خواص عسل برای استخوان

خواص عسل برای استخوان

بازسازی استخوان یک فرآیند پیچیده است. اختلال در تغییر شکل استخوان و تحلیل آن، باعث پوکی استخوان و افزایش خطر شکستگی می‌شود. عسل یک محصول طبیعی حاوی مواد فعال زیستی مختلف با فواید سلامتی مانند پلی فنول‌ها است. در این مطلب از تیسا مارکت به تشریح خواص عسل برای استخوان می‌پردازیم.

خواص عسل برای استخوان چیست؟

پوکی استخوان با کاهش توده استخوانی، به خطر افتادن استحکام استخوان و افزایش خطر شکستگی مرتبط است. این بیماری به دلیل افزایش سریع جمعیت سالمندان یک مشکل رو به رشد در آسیا است. تقریبا ۱۳ درصد از بزرگسالان در چین از پوکی استخوان رنج می‌برند و این بیماری در بانوان بالای ۵۰ سال شیوع بیشتری دارد. عسل می‌تواند از طریق خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی خود از استخوان محافظت کند؛ از طریق محتوای پلی فنولی که بر روی چندین مسیر سیگنال‌دهی عمل کرده و منجر به اثرات آنابولیک استخوان می‌شود. از این‌رو عسل یک ماده غذایی کاربردی برای سلامت استخوان و یک مکمل غذایی برای جلوگیری از پوکی استخوان است.

خواص عسل برای استخوان و پوکی استخوان

« خواص عسل برای استخوان »

عسل یک ماده غذایی کاربردی است که می‌تواند با استرس اکسیداتیو و التهاب مقابله کند و به عنوان یک عامل پیشگیری کننده مناسب برای جلوگیری از تحلیل استخوان باشد. این ماده غذایی به دلیل تولید تجاری و مصرف انسانی برای حفظ سلامت در سراسر جهان شناخته شده‌است. عسل طبیعی از نظر تغذیه‌ای یک منبع منحصربه‌فرد از مواد مغذی درشت و ریزمغذی طبیعی از جمله فروکتوز و گلوکز و ترکیبات جزئی مفید به‌ویژه ترکیبات فنولی است. عسل همچنین حاوی آنزیم‌ها، اسیدهای آمینه، پروتئین‌ها، فلاونوئیدها، اسیدهای فنولیک، اسیدهای آلی، ویتامین‌ها و مواد معدنی است.

پلی فنول‌ها که طیف وسیعی از مواد شیمیایی گیاهی را پوشش می‌دهند و به دلیل پتانسیل ارتقای سلامت توسط دانشمندان مورد مطالعه قرار گرفته‌اند، تقریبا در انواع عسل‌های طبیعی یافت می‌شوند. این ترکیبات با تعامل با یکدیگر موجب تولید طیف وسیعی از خواص آنتی اکسیدانی می‌شوند. مطالعات منتشر شده نشان می‌دهد که عسل دارای فعالیت‌های آنتی اکسیدانی، ضد باکتری، ضد ویروسی، ضد التهابی، ضد زخم، کاهش کلسترول خون و ضد تومور است.

خواص آنتی اکسیدانی عسل

فعالیت‌های آنتی اکسیدانی در عسل در درجه اول به وجود ترکیبات فنولی و فلاونوئیدها نسبت داده می‌شود. ترکیبات فنولی از طریق مکانیزم‌های مختلف مانند مهار رادیکال‌های آزاد، اهدای هیدروژن و از بین بردن یون‌های فلزی، فعالیت‌های آنتی اکسیدانی را اعمال می‌کند. محتویات فنولیک و فلاونوئید عسل می‌تواند عدم تعادل ردوکس در بدن را از طریق مقابله با زوال ناشی از اکسیدان‌هایی مانند اکسیژن، هیدروکسید، سوپراکسید و یا رادیکال‌های لیپید پراکسیل اصلاح کند. عسل با داشتن چندین ترکیب آنتی اکسیدانی مفید می‌تواند به جلوگیری از تشکیل پرواکسیدان‌ها کمک کند. علاوه‌بر این، محتوای آنتی اکسیدانی آنزیمی و غیر آنزیمی در عسل می‌تواند با جلوگیری از اکسیداسیون ماکرو مولکول‌ها و تحریک واکنش آنتی اکسیدانی در سطح سلولی عمل کند. 

خواص عسل برای استخوان و آرتروز

اثرات ضد التهابی عسل

استرس اکسیداتیو نقش بیماری‌زایی در بیماری‌های التهابی مزمن دارد. تولید رادیکال‌های آزاد مانند پراکسید هیدروژن توسط لکوسیت‌ها در التهاب نقش دارد. شواهد حاکی از آن است که عسل دارای چندین مکانیزم ضد التهابی است. هر یک از ترکیبات فنولی موجود در عسل نیز دارای فعالیت ضد التهابی هستند. به‌طور کلی همه ترکیبات زیست فعال موجود در عسل ممکن است به‌طور هم‌افزایی برای کمک به خواص ضد التهابی عسل عمل کنند.

خواص عسل برای استخوان و پوکی استخوان

خواص عسل برای استخوان و پوکی استخوان در مطالعات بسیاری بررسی شده‌است. عسل طبیعی یک شیرین کننده رایج است که از کربوهیدرات‌هایی مانند فروکتوز، گلوکز و رافینوز تشکیل شده‌است. مطالعات مختلفی اثرات افزایش جذب کلسیم رافینوز را پس از مصرف عسل مشاهده کرده‌اند. عسل طبیعی می‌تواند یک عامل پیشگیری کننده از پوکی استخوان برای افرادی باشد که از کنترل ضعیف قند خون رنج می‌برند و یا در معرض خطر بیماری عروق کرونر قلب قرار دارند. 

پوکی استخوان پس از یائسگی و توقف تولید استروژن توسط تخمدان‌ها رخ می‌دهد. از دست دادن اثرات محافظتی استروژن تاثیر مستقیمی بر حفظ سلامت استخوان دارد. این امر همچنین منجر به استرس اکسیداتیو و از دست رفتن استخوان ناشی از التهاب می‌شود. مطالعات نشان داده که مصرف عسل می‌تواند موجب ترمیم ضخامت استخوان تیغه استخوانی شود و با افزایش سطح تستسترون می‌تواند از تحلیل رفتن استخوان در بانوان یائسه جلوگیری کند. بعلاوه عسل می‌تواند از شکنندگی استخوان ناشی از کمبود استروژن جلوگیری کند. 

خواص عسل برای استخوان و ترمیم شکستگی

در مطالعه‌ای که خواص عسل برای استخوان و ترمیم شکستگی مورد بررسی قرار گرفت، بهبود قابل توجهی در ترمیم شکستگی از طریق تشکیل استخوان، پیوند و بازسازی بهتر مشاهده شد. بعلاوه عسل در تنظیم تعادل هورمونی مورد نیاز برای بازسازی طبیعی استخوان نقش دارد. همچنین خاصیت استروژنی عسل می‌تواند از پوکی استخوان پس از یائسگی محافظت کند. مصرف شربت عسل در بانوانی که به ورزش هوازی می‌پردازند، می‌تواند موجب افزایش قدرت عضلانی اندام تحتانی شود. 

خواص عسل برای استخوان و ترمیم شکستگی

خواص کلی عسل طبیعی

محققان بر این باورند که از پتانسیل درمانی عسل استفاده نشده است. مشاهدات بالینی و مطالعات تجربی ثابت کرده‌اند که عسل دارای خواص ضد باکتریایی و ضد التهابی مؤثری است. عسل طبیعی می‌تواند تعداد هموگلوبین را افزایش دهد و کم‌خونی ناشی از عوامل تغذیه‌ای را درمان و یا از آن پیشگیری کند. عسل جذب کلسیم را افزایش می‌دهد و به مفاصل کمک می‌کند. خواص کلی عسل طبیعی عبارتند از:

 • بهبود زخم و سوختگی
 • کمک به درمان بی‌خوابی
 • پاک کننده پوست صورت
 • بهبود سرفه و گلودرد
 • کمک به درمان کم‌خونی
 • افزایش طول عمر
 • بهبود زخم معده و روده
 • کمک به درمان یبوست
 • مبارزه با انواع عفونت‌های تنفسی
 • بهبود آلرژی
 • ضدعفونی کننده سموم ناشی از گزش یا نیش
 • تقویت انرژی بدن
 • درمان عفونت‌های قارچی
 • بهبود اگزما
 • درمان رفلاکس معده
 • افزایش سلامت کبد

عسل طبیعی و عسل ارگانیک

عسل استاندارد طبیعی دکتربیز با ساکاروز زیر ۵ درصد و عسل بکر کوهی دکتربیز با ساکاروز زیر ۲ درصد در بسته بندی صددرصد بهداشتی با مجوز بهداشت و پروانه ساخت در فروشگاه تیسا مارکت موجود هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید عسل طبیعی و عسل ارگانیک دکتربیز اینجا کلیک کنید.

صفحه اینستاگرام تیسا مارکت: tisamarket@

اگر خواندن مقاله «خواص عسل برای استخوان» برای شما مفید بود، آن را از طریق آیکون‌های زیر با دوستانتان نیز به اشتراک بگذارید و نظر خود را در بخش نظرات برای ما بنویسید.

4 دیدگاه برای “خواص عسل برای استخوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *