اسیدهای چرب غیراشباع در جلوگیری از ابتلا به انواع بیماری‌های مزمن نقش مهمی دارند.  

منع مصرف و عوارض گانودرما 

گانودرمالوسیدوم بر اساس طبقه‌بندی اتحادیه محصولات گیاهی آمریکا، در دسته گیاهان کلاس یک قرار دارد. این بدان معناست که مصرف این قارچ دارویی در حد مناسب و متعادل بی‌ضرر است. به‌طور کلی در بیشتر مطالعات و تحقیقات انجام شده، هیچ‌گونه عوارض جانبی از این قارچ دارویی گزارش نشده‌است. برخی ناراحتی‌های خفیف گوارشی و بثورات پوستی در افراد حساس گزارش شده که این اثرات کوتاه‌مدت بوده است. تاکنون هیچ‌گونه موارد منع مصرفی برای این گیاه دارویی در منابع مختلف گزارش نشده است. با این حال در بیماران پیوند عضو و یا بیماران مبتلا به بیماری‌های خودایمنی با احتیاط و مشورت پزشک استفاده شود. در مطالعات نشان داده شده که عصاره گانودرما حاوی ترکیبات حساسیت‌زا است. از این‌رو مصرف این قارچ دارویی در افرادی که نسبت به انواع قارچ‌ها حساسیت دارند باید با احتیاط صورت گیرد. 

خواص بیولوژیک و کاربردهای درمانی گانودرمالوسیدوم

تا به حال اثرات درمانی بسیاری از انواع گانودرما گزارش شده‌است. قارچ گانودرمالوسیدوم نه تنها به عنوان یک قارچ دارویی بلکه به عنوان یک مکمل غذایی و بهداشتی استفاده می‌شود. محققان کاربردهای مختلف دارویی و درمانی را برای این قارچ شناسایی کرده‌اند. این کاربردها عبارتند از:

  • اثرات آنتی‌اکسیدانی
  • تنظیم کننده سیستم ایمنی
  • کاهنده قند خون
  • محافظ کراتینین
  • ضد ویروس،قارچ و باکتری
  • ضد آریتمی، آندروژن و سرطان

قارچ دارویی گانودرما

خواص ضد دیابت

بر طبق تعریفی که انجمن دیابت آمریکا ارائه داده است، دیابت یک بیماری نیست و به گروهی از بیماری‌های متابولیک گفته می‌شود. فاکتورهای متعددی مانند سابقه خانوادگی، چاقی و اضافه وزن، کم تحرکی، نژاد و بیماری‌های زمینه‌ای در ابتلا به این بیماری نقش دارند. در جوامع امروزی بروز این بیماری بسیار رو به افزایش بوده و عوارض ناشی از آن در صورت عدم کنترل بسیار خطرناک است. به‌طور کلی دیابت نوع یک، دیابت نوع دو و دیابت بارداری از شایع‌ترین انواع دیابت هستند. دیابت نوع دو یکی از معضلات بهداشتی در سراسر دنیا به شمار می‌رود که عوارض متعدد آن موجب ناتوانی‌ها و افزایش مرگ و میر می‌گردد.

در بررسی‌ها و مطالعات بسیاری بر روی مدل‌های حیوانی و انسانی اثرات ضد دیابت گانودرما لوسیدوم اثبات شده‌است. پروتئین‌ها، تری ترپنوئیدها و پلی‌ساکاریدهای موجود در این قارچ دارویی اثرات ضد دیابتی قابل قبولی از خود نشان داده‌اند. مطالعات نشان داده که گانودرما می‌تواند بدون افزایش سطح انسولین خون، میزان قند خون را کاهش دهد. گزارش شده است که ترکیبات پروتئینی استخراج شده از این گیاه دارویی نیز در کاهش قند خون مؤثرند. 

خواص ضد التهابی گانودرما

التهاب یک پاسخ اولیه بدن به عفونت یا آسیب است که با گذشت زمان برطرف شده و به سمت هموستاز طبیعی پیش می‌رود. التهاب مزمن سبب ابتلا به انواع بیماری‌ها از جمله دیابت، آرتروز، انواع تومور، زخم و سرطان، افزایش کلسترول، بیماری عصبی، بیماری کبد و بیماری‌های مزمن تنفسی می‌شود. در بسیاری از مطالعات خواص ضد التهابی گانودرما اثبات شده است. در بررسی‌هایی که انجام شد، گانودریک اسید C بیشترین میزان فعالیت ضد التهابی را از خود نشان داد. پلی‌ساکاریدهای موجود در این قارچ دارویی نیز خواص ضد التهابی قابل توجهی از خود نشان دادند. 

خواص ضد سرطان

خواص ضد سرطانی گانودرمالوسیدوم موجب استفاده گسترده آن در بیماران مبتلا به سرطان گردیده است. این خاصیت متکی بر تنوع اجزای شیمیایی موجود در این قارچ است. مطالعات نشان داده که استفاده از گانودرمالوسیدوم به عنوان یک مکمل برای بیماران مبتلا به سرطان پاسخ ایمنی سلولی این بیماران را افزایش داده است. بررسی‌ها حاکی از آن است که مصرف گانودرما سبب افزایش فعالیت سیستم ایمنی در بیماران مبتلا به سرطان و بهبود کیفیت زندگی آنان شده است. به‌علاوه، مصرف آن در کنار شیمی‌درمانی و پرتودرمانی پاسخ بهتری ایجاد می‌کند. به همین دلیل گانودرما می‌تواند به عنوان یک مکمل درمانی برای درمان سرطان و بهبود سبستم ایمنی بیمار عمل کند. 

گیاه گانودرما

اثرات آنتی‌اکسیدانی گانودرما

ایجاد رادیکال‌های آزاد سبب استرس اکسیداتیو و آسیب به پروتئین‌ها و DNA در بدن می‌شود. رادیکال‌های آزاد می‌توانند به سیستم دفاعی سلول‌ها آسیب زنند و موجب اختلالات فیزیولوژیک از جمله سرطان شوند. رادیکال‌های آزادی که از سلول‌های سرطانی تولید می‌شوند، نقش مهمی در پیشرفت سرطان داشته و توسط آنتی‌اکسیدان‌ها خنثی می‌شوند. تحقیقات نشان داده که پلی‌ساکاریدها، تری‌ترپن‌ها و اجزای فنولی گانودرمالوسیدوم خواص آنتی‌اکسیدانی قابل توجهی دارند. آنتی‌اکسیدان‌های موجود در این قارچ پس از مصرف آن به سرعت جذب شده و موجب افزایش فعالیت آنتی‌اکسیدانی در پلاسمای خون می‌شوند. 

حفاظت از سیستم عصبی

بیماری‌هایی که تحلیل برنده سیستم عصبی هستند، با تخریب عملکرد و مرگ سلول‌های عصبی همراه می‌باشند. اغلب در این بیماری‌ها در بخش شناختی یا حرکتی و یا در هر دو بخش تحلیل دیده می‌شود. در مطالعه‌ای که در مورد اثر ترکیبات گانودرما بر سیستم عصبی انجام شد، نتایج نشان داد که ترکیبات موجود در این قارچ مانند پلی‌ساکاریدها به صورت معنی‌داری سطح آسیب سکته مغزی را کاهش دادند. نتایج تحقیقات همچنین نشان داد که پیش‌درمانی با گانودرمالوسیدوم از طریق فعالیت‌های آنتی‌اکسیدانی و ضد التهابی موحب حفاظت از آسیب‌های عصبی می‌شود.

بیماری آلزایمر یک اختلال عملکرد مغزی است که باعث تخریب نورون‌های دستگاه عصبی مرکزی در فرد می‌شود. اختلال حافظه بارزترین تظاهر زوال عقل است که به تدریج ایجاد می‌شود و پیشرفت می‌کند. بر اساس مطالعات حدود ۵۰ درصد از افراد بالای ۸۵ سال به بیماری آلزایمر مبتلا می‌شوند. تحقیقات نشان داد که عصاره گانودرمالوسیدوم دارای اثر محافظتی خاصی بر سلول‌های عصبی است و می‌تواند التهاب عصبی را در بافت مغز کاهش دهد.

بیماری پارکینسون پس از آلزایمر دومین بیماری رایج تخریب کننده سیستم عصبی است. داده‌ها حاکی از آن است که عصاره گانودرمالوسیدوم می‌تواند باعث بقای سلول‌های عصبی، رشد آن‌ها و تسهیل بازیابی آسیب‌های مغزی شود. بنابراین ممکن است این قارچ دارویی اثرات حفاظتی و درمانی خود را در این بیماری از طریق خواص ضد التهابی القا نماید.

گانودرما و بیماری‌های قلبی-عروقی

یکی از دلایل اصلی مرگ و میر زودرس در سراسر دنیا بیماری‌های قلبی-عروقی است. این بیماری بر طبق تعریف‌های آسیب‌شناسی یک تصلب شرایین است که با گذشت زمان به‌ویژه در میانسالی افزایش می‌یابد. پرفشاری خون، دیابت، چاقی و اضافه وزن، مصرف برخی داروها و سبک زندگی نامناسب از عوامل خطرساز برای بیماری‌های قلبی-عروقی هستند. فشار خون بالا که به عنوان «قاتل خاموش» شناخته می‌شود، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی و سکته مغزی را افزایش می‌دهد. از این‌رو کنترل این بیماری از اهمیت بسیاری برخوردار است. فشار خون بالا می‌تواند سبب ایجاد بیماری‌های شریانی، نارسایی کلیه، خون‌ریزی شبکیه و مشکلات بینایی شود. تحقیقات نشان دادند که مصرف عصاره گانودرمالوسیدوم به مدت ۲ ماه تاثیر قابل توجهی بر سیستم قلبی-عروقی از جمله کاهش سطح کلسترول، تری‌گلیسیرید و فشار خون در بیماران مبتلا به فشار خون بالا داشت.

اثرات درمانی بر بیماری‌های کبدی

کبد یک عضو پیچیده و بزرگ است که نقش مهمی در متابولیسم کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها و چربی‌ها دارد. این عضو مواد زائد حاصل از فرآیند متابولیسم را پاکسازی می‌کند. کبد همچنین در سم‌زدایی، متابولیسم و دفع بقایای ناشی از متابولیسم داروها نقش مهمی دارد. آسیب کبدی یک بیماری پیشرونده است و عامل ایجاد آن در بیشتر موارد استرس اکسیداتیو است که با پیشرفت به هپاتیت مزمن، فیبروز، سیروز و سرطان تبدیل می‌شود. تا کنون بیشترین تحقیقات در مورد اثر حفاظتی قارچ‌ها بر کبد، بر روی قارچ گانودرما لوسیدوم صورت گرفته‌است. پلی‌ساکاریدها و ترکیبات تری‌ترپنوئیدی این قارچ به عنوان اجزای زیستی فعال دارای اثرات حفاظتی ناشی از مسمومیت و آسیب کبدی شناخته شده‌اند. عصاره این قارچ، عمدتا تری‌ترپنوئیدها و پلی‌ساکاریدها از کبد در مقابل آسیب‌های ناشی از مواد شیمیایی سمی حفاظت می‌کنند.

قهوه گانودرما

اثرات درمانی بر پوکی استخوان

تعادل بین جذب استخوان و تشکیل استخوان سبب حفظ هموستاز استخوان در فرآیندی به نام بازسازی استخوان می‌شود. تغییرات در میزان جذب استخوان می‌تواند منجر به اختلال در استخوان شود. جذب بیش از حد اغلب با بیماری‌هایی نظیر پوکی استخوان و آرتریت روماتوئید همراه است. پوکی استخوان از شایع‌ترین مشکلات اسکلتی در افراد مسن است که به دلیل عوارض جانبی بالا مرتبط با شکستگی ناشی از پوکی استخوان، درمان و پیشگیری از پوکی استخوان در الویت قرار دارد. مواد معدنی، ویتامین D، مواد مغذی سرشار از پلی فنول مانند روغن زیتون و میوه و سبزیجات در کاهش پیشرفت پوکی استخوان مفید هستند. مصرف ویتامین D و کلسیم به عنوان فاکتورهای اصلی در درمان این بیماری شناخته می‌شوند. اما مصرف این مکمل‌ها به تنهایی کافی نیست.

ترکیبات موجود در قارچ گانودرما لوسیدوم مانند انواع تری‌ترپنوئیدها و پلی‌ساکاریدها موجب افزایش حجم استخوان می‌شوند و اثر ضد پوکی استخوان از خود نشان دادند. در جدیدترین تحقیقی که در سال ۲۰۱۹ انجام شد، پروتئین LZ-8 و مشتقات گانودریک اسید به عنوان ترکیبات اصلی مؤثر در پیشگیری از فرآیند پوکی استخوان معرفی شدند. در این میان، اسیدهای گانودریک به عنوان مهم‌ترین عناصر در پیشگیری از فرآیند پوکی استخوان در نظر گرفته می‌شود.

گانودرما و حفاظت از سلامت پوست و مو

ریزش مو یک بیماری بسیار شایع است که در هر دو جنس مرد و زن اتفاق می‌افتد. به‌طور میانگین، در حدود صد هزار تار مو در سر وجود دارد. در ارزیابی کلینیکال دلیل اصلی ریزش مو استرس معرفی می‌شود. اما عوامل دیگری مانند تغذیه نامناسب، عدم تعادل هورمونی، عفونت، ابتلا به بیماری و استفاده از انواع داروها می‌توانند تاثیرگذار باشند. استفاده از درمان‌های طبیعی برای درمان ریزش مو بسیار مورد توجه هستند. تحقیقات نشان دادند که مصرف گانودرما موجب بروز اثرات درمانی در مقابل بیماری‌های مرتبط با آندروژن مانند ریزش مو می‌شود. 

در بین قارچ‌ها گانودرمالوسیدوم بیشترین استفاده را در محصولات آرایشی دارد. امروزه با توجه به خواص این قارچ به عنوان سرکوب کننده فاکتورهای التهابی و محافظت در برابر آسیب‌های نور خورشید مورد توجه ویژه‌ای قرار گرفته‌است. ترکیبات این قارچ می‌تواند به عنوان کنترل کننده لکه‌های تیره پوستی، بازدارنده بیماری‌های التهابی و جلوگیری از پیری پوست به کار روند. مطالعات نشان دادند که پلی‌ساکاریدهای موجود در این قارچ موجب کاهش مدت زمان بهبود زخم‌ها می‌شوند. 

بیماری پسوریازیس یک بیماری شایع پوست است که به دلیل نامتعارف سلول‌های اپیدرم ایجاد می‌شود. این بیماری سبب ایجاد ضایعات پوسته پوسته سفید و نقره‌ای بر روی نواحی مختلف بدن مانند دست و پا می‌گردد. بیماری پسوریازیس همچنین می‌تواند سبب التهاب مفاصل به نام آرتروز پسوریازیس شود. بیماران مبتلا به پسوریازیس به دلیل ماهیت مزمن بیماری معمولا از داروهای مختلف شیمیایی استفاده می‌کنند که دارای عوارض جانبی متعددی هستند. در مطالعه‌ای عصاره گانودرما لوسیدوم باعث بهبود علائم پسوریازیس گردید. 

سخن آخر

نتایج مطالعات نشان می‌دهند که گانودرمالوسیدوم دارای خواص درمانی متعددی است. تحقیقات گسترده در سراسر دنیا و جداسازی چند صد ترکیب شیمیایی این قارچ نشان دادند که گانودرمالوسیدوم دارای خواص ضد سرطان، ضد التهاب، ضد پیری، اثر حفاظتی در برابر آسیب‌های کبدی، بهبود عملکرد سیستم ایمنی، بهبود بیماری‌های عصبی، کاهش قند و فشار خون است. ترکیبات فعال دارویی موجود در این قارچ عوامل بالقوه‌ای جهت ارتقا سلامتی به‌شمار می‌روند. انتظار می‌رود در آینده استفاده بیشتری از گانودرما لوسیدوم در علوم پزشکی و دارویی جهت جلوگیری و بهبود انواع بیماری‌ها شود.

منبع: فارماکولوژی و خواص درمانی گانودرما لوسیدوم

قهوه گانودرما دکتر بیز

یکی از بهترین و مؤثرترین راه‌های بهره‌مندی از فواید گانودرما لوسیدوم، ترکیب عصاره این قارچ به همراه باکیفیت‌ترین قهوه‌های جهان است. شرکت بازاریابان ایرانیان زمین برای اولین بار در خاورمیانه و ایران اقدام به تولید و عرضه قهوه‌های گانودرما در انواع کافه موکا، کافه سوپریم، کافه لاته و شکلات داغ کرده‌است. 

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید قهوه گانودرما دکتر بیز اینجا کلیک کنید.

اگر خواندن مقاله « همه چیز درباره گانودرما » برای شما مفید بود، آن را از طریق آیکون‌های زیر با دیگران نیز به اشتراک بگذارید و نظر خود را برای ما بنویسید.

صفحه اینستاگرام ما: tisamarket@

4 دیدگاه برای “همه چیز درباره گانودرما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *